wtorek, 7 maja, 2024

Czy automatyzacja procesu produkcji rzeczywiście opłaca się firmom?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzy automatyzacja procesu produkcji rzeczywiście opłaca się firmom?

Czy automatyzacja procesu produkcji rzeczywiście opłaca się firmom?

- Advertisement -

Przedsiębiorcy inwestują spore pieniądze, aby wyposażyć swoje firmy w nowoczesne maszyny. Czy automatyzacja procesu produkcji faktycznie się opłaca? Co się z nią wiąże?

Duża konkurencja sprawia, że właściciele firm produkcyjnych coraz częściej poszukują nowoczesnych rozwiązań, które pozwoliłyby im dostarczać na rynek jeszcze lepsze produkty. Automatyzacja procesu produkcji jest o tyle skuteczna, że umożliwia wyeliminowanie błędów popełnianych przez pracowników. Gdy pracują maszyny, to nie ma mowa o pomyłkach, pewne jest również, że wyrób zawsze będzie prezentował się tak samo. Choć automatyzacja ma swoje zalety, to nie można zapomnieć, że wiąże się ze sporymi zmianami w zakładzie pracy. O jakich mowa?

Automatyzacja – na czym ona polega?

Terminem „automatyzacja” określa się takie procesy, w wyniku których następuje ograniczenie lub zastępowanie pracy ludzi przez maszyny. Dziś maszyny można znaleźć w każdym zakładzie produkcyjnym. Nie oznacza to jednak, że czynnik ludzki zostaje całkowicie wyeliminowany. Potrzebni są m.in. specjaliści mający wiedzę na temat maszyn i potrafiący je obsługiwać.

Urządzenia nie są niezawodne, niektóre części wymagają regularnych wymian. Przykładem są koła pasowe czy koła zębate. Z tego też względu przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na zwolnienie wszystkich zatrudnianych dotychczas pracowników, choć może rozwiązać umowy z tymi, którzy byli odpowiedzialni za wykonanie najprostszych czynności.

Z czym wiąże się automatyzacja w firmie?

Aby firma była bardziej konkurencyjna niż dotychczas, nie wystarczy jedynie zakup maszyn – konieczne jest jeszcze ich wdrożenie. Tym zajmują się specjalne firmy. W ich ofercie znajduje się zarówno zaprojektowanie, jak i stworzenie maszyn, które będą odpowiadały potrzebom firmy. Warto pamiętać, że maszyny przeznaczone dla przedsiębiorstw produkcyjnych zawsze są projektowane na indywidualne zamówienie – nie można ich po prostu kupić w sklepie czy hurtowni.

Z uwagi na gabaryty, maszyny są transportowane do zakładu produkcyjnego w częściach. Dopiero tam są one składane. Tym również muszą zająć się specjaliści – inaczej np. koło pasowe może nie działać tak, jak powinno.

Automatyzacja a kwestia finansowa

Zakup maszyn jest kapitałochłonny. Czy firmie opłaca się takie działanie? Okazuje się, że tak – korzystanie z maszyn pozwala produkować więcej niż dotychczas. Plusem jest również możliwość obniżenia ceny wyrobu. W efekcie przedsiębiorstwo staje się bardziej konkurencyjne.

Zdecydowałeś się na automatyzację w swojej firmie? Pamiętaj, że niektóre elementy maszyn muszą być regularnie wymieniane. Przykładem są koła zębate i koła pasowe. Potrzebujesz takich? W zakresie ich dostaw postaw na sprawdzonego dostawcę – firmę WHM, czyli Wilhelm Herm. Müller Polska, która ma ogromną wiedzę na temat takich produktów.

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We wtorek jedna z mieszkanek Jelenie zauważyła w rzece Przemsza śnięte...

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców. Pan...

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła im pierwsza część egzaminu dojrzałości. Rozpoczęły się matury 2024. 7...