Do końca marca bieżącego roku właściciele, użytkownicy i zarządcy budynków byli zobowiązani do przekazania prezydentowi miasta informacji o istniejących na terenie zarządzanych nieruchomości schronach oraz miejscach ukrycia. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o ochronie ludności oraz obronie cywilnej.
W zgłoszeniach należało podać dokładny adres nieruchomości, a także dane właściciela lub zarządcy obiektu. Zebrane informacje stanowią podstawę do dalszej oceny stanu technicznego i przydatności tych obiektów. Weryfikacji dokonają odpowiednie służby – przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego – na zlecenie prezydenta miasta. Ocena opierać się będzie na dostępnej dokumentacji, oględzinach terenowych oraz wizualizacji obiektów. W wielu przypadkach dokumentacja może być niepełna lub całkowicie niedostępna, co dodatkowo utrudnia proces.

Pomimo trudności organizacyjnych i technicznych, temat zabezpieczenia ludności cywilnej pozostaje sprawą priorytetową. Kwestie dotyczące wymagań technicznych, jakie powinny spełniać miejsca schronienia, zostaną określone w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nad którym trwają obecnie prace.
Tegoroczna inwentaryzacja to drugi etap ogólnopolskiego przeglądu schronów i miejsc doraźnego schronienia, rozpoczętego w 2023 roku. Wnioski z pierwszego etapu nie napawają optymizmem – zabezpieczenie dotyczyło zaledwie około 4% populacji i obejmowało zarówno schrony, jak i prowizoryczne miejsca ukrycia. Według szacunków, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, schronieniem powinno zostać objętych co najmniej 50% mieszkańców.
Warto również przypomnieć, że zgodnie z przepisami wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2026 roku, nowo projektowane budynki mieszkalne będą musiały uwzględniać możliwość organizacji miejsc doraźnego schronienia – szczególnie w przestrzeniach takich jak garaże czy kondygnacje podziemne.
Szczegółowy wykaz wszystkich zidentyfikowanych obiektów – schronów, miejsc ukrycia i miejsc doraźnego schronienia – dostępny jest pod adresem https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/dashboards/61c1173592544501b4406b68224800d3
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ciekawe ile jest schronów na miarę XXI wieku? II wojna światowa skończyła się 80 lat temu..... Czy to prawda że w czasie konfliktu z użyciem broni atomowej człowiek wyparuje?
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ciekawe ile jest schronów na miarę XXI wieku? II wojna światowa skończyła się 80 lat temu..... Czy to prawda że w czasie konfliktu z użyciem broni atomowej człowiek wyparuje?
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.