piątek, 17 maja, 2024

Bądź EKO – segreguj śmieci!

Strona głównaDzielniceBądź EKO - segreguj śmieci!

Bądź EKO – segreguj śmieci!

- Advertisement -

Na mocy ustawy z 14 grudnia 2012 roku to gmina jest „właścicielem” śmieci produkowanych przez jej mieszkańców. Ustawodawca w sposób jednoznaczny zobowiązał władze samorządowe do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Zaś decyzję, na ile frakcji mają być segregowane odpady w danej gminie oraz jaki będzie kolor pojemników do ich gromadzenia, ustawodawca pozostawił samorządom gminnym.

W Jaworznie, decyzją rady miejskiej, odpowiedzialność ta została przekierowana na zarządców osiedli, a w głównej mierze na spółdzielnie mieszkaniowe. Przede wszystkim chodziło o stworzenie lub dostosowanie do odpowiednich standardów stanowisk kontenerowych. Jak poradziła sobie z tym Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik, zapytaliśmy Macieja Bochenka – przewodniczącego rady nadzorczej.

Maciej Bochenek

– W rezultacie całej naszej działalności zmierzamy do zbudowania takiej świadomości lokatorów, aby sami od siebie i bez żadnych obaw, bez kar i kontroli doszli do takiego przekonania, że jeśli deklarują segregację odpadów, to faktycznie to robią.

Czemu służy i jakie są założenia segregowania śmieci?

Segregacja odpadów to przede wszystkim najbardziej właściwe podejście ekologiczne, to wykorzystanie surowców wtórnych, a w końcu to dbałość o estetykę i czystość przestrzeni, w której żyjemy. Według Macieja Bochenka, to podstawowe, a zarazem najistotniejsze powody prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

Jak do selektywnej zbiórki odnoszą się sami mieszkańcy?

Ważne jest prawidłowe segregowanie odpadów.

Większość mieszkańców akceptuje zasady selektywnej zbiórki, choć słyszy się również głosy niezadowolenia. Jedna z mieszkanek mówi tak: – Poprzednie pojemniki odpowiadały mieszkańcom bardziej. Były większe, a przy tym wygodniejsze. Obecne są nieporęczne i trochę za małe. Wrzucanie odpadów jest niekomfortowe, a nieraz wręcz trudne. Być może to jest powodem, że niektórzy z segregacji rezygnują.

 

SM Górnik ma pomysł na śmieciowy problem.
Pamiętajmy, że stanowiska kontenerowe są również naszą własnością, a zarazem wizytówką naszych osiedli. Dbajmy o nie.

Pamiętajmy, że z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. W 2017 roku na jednego mieszkańca województwa śląskiego, przypadało około 350 kg śmieci rocznie. To dużo – zbyt dużo.

Pamiętajmy, że to my sami musimy zadbać o swoją przyszłość. Nie tylko za zamkniętymi drzwiami naszych domostw, ale również na naszych podwórkach czy osiedlach.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Zmiana organizacji ruchu na Dąbrowie Narodowej

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na Dąbrowie Narodowej. Pojawiła się strefa ograniczenia prędkości, a w niej skrzyżowanie równorzędne. Na Dąbrowie Narodowej zmieniała się organizacja ruchu....

Już w tę sobotę: Zadyrygowani – Rockendrolowo i Baśniowo

Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków zaprasza na koncert zespołu Zadyrygowani w sobotę 18 maja. Młodzież udzielająca się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków zaprasza na...

Problem śmieci na cmentarzu na Osiedlu Stałym się nie kończy

Problem śmieci na cmentarzu na Osiedlu Stałym wciąż występuje. Firma, która zajmuje się ich wywozem zabrała tylko część. Problem śmieci na cmentarzu parafialnym na Osiedlu...