sobota, 24 lutego, 2024

MZDiM musi zapłacić karę za samowolnie wybudowaną ulicę Drabika

Strona głównadrogiMZDiM musi zapłacić karę za samowolnie wybudowaną ulicę Drabika

MZDiM musi zapłacić karę za samowolnie wybudowaną ulicę Drabika

- Advertisement -

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jaworznie nałożył karę na Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie za samowolnie wybudowaną drogę. Odcinek drogi, łącznik ulicy Drabika od ul. Św. Wojciecha do ul. Chelmońskiego, został wykonany bez wymaganego pozwolenia na budowę, co skutkowało ustaleniem opłaty legalizacyjnej w wysokości 25 000 zł.

Opłata legalizacyjna, potocznie zwana karą za samowolę, to należność, którą należy zapłacić w trakcie postępowania za możliwość zalegalizowania samowolnie zrealizowanego obiektu budowlanego.

O problemach z ulicą Drabika pisaliśmy już wielokrotnie:

Kwestia ul. Wincentego Drabika dalej jest problematyczna

Samowolna budowa drogi, obejmująca podbudowę, zagęszczenie podłoża, krawężniki drogowe oraz zjazdy, została stwierdzona w wyniku prowadzonego postępowania legalizacyjnego. Niezgodność z przepisami ujawniono na działkach nr 2 167, 3322, 3323, 2568, 2540 obr. 1024. W toku postępowania Inspektorat wymagał od inwestora dostarczenia dokumentów potwierdzających zgodność budowy z obowiązującymi przepisami, w tym z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów, jako sprawca samowoli budowlanej, został zobowiązany do uiszczenia opłaty legalizacyjnej, która stanowi dochód budżetu państwa. Inwestor wypełnił obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów, jednak wobec stwierdzenia niezgodności z prawem budowy, nałożono na niego finansowe konsekwencje.

W przypadku nieuiszczenia opłaty legalizacyjnej w wyznaczonym terminie, właściwy organ może wydać decyzję z zastrzeżeniem dalszych konsekwencji prawnych. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ma prawo wniesienia zażalenia na decyzję do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach przez pośrednictwo Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jaworznie.

To zdarzenie podkreśla znaczenie przestrzegania procedur budowlanych i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń przed rozpoczęciem prac. Stanowi również przypomnienie dla organów i instytucji publicznych o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów prawa budowlanego, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w przestrzeni miejskiej.

Droga ulicy Wincentego Drabika, według tamtejszych mieszkańców, została wybudowana nielegalnie, bez wymaganych pozwoleń na budowę. Ruch więc, który się tam obecnie odbywa, również jest nielegalny. Mieszkańcom to nie odpowiadało i kilka lat temu sprawa trafiła do sądu. – mówili mieszkańcy. Całość materiału poniżej:

Ulica Drabika nielegalnie zbudowana? – tamtejsi mieszkańcy nie mają wątpliwości!

 

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dobrze że zbudowali tą drogę – inaczej były ciągłe korki przy zjeździe z Warpia do Centrum.
    Kilka osób które nie mogą się pogodzić z tym że nie mogą sobie już parkować aut na tej drodze , nie powinno zatrzymać ruchu całego miasta.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...