niedziela, 12 maja, 2024

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na „Wesołą wdówkę”

Strona głównaKulturaMamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na "Wesołą wdówkę"

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na „Wesołą wdówkę”

- Advertisement -

Arte Creatura Teatr Muzyczny zaprasza na Wesołą wdówkę  Franza Lehára – Arcydzieło gatunku operetkowego – 15 marca, godz. 18:00 – w MDK im. Jaworzniaków.
Znakomici soliści, świetna orkiestra, pełny III aktowy spektakl, gustowne kostiumy, cudowne głosy i hit wszech czasów: Usta milczą, dusza śpiewa!

Mamy dla was jedno podwójne zaproszenie. Otrzyma je pierwsza osoba, która prześle na  biuro@ct.jaworzno.pl maila z tytułem: zaproszenie na Wesołą wdówkę.  Osobę tę poinformujemy mailem zwrotnym o sposobie odebrania zaproszenia.  

Z ostatniej chwili: zaproszenie powędrowało już do pani Dominiki. 

 

Operetka Wesoła wdówka Franza Lehara z roku 1905 odniosła ogromy sukces i okrzyknięto ją arcydziełem gatunku. Uznawana jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, przepełnioną samymi szlagierami z największym bodaj hitem scen operetkowych Usta milczą, dusza śpiewa.

Tytułowa wdówka to młoda Hanna Glawari, której mąż – bogaty bankier – umiera po zaledwie ośmiu dniach małżeństwa, pozostawiając ją z niebywałym majątkiem. Bankier był obywatelem małego księstwa Pontevedro, dlatego wdówka, a raczej jej majątek, wzbudza ogólne zainteresowanie. Sam minister skarbu Pontevedry poleca podwładnym zająć się kobietą, tak by nie wyszła za mąż za obcokrajowca, a jej pieniądze nie odpłynęły za granicę. Tymczasem Hanna wyjeżdża do Paryża, gdzie spotyka rodaka i swą dawną miłość – hrabiego Daniłę. Niegdyś ich związkowi sprzeciwiła się rodzina Daniły, jako że Hanna była ubogą panną, teraz z kolei duma odbiera hrabiemu odwagę do ujawnienia swoich uczuć. Oświadcza on się dopiero po wiadomości, że w przypadku powtórnego zamążpójścia majątek Hanny przepada. Jest to oczywiście towarzyska blaga, bo zaraz po oświadczynach okazuje się, że pieniądze przepadają na rzecz następnego męża.

Wesoła wdówka od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem oraz porywającą muzyką. Światową sławę zyskała inscenizacja Wesołej wdówki na nowojorskim Brodwayu (1944) w reżyserii samego Jana Kiepury z nim oraz Martą Eggert w rolach głównych.

ZAPRASZAMY!!!
Arte Creatura Teatr Muzyczny

- Advertisment -

Z perspektywy: Parę pytań i podpowiedzi

Jak tylko czas pozwala, to średnio raz w roku staramy się spotkać z kolegą z Belgii, członkiem naszej seterkowej rodziny. W tym roku postanowił...

Słowo na niedzielę: W niewysłowiony sposób stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek

Tak oto ujął jeden z aspektów wniebowstąpienia Chrystusa św. Leon Wielki (+461). Niewątpliwie ta myśl, dla nas śmiertelnych i krótkoterminowych, jest otwierającą inne ważne...

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym, czym były średniowieczne wojny o grody oraz o tym,...