Projekt współpracy między miastem a Uniwersytetem Śląskim dotyczący produkcji i wykorzystania pelletu z trawy – nowatorskie rozwiązanie dla środowiska

2

Miasto Jaworzno wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach zainicjowało projekt dotyczący eksperymentalnej produkcji i wykorzystania pelletu energetycznego z biomasy, zwłaszcza z trawy, w ramach działań Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Projekt ten był przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia komisji środowiska, komisji ds. klimatu oraz komisji rolnictwa i terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. Prezydent Miasta Paweł Silbert i dyrektor MCKiS Sebastian Kuś, którzy wcześniej podpisali porozumienie z Uniwersytetem Śląskim, uczestniczyli w spotkaniu.

Ten projekt ma wiele korzyści – podkreśla prezydent Paweł Silbert. Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne.

Głównym celem projektu jest przekształcanie odpadów zielonych z terenów zarządzanych przez MCKiS w pellet energetyczny, wykorzystywany następnie jako paliwo w specjalnych piecach. Przez ostatnie miesiące naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowywali optymalny skład pelletu oraz monitorowali emisję gazów podczas spalania, aby upewnić się, że spełnia on normy środowiskowe.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród radnych, którzy mieli okazję zapoznać się z wynikami badań i procesem produkcji pelletu. Inicjatywa ta, będąca innowacją na skalę krajową, stanowi zaskoczenie dla wielu mieszkańców miasta.

Zdaniem naukowców, wykorzystanie trawy do produkcji pelletu przyczynia się do ochrony środowiska.

Zapobiega gniciu trawy na składowiskach odpadów, co jest szkodliwe dla środowiska. Bowiem podczas procesów gnilnych wytwarzają się takie groźne gazy jak np. metan. Tymczasem trawa, która zostaje ususzona, nie gnije, a siano może być surowcem energetycznym w obiegu zamkniętym – wyjaśniła radnym prof. Iwona Jelonek.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE