niedziela, 12 maja, 2024

Wnioski po spotkaniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej

Strona głównaBiznesWnioski po spotkaniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej

Wnioski po spotkaniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej

- Advertisement -

Wnioski Jaworznickiej Izby Gospodarczej do władz miasta będące rezultatem spotkań i konsultacji w ramach realizowanej umowy o współpracy pomiędzy Gminą Jaworzno i JIG.

 

1.Zorganizować w trybie pilnym wspólnie z JIG, publiczną debatę z przedsiębiorcami na temat przygotowywanego, nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m. Jaworzna.
W przygotowanej koncepcji niestety powiela się obszary przeznaczone pod budownictwo, nie wskazując nowych terenów, a rozwój miasta w tym zakresie oparty ma być na dogęszczeniach.
Stare studium i praktyka minionych lat pokazała słabe zainteresowanie tymi terenami przez ewentualnych inwestorów z uwagi , jak to argumentują, że są to tzw.„trudne tereny”. Z drugiej strony polityka dogęszczania już istniejących osiedli spotyka się z negatywnym przyjęciem przez mieszkańców i powoduje zakłócenia w korzystaniu z istniejącej infrastruktury. Taka polityka stoi w sprzeczności ze wskazaniami , które warunkują zrównoważony rozwój miasta. Jednym bowiem zasadniczym warunkiem takiego rozwoju jest poprawa jakości środowiska zamieszkania i wypoczynku jako niezbędny warunek polepszenia samopoczucia człowieka i ochrony jego zdrowia.

2.Opracować i przyjąć nowe regulacje prawa lokalnego wspierające rynek pracy oraz miejscowych przedsiębiorców w tym również w zakresie ulg podatkowych.
W chwili obecnej wszystkie dotychczasowe przepisy w tym zakresie jakie w przeszłości przyjęła gmina utraciły swoją ważność, a konkretnie z dniem 31.12.2013r. Jest zatem pilna konieczność zweryfikowania tego co było i przyjęcia nowych rozwiązań, które służyły by i przedsiębiorcom i rynkowi pracy w Jaworznie. Nowe przepisy powinny również uwzględniać pomoc dla mikroprzedsiębiorców w tym handlowców nie będących płatnikami podatku od nieruchomości. Duża koncentracja wielkopowierzchniowych marketów na terenie miasta oraz budowa w centrum Galerii Handlowej obniży zdecydowanie konkurencyjność mikro firm co może skutkować ich likwidacją stąd konieczność włączenia ich w system wsparcia.

3.Wypracować nowe , bardziej sprawiedliwe metody szacowania opłaty wieczystego użytkowania.
Rzetelność wykonywania tzw. operatów szacunkowych przez rzeczoznawców majątkowych jakich zatrudnia gmina budzi naszą wątpliwość. Sposoby , metody i narzędzia potrzebne do ustalenia wartości nieruchomości , prawo nasze pozostawia niestety do wyboru samym rzeczoznawcom . Ci ,by przebrnąć zwycięsko przez procedury przetargowe w ofertach swoich nie uwzględniają kosztownych badań i analiz rynku nieruchomości na danym terenie. A przecież to one powinny być najważniejszym źródłem informacji dla rzeczoznawcy, dającym mu solidne podstawy obiektywnej wyceny.
Sporządzona przez takiego rzeczoznawcę wycena, często budzi zastrzeżenia u wieczystych dzierżawców. I choć jest ona wykonana przez specjalistę, zawodowo zajmującego się określaniem wartości nieruchomości, to sporządzana jest w znacznej mierze w oparciu o subiektywne założenia, często bazujące na niekompetentnych źródłach informacji, chybionych przesłankach i zbyt małej bazie danych. I tak – tanie metody porównawcze w końcowym efekcie drogo kosztują wieczystego użytkownika.
My chcemy, by aktualizacja opłat za „wieczyste”stała się procesem sensownym i akceptowanym przez wszystkich. Gmina zatem nie może sięgać po rzeczoznawców stosujących w wycenie nieruchomości metody szybkie, tanie, a co za tym idzie wadliwe.

4.W oparciu o konsultacje społeczne w najbliższych planach inwestycyjnych i remontowych gminy przygotować rozwiązania przedsięwzięć zmierzających do powstania większej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta, uporządkowania tego co już funkcjonuje, choćby poprzez częściową odpłatność za możliwość parkowania oraz takiego udostępnienia płyty rynku na potrzeby dostaw towarów do funkcjonujących tam firm by jego rozładunek nie odbywał się pod presja zbyt krótkiego czasu.

Wszyscy przedsiębiorcy, których firmy funkcjonują w ścisłym centrum miasta, zgłaszają szereg problemów w tym temacie, ale również i konkretne propozycje zmierzające do poprawy sytuacji. W tych sprawach potrzebne są więc konsultacje i pilne działania ze strony gminy bo byt tych przedsiębiorstw nie był zagrożony.

5.Podjąć nowe starania z udziałem przedstawicieli Jaworznickiej Izby Gospodarczej zmierzające do pozytywnego rozstrzygnięcia dostępu do A4 za pośrednictwem tzw. Węzła Jeleńskiego.


Środowisko przedsiębiorców chce aktywnie włączyć się w rozwiązanie problemu pełnego dostępu do autostrady w tzw. Węźle Jeleńskim. Chcemy by sprawa ta stała się dla miasta jednym z najważniejszych priorytetów do załatwienia w najbliższym czasie i była dla wszystkich środowisk politycznych, gospodarczych i obywatelskich wspólną sprawą do pilnego załatwienia.

Dla realizacji niektórych wniosków i potrzeby uszczegółowienia ewentualnych rozwiązań, Zarząd JIG jest gotowy wyznaczyć swoich przedstawicieli do pracy w powołanych do tego celu wspólnych zespołach roboczych.

Jaworzno, 25.03.2014 Zarząd Jaworznickiej Izby Gospodarczej

- Advertisment -

Z perspektywy: Parę pytań i podpowiedzi

Jak tylko czas pozwala, to średnio raz w roku staramy się spotkać z kolegą z Belgii, członkiem naszej seterkowej rodziny. W tym roku postanowił...

Słowo na niedzielę: W niewysłowiony sposób stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek

Tak oto ujął jeden z aspektów wniebowstąpienia Chrystusa św. Leon Wielki (+461). Niewątpliwie ta myśl, dla nas śmiertelnych i krótkoterminowych, jest otwierającą inne ważne...

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym, czym były średniowieczne wojny o grody oraz o tym,...