Reklama

Zabytki w Jaworznie. Przemysław Dudzik o jaworznickich zabytkach i ich ochronie

Jaw.pl - Jaworznicki Portal Społecznościowy
25/01/2022 13:55
Pomimo tego, że miasto Jaworzno liczy ledwie 120 lat, to i tak był to czas wystarczający, żeby pobudować coś ciekawego, uchodzącego współcześnie za zabytki. W temacie niebiegli wskażą pewnie tylko kilka takich budynków. Tymczasem realia są znacznie bardziej optymistyczne.
Niestety część jaworznickich zabytków rozebrano. Choćby taki „koci zamek”, w którym ponoć zbierała się nieliczna jaworznicka masoneria. Losy „zamku” podzieliły też niektóre inne zabytki miasta, zostały zburzone, pomimo tego, że pewnie były cenne.

Gminny Program Ochrony Zabytków, miejmy nadzieję, ruszy z kopyta. Prace w tej materii prowadzi dyr. jaworznickiego muzeum Przemysław Dudzik.

Z pewnością należy się pośpieszyć, żeby uchronić niektóre z zabytkowych obiektów przed katastrofą budowlaną. Na marginesie – jest tajemnicą poliszynela, że mamy w mieście niezwykle cenny prywatny zbiór zabytków klasy zerowej. Niestety jego właściciel publice ich nie udostępnia. Prywata to czy może zapobiegliwość, a nuż ukradną?

[vc_facebook]

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Wróć do