sobota, 24 lutego, 2024

Projekt IZERA może zostać porzucony. Resort przygotuje rewizję Krajowego Planu Odbudowy

Strona głównaBiznesProjekt IZERA może zostać porzucony. Resort przygotuje rewizję Krajowego Planu Odbudowy

Projekt IZERA może zostać porzucony. Resort przygotuje rewizję Krajowego Planu Odbudowy

- Advertisement -

Trwa przegląd reform i inwestycji, które mają być realizowane w ramach KPO. Resort przygotuje rewizję Krajowego Planu Odbudowy.

– Jeśli zidentyfikujemy takie, które nie mają sensu albo nie dadzą się jakościowo przeprowadzić w określonym ramami programu czasie, lepiej będzie z nich rezygnować – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jednym z pomysłów, nad którego porzuceniem zastanawia się rząd, jest polski samochód elektryczny marki Izera. Środki z KPO miały być głównym źródłem finansowania fabryki w Jaworznie – informuje businessinsider.com.pl.

A jeżeli jest tak, że fundusze pożyczkowe zostały przeznaczone na rzeczy, które są niepotrzebne i nie będzie z ich wydatkowania korzyści dla państwa polskiego, to trzeba będzie z tego rezygnować. (…) Lepiej, żeby się Polska na ten fragment funduszy nie zadłużyła – powiedziała dla PAP pani minister.

Odnośnie Izery minister wypowiedziała się bardzo stanowczo.

Projekt budowy polskiego samochodu elektrycznego Izera wymaga „intensywnej refleksji” w kontekście rewizji KPO.

To był projekt uznany za sztandarowy, dofinansowywany (przez państwo). I teraz powstaje poważne pytanie, czy to jest opłacalne, realizowalne, wpisujące się w strategię rozwoju Polski — powiedziała minister.

Okres realizacji KPO jest krótszy, co oznacza, że większość inwestycji powinniśmy zakończyć lub chociaż zakontraktować do 2026 roku, co jest bardzo trudne — dodała minister.

Decyzje zapadną zapewne wkrótce. Polityczny klimat może nie sprzyjać temu, aby premier Donald Tusk chciał być przychylny dla Jaworzna. Pamiętajmy, że sesja, na której Paweł Silbert szydził z premiera, mówiąc do niego per „Donek” była bardzo komentowana w całej Polsce.

– Zdechniemy z głodu – krzyczał Paweł Silbert mówiąc  o tym, że zabraknie pieniędzy w mieście, gdy nie będzie nowych inwestycji na JOG.

Paweł Silbert znany jest z wychwalania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Cytował go sam Mateusz Morawiecki.

W wypowiedziach Silberta było słychać, że PiS i Morawiecki to gwarant rozwoju strefy i gospodarki. Za PiS-u przedsiębiorcy mieli lepiej!

W tej sytuacji nie ma możliwości na dyskusję z naszym prezydentem. Szkoda, że Paweł Silbert swoim chamskim zachowaniem doprowadził do tego, że nikt z nim nie chce poważnie rozmawiać i usiąść do negocjacji przy wspólnym stole. W końcu obaj pracowali na elektrowni w Jaworznie i doskonale znają nasze miasto.

To niejedyne problemy Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. O wcześniejszych problemach z finansowaniem budowy dróg na JOG informowaliśmy w tym tygodniu. Do tej pory gmina nie odniosła się od naszych pytań.

Ważą się losy Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Sześciu chętnych na budowę dróg na JOG

 

 

4 KOMENTARZE

  1. Proszę sobie przeczytać artykuł w Dzienniku Zachodnim z 31.01.2024 Danuty Pałęgi pt. Fabryka Izery w Jaworznie rusza? Polaków wesprą Chińczycy. Czeka nawet do 50 tyś. więcej nowych miejsc pracy.

    To nie jest jak tutaj kampania wyborcza pana Kirkera.

  2. Na razie to tylko artykuł bez szczegółów np jak ma wyglądać to wsparcie, i jak będzie wyglądała sprawa własności tzn kto będzie właścicielem większościowym. Poczekać trzeba na szczegóły i decyzję obu spółek.

    A gdzie tutaj jest „tutaj kampania wyborcza pana Kirkera”??

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...