niedziela, 5 maja, 2024

Niepowtarzalny koncert „Melodramaty nowych brzmień” w NOSPR!

Strona głównaKulturaNiepowtarzalny koncert "Melodramaty nowych brzmień" w NOSPR!

Niepowtarzalny koncert „Melodramaty nowych brzmień” w NOSPR!

- Advertisement -

Przygotujcie się na muzyczną podróż, która wstrząśnie waszymi zmysłami i poruszy serca! Dnia 4 lutego 2024 roku, o godzinie 18:00, w prestiżowej sali NOSPR w Katowicach, Orkiestra Muzyki Nowej zabierze was w niezwykłą podróż przez nieznane obszary dźwięku i emocji.

Na scenie pojawią się najwybitniejsi artyści, w tym utalentowany dyrygent Szymon Bywalec, akordeonista Eneasz Kubit, sopranistka Joanna Freszel, trębacz Wojciech Kaszuba (znany jako Bobli), podczas gdy całość zostanie doprowadzona do perfekcji pod czujnym okiem reżysera Pii Partum.

W programie wieczoru znajdą się dwa niezwykłe utwory:

No. 42 (In the Alps – an animated concert)” – Kompozycja Richarda Ayresa, która za pomocą połączenia filmowych napisów, śpiewu i muzyki opowiada fascynującą historię dziewczyny, która przetrwała katastrofę samolotu na odległym szczycie alpejskim i została nauczona śpiewu przez górskie zwierzęta. To prawdziwy melodramat muzyczny, który poruszy najgłębsze zakamarki waszych serc.

Beyond Time and Space” – Koncert na akordeon ćwierćtonowy i zespół instrumentalny autorstwa Grzegorza Pienika. To prawykonanie, które przeniesie was w niezwykły świat metafizycznych doświadczeń i pytań o sens istnienia.

Bilety dostępne są w kasach NOSPR oraz online. https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-in-the-alps

Joanna Freszel

 

Więcej o utworach:

No. 42 (In the Alps)” to dzieło kompozytora Richarda Ayresa, które w jego własnym opisie nosi miano „animated concert”, czyli koncertu animowanego. Jest to utwór dla sopranu, trąbki i orkiestry, który, jak wiele innych jego kompozycji, wydaje się szydzić z zapiętych na guzik konwencji współczesnej muzyki, tworząc jednocześnie niezwykle urokliwy świat. Ayres wykorzystuje mieszankę napisów filmowych, śpiewu i muzyki, aby opowiedzieć historię dziewczyny, która przeżywa katastrofę samolotu na odległym szczycie alpejskim i jest nauczana śpiewu przez miejscowe zwierzęta. W końcu jej śpiew przyciąga uwagę Bobliego, niemego chłopca, który mieszka w dolinie poniżej i może komunikować się tylko poprzez grę na trąbce, i wyrusza, by ją odnaleźć.

Utwór został zlecony przez Netherlands Blazers Ensemble i miał swoją premierę w 2008 roku z udziałem sopranistki Barbary Hannigan. Ayres opisuje dzieło, z podtytułem „melodramat w trzech aktach”, jako połączenie wielu tematów, które go fascynują: relacji między narracją tekstową a narracją muzyczną, historii opery, wczesnego kina, praktyk teatralnych XIX wieku, oraz folkowej i popularnej muzyki regionu alpejskiego.

Jak każdy szanujący się melodramat, tekst i muzyka łączą się, aby przedstawić lub sugerować szeroko zakrojoną przygodę teatralną. W tym przypadku historia rozpoczyna się od Stworzenia (lub wielkiego wybuchu), samotnego istnienia, scen wiejskiego życia, kilku epizodów stolarskich, licznych kóz górskich, nieodwzajemnionej miłości, a kończy się na skazanej na niepowodzenie podróży. W trakcie koncertu tekst jest wyświetlany na ekranie w stylu międzytytułów filmów niemych, co dodaje mu jeszcze większego uroku i dramaturgii.

Beyond Time and Space

Kompozytor Grzegorz Pieniek o swoim najnowszym utworze:

Koncert akordeonowy „Beyond Time and Space” jest utworem metafizycznym, dotykającym istoty i celu istnienia. Główny bohater, motywowany nurtującymi go pytaniami bez odpowiedzi, wyrusza w podróż w poszukiwaniu sensu świata i własnej egzystencji, lecz po drodze musi pokonać labirynt przeszkód i własnych ograniczeń. Czy otaczająca nas rzeczywistość jest jedynie wirtualną projekcją, symulowaną czasoprzestrzenią, w której poruszamy się niczym avatary w grze komputerowej? Kto i w jakim celu stworzył tę grę? Gdzie znajduje się prawdziwy świat – a nim prawdziwi my?

Solowy akordeon ćwierćtonowy reprezentuje człowieka, który na drodze rozwoju duchowego dąży do prawdy i poznania, zaś towarzyszący mu zespół instrumentalny symbolizuje otaczające go uniwersum – świat zewnętrzny, który być może nie jest niczym innym jak emanacją świata wewnętrznego.

 

- Advertisment -

Pożar samochodu w Byczynie

Pożar w Jaworznie Byczynie. Palił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło około godz. 16.30. Dokładnie o 16.36 dyżurny jaworznickiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie o pożarze...

Oczywista Nieoczywistość – Wielka Góra

Z perspektywy człowieka dorosłego wszystko to co niegdyś wydawało się duże czy niemal olbrzymie, dziś zdaje się być zaskakująco małe. Zupełnie jakby otaczająca nas...

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...