niedziela, 19 maja, 2024

Do czego służą światła pozycyjne?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDo czego służą światła pozycyjne?

Do czego służą światła pozycyjne?

- Advertisement -

Zarówno w starych, jak i nowych samochodach jest wiele świateł, które zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort kierowcy. Wśród nich znajdują się światła pozycyjne, które są często mylone ze światłami drogowymi. Należy więc pamiętać o tym, że każde z nich pełni określoną funkcję i powinno być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Z lektury naszego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat świateł pozycyjnych oraz poznasz różnice pomiędzy nimi a innymi rodzajami świateł w samochodzie.

  1. Do czego służą światła pozycyjne?
  2. Jak włączyć światła pozycyjne?
  3. Jak prawidłowo korzystać ze świateł pozycyjnych?
  4. Gdzie można stosować nowoczesne światła ksenonowe?

Światła pozycyjne są często nazywane światłami postojowymi. Nazwa ta idealnie opisuje ich rolę, ponieważ zadaniem tych świateł jest informowanie pozostałych uczestników ruchu o obecności samochodu w danym miejscu. Jak można się łatwo domyślić, światła pozycyjne włączane są przede wszystkim podczas postoju. Pozwalają łatwo zasygnalizować obecność auta, a dzięki temu, że emitują słabe światło, nie oślepiają innych kierowców oraz pieszych.

Do czego służą światła pozycyjne?

Chociaż światła postojowe nie są wykorzystywane podczas jazdy, to w każdy pojazd musi być wyposażony w sprawne światła przednie oraz tylne. Dzięki temu, jeżeli pojawi się konieczność zjechania na poboczne, auto będzie widoczne w ruchu drogowym, co ułatwi określanie pozycji pojazdu. Przednie światła pozycyjne powinny emitować światło białe lub żółte, natomiast tylne czerwone.

Jak włączyć światła pozycyjne?

W przypadku niespodziewanej awarii auta kierowcy muszą radzić sobie nie tylko z problemami technicznymi, ale również ze stresem, który potrafi skutecznie utrudnić nawet najprostsze czynności. Warto więc z wyprzedzeniem sprawdzić, w jaki sposób w aucie włącza się lampy pozycyjne, aby później nie trzeba było się nad tym zastanawiać. O ile w nowoczesnych samochodach takie światła mogą uruchamiać się automatycznie, to w starszych pojazdach najczęściej włącza się je w następujący sposób:

  1. Należy zlokalizować przełącznik świateł umiejscowiony z lewej strony kierownicy lub na desce rozdzielczej.
  2. Przełącznik trzeba przekręcić lub przestawić na odpowiedni tryb. Światłą pozycyjne mogą być oznaczone dwoma zielonymi światłami skierowanymi w przeciwnych kierunkach lub literą P (nawiązującą do Parking Lights, czyli świateł postojowych).
  3. Na koniec warto upewnić się, że światła prawidłowo działają, co można zrobić poprzez wyjście z auta i skontrolowanie stanu z przodu i tyłu auta.

Włączone światła pozycyjne dają równomierne i delikatne światło z przodu i tyłu pojazdu. W przypadku kontynuowania podróży należy oczywiście przestawić światła na te do jazdy, ponieważ światła postojowe są za słabe i nie nadają się do jazdy.

Jak prawidłowo korzystać ze świateł pozycyjnych?

Skoro już wiesz, do czego służą światła pozycyjne pojazdu oraz w jaki sposób można je włączyć, warto jeszcze krótko podsumować najważniejsze zalecenia związane z ich prawidłowym użytkowaniem.

Zarówno światła pozycyjne tylne, jak i pozycyjne przednie powinny być włączane wyłącznie podczas postoju pojazdu, szczególnie w miejscach słabo widocznych (nieoświetlone drogi, pobocza), aby zwiększyć bezpieczeństwo własne oraz pozostałych kierowców. Należy regularnie sprawdzać stan świateł – przy okazji warto upewnić się, światła awaryjne i inne również świecą prawidłowo, a w razie potrzeby wymienić żarówkę lub bezpiecznik. Szczegółowe informacje o tym, jakie żarówki stosować oraz jak sprawdzić, czy światła pozycyjne działają prawidłowo, znajdziesz w poradniku na popularnej stronie poświęconej motoryzacji.

Gdzie można stosować nowoczesne światła ksenonowe?

Przy okazji warto zainteresować się światłami ksenonowymi, które wykorzystują wyładowanie łukowe, dzięki czemu dają jasne, niebieskie światło. Ich największą zaletą jest dłuższa żywotność oraz wysoka wydajność świetlna, co poprawia komfort i bezpieczeństwo podczas nocnych przejażdżek. Trzeba jednak pamiętać, że światła ksenonowe stosowane są jako światła mijania lub drogowe, a nie postojowe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do artykułu https://mapaladowania.pl/blog/swiatla-ksenonowe. Porównano w nim światła ksenonowe z innymi dostępnymi rozwiązaniami oraz zebrano aktualne informacje o cenach.

- Advertisment -

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" otwarło się dla zwiedzających....

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...