środa, 8 maja, 2024

Podpisano umowę o współpracy Funduszu z GIG

Strona głównaBiznesPodpisano umowę o współpracy Funduszu z GIG

Podpisano umowę o współpracy Funduszu z GIG

- Advertisement -

Umowa o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Głównym Instytutem Górnictwa podpisana została 9 maja br. roku w Katowicach. W uroczystości z udziałem dziennikarzy śląskich mediów uczestniczyli także: Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Andrzej Pilot – prezes Funduszu, Stanisław Prusek – Naczelny Dyrektor GIG oraz Jan Bondaruk – Zastępca Naczelnego Dyrektora GIG.

WFOŚiGW powstał w 1993 roku, a jego celem jest zapewnienie systematycznej i trwałej poprawy stanu środowiska w województwie śląskim oraz zachowanie i przywracanie na jego obszarze terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Zespoły badawcze GIG realizują średnio rocznie ponad 100 zadań statutowych, około 70 projektów badawczych różnego typu, a także ponad 4500 prac badawczo-usługowych zamówionych przez klientów rynkowych polskich i zagranicznych. Centrum Inżynierii Środowiska GIG prowadzi kompleksowe prace w zakresie nowych technologii i rozwiązań, które mają ograniczać skutki oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagać ochronę zasobów naturalnych i ich użytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W ramach umowy obie strony deklarują wspólne działania na rzecz m.in. zagospodarowania i rewitalizacji terenów poprzemysłowych i ograniczania skutków działalności przemysłowej na środowisko, wypracowaniu rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie niskiej emisji, waloryzacji i ochrony obszarów oraz gatunków cennych przyrodniczo, jak również wypracowaniu systemowych rozwiązań w gospodarce odpadowej.

Jan Bondaruk – zastępca Naczelnego Dyrektora GIG, podkreśla, że wspólne działania powinny być ukierunkowane na naprawę i monitoring terenów zdegradowanych. Jako przykład podaje Azotkę.

Planowane są również wspólne działania na rzecz szeroko pojętej edukacji ekologicznej, w tym prowadzenie programów szkoleniowych.

Połączenie możliwości Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Głównego Instytutu Górnictwa przyniesie korzyści także dla beneficjentów.

- Advertisment -

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We wtorek jedna z mieszkanek Jelenie zauważyła w rzece Przemsza śnięte...

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców. Pan...

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła im pierwsza część egzaminu dojrzałości. Rozpoczęły się matury 2024. 7...