środa, 8 maja, 2024

Konkurs „ Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956”

Strona głównaEdukacjaKonkurs „ Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956”

Konkurs „ Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956”

- Advertisement -

Pamięć Żołnierzy Wyklętych, walczących po 1944 r. z komunistycznym totalitaryzmem jest istotna i podtrzymywana. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Miasta Jaworzna zaprosiło uczniów do udziału w III miejskim konkursie historycznym pt. Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: I – uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 3 gimnazjów; II – uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs przeprowadzono 29 marca. Jak zaznaczył organizator celem konkursu jest szerzenie wiedzy i pamięci o bohaterskich żołnierzach konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi.

21 uczestników konkursu zmagało się z 20 pytaniami testowymi w każdej z kategorii. Odnosiły się one do dwóch wskazanych przez organizatora lektur, w tym do Teki edukacyjnej IPN: Polskie podziemie niepodległościowe 1944 -1956. Wśród pytań w I kategorii wiekowej zaskoczyło konkursowiczów to o zimną wojnę i cytat o żelazną kurtynę, autorstwa Winstona Churchilla.

Dla uczniów kategorii II trudnymi były pytania o daty wydarzeń, tu m.in. o datę ogłoszenia testamentu Polski Walczącej czy też pytania o dowódców akcji dywersyjnych.

Dla konkursowiczów Żołnierze Wyklęci to postaci godne zapamiętania. Jak mówili dali oni nadzieję Polakom, byli w swych postawach niezłomni i odważni. Nie poddawali się podczas bestialskich śledztw komunistycznej bezpieki, nikogo nie zdradzili, byli żołnierzami niebywałej odwagi.

Nagrodzeni w konkursie:

I kategoria wiekowa: I m. Wiktoria Białoń, II m. – Maria Jończyk, III m. – Adam Brożek,

II kategoria wiekowa: I m. – Szymon Łuszcz, II m. – Marcin Bieniek, III m. – Krzysztof Mizdra

foto: od lewej: Adam Brożek, Marcin Bieniek, Szymon Łuszcz, Krzysztof Mizdra, Wiktoria Białoń

[vc_facebook]

- Advertisment -

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We wtorek jedna z mieszkanek Jelenie zauważyła w rzece Przemsza śnięte...

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców. Pan...

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła im pierwsza część egzaminu dojrzałości. Rozpoczęły się matury 2024. 7...