wtorek, 7 maja, 2024

Jak skutecznie wyprosić chrapanie z sypialni?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak skutecznie wyprosić chrapanie z sypialni?

Jak skutecznie wyprosić chrapanie z sypialni?

- Advertisement -

Noc to pora która powinna się kojarzyć wyłącznie ze spokojnym snem i regeneracją organizmu. Niestety, w wielu domach zamiast błogiej ciszy rozbrzmiewa uporczywe, denerwujące chrapanie. Jest to powszechny problem, często bagatelizowany. Jednak istnieje wiele skutecznych metod leczenia chrapania, dzięki którym można nie tylko podarować sobie nieprzerwany sen, ale także uniknąć przykrych konsekwencji.

 

Dźwięk chrapania pojawia się wtedy, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony, na przykład z powodu wad anatomicznych, osłabienia mięśni i braku jędrności tkanek podniebienia miękkiego. Jego występowanie jest także związane z otyłością lub nadwagą, paleniem papierosów. Jest to problem powszechny i częściej dotyka mężczyzn: chrapie 11 milionów Polaków, w tym aż 80% mężczyzn powyżej 40. roku życia. Chrapanie można skutecznie leczyć, ale wciąż wiele osób tego nie robi. Warto uświadomić sobie, że chrapanie jest sygnałem do niepokoju i ma duże znaczenie na codzienne życie całej rodziny.

Dlaczego warto leczyć chrapanie?

Największym problemem związanym z chrapaniem jest niedotlenienie, spowodowane faktem, że do płuc dociera mniejsza ilość powietrza. Partner chrapiącego nie wysypia się razem z nim, oboje są senni, rozdrażnieni, odczuwają zmęczenie. Wiele par z tego powodu zaczyna spać w osobnych pokojach. Wiele lat chrapania może odcisnąć się na zdrowiu, rozwinie się schorzenie zwane obturacyjny bezdech senny. Konsekwencje bezdechu są bardzo poważne i wpływają bezpośrednio na długość i jakość życia: udar, choroby serca, cukrzyca typu 2 czy depresja to tylko niektóre z nich. Powodów do rozpoczęcia diagnostyki i leczenia chrapania jest naprawdę wiele.

Oddychaj cicho i pełną piersią

W zależności od tego, co u danej osoby jest przyczyną chrapania, otolaryngolodzy mogą zaproponować inne zabiegi chirurgiczne. Korekcja krzywej przegrody nosowej, czy operacja na objęte przewlekłym stanem zapalnym zatoki przynosowe mogą być przeprowadzone mało inwazyjną metodą endoskopową. Czasami konieczne jest usunięcie migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Nowoczesne ośrodki, które zajmują się leczeniem chrapania, oferują zabiegi z użyciem lasera diodowego, który doskonale sprawdza się przy bogato ukrwionych narządach, jak język, migdałki czy wargi. Jest przydatny między innymi w operacjach, które usztywniają podniebienie miękkie, polegających na skróceniu długiego języczka, plastyce za pomocą nici liftingujących, czy wszczepieniu specjalnych implantów. Poza zabiegami operacyjnymi, dostępne są metody nieinwazyjne, polegające na stosowaniu odpowiednich aparatów- masek wspomagających sen. Osoba chrapiąca powinna także sama eliminować czynniki sprzyjające chrapaniu – więcej się ruszać, stracić na wadze, rzucić palenie i nie spożywać alkoholu przed snem.

Aby zaoszczędzić swój czas, zamiast wstępnej wizyty u lekarza w ośrodku zajmującym się leczeniem chrapania, można wypełnić internetową ankietę na stronie bezchrapania.pl. Ankieta opiera się na skali senności Epworth, a odpowiedzi są analizowane przez specjalistów. Dzięki temu rozwiązaniu proces diagnostyki znacząco się skraca. Terapia chrapania i bezdechu sennego przynosi wiele korzyści – warto z niej skorzystać.

- Advertisment -

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We wtorek jedna z mieszkanek Jelenie zauważyła w rzece Przemsza śnięte...

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców. Pan...

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła im pierwsza część egzaminu dojrzałości. Rozpoczęły się matury 2024. 7...