niedziela, 19 maja, 2024

Obowiązek ratujący życie – szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneObowiązek ratujący życie - szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli

Obowiązek ratujący życie – szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli

- Advertisement -

W szkole wypadki zdarzają się znacznie częściej, niż można sobie wyobrazić. Nie zawsze można im oczywiście zapobiec. Drobne zadrapania czy skaleczenia nie są powodem do zmartwień jednak poważniejsze wypadki, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia bądź życia wymagają podjęcia fachowej akcji ratunkowej. Z tego powodu każdy nauczyciel powinien być przeszkolony z pierwszej pomocy.

Szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli – prawo i zasady

Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach i placówkach, a dokładnie w paragrafie 21. znajdziemy zapis, który mówi o tym, że ukończenie szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest dla nauczyciela obowiązkowe.

W kwestii tego jak powinien wyglądać program szkolenia bądź kto ma je przeprowadzać, nic nie jest określone. Oznacza to, że jest pełna dowolność w wyborze formy i sposobu przeprowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy. Za organizację szkolenia odpowiada dyrektor szkoły. Jeśli natomiast mówimy o żłobkach i punktów opieki dla dzieci do lat 3. to w takich miejscach, zarówno opiekunowie jak i wolontariusze, powinni przejść szkolenie z pierwszej pomocy dziecko raz na dwa lata – nie rzadziej.

Co więcej, każdy pracodawca musi wyznaczyć osobę, którą pierwszą pomoc w razie wypadku będą udzielać – oprócz dyrektora szkoły, ponieważ zapis z góry już go obejmuje. Ponadto, do ich obowiązków zalicza się również wyposażenie apteczki. Wyznaczenie konkretnych osób do organizacji pierwszej pomocy nie zwalnia innych nauczycieli z obowiązku ukończenia szkolenia w tym kierunku. Może przydarzyć się sytuacja, że wyznaczona do pomocy osoba nie będzie wtedy obecna. W takim wypadku, pierwszej pomocy musi udzielić ktoś inny.

Kiedy należy organizować szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli?

Jak mówi prawo, szkolenia z pierwszej pomocy nie mają terminu ważności. Oznacza to, że należy ukończyć je tylko raz. Praktycznie jednak podchodząc do sprawy, warto te szkolenia powtarzać, aby nie zapomnieć wiedzy, która została im kiedyś przekazana. Zaleca się, aby naukę udzielania pierwszej pomocy powtarzać co 2-3 lata.

Czy tylko nauczyciele muszą ukończyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy?

Każda osoba, która pracuje w szkole (czyli nie tylko nauczyciele) muszą przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Oznacza to, że osoby dbające o porządek w szkole, wydające dzieciom posiłki czy zajmujące się naprawą usterek, muszą obowiązkowo przejść szkolenie z pierwszej pomocy.

Czy ktoś kontroluje szkolenia z zakresu pierwszej pomocy?

Coraz częściej zdarza się, że zarówno w szkołach jak i placówkach oświatowych, dochodzi do kontroli pod tym względem. Dlatego, aby nie tylko uniknąć konsekwencji w stosunku do placówki, ale również reagować na czas w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, każda osoba pracująca w placówce oświatowej musi przejść szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Ma ono trwać pełne sześć godzin.

Poszukujesz odpowiednich osób, które przeprowadzą w Twojej szkole kompleksowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy? Wybierz szkołę Sport Trips!

Szkoła Sport Trips przeprowadza szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli i pracowników placówek oświatowych na terenie Warszawy i okolic. Oferowane przez nich kursy są zawsze indywidualne dopasowywane do potrzeb klienta. Podczas szkolenia instruktorzy uwzględniają również NKZ, czyli nagłe zatrzymanie krążenia z użyciem AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Skontaktuj się ze szkołą Sport Trips już dziś i uzyskaj więcej informacji!

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...