środa, 8 maja, 2024

Hydraulika przemysłowa w produkcji tworzyw sztucznych

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneHydraulika przemysłowa w produkcji tworzyw sztucznych

Hydraulika przemysłowa w produkcji tworzyw sztucznych

- Advertisement -

Przemysł tworzyw sztucznych coraz bardziej się rozwija, a żeby umożliwić konstruowanie coraz to nowszych i większych artykułów, wznosi się coraz większe maszyny. Duże maszyny wymagają sporych sił, a te w dalszym ciągu są domeną hydrauliki siłowej. W tym artykule omówimy sobie niektóre aplikacje hydrauliki siłowej w przemyśle tworzyw sztucznych.

Hydraulika przemysłowa – dlaczego stosowana

Zasadnicze zalety układów hydraulicznych to:

  • możliwość uzyskiwania na wyjściu elementów roboczych dużych mocy (nacisków, przesunięć, prędkości) przy małych obrysach i niewielkich ciężarach własnych urządzeń,
  • możliwość bezstopniowego nastawiania prędkości ruchu elementów roboczych
  • duża trwałość składowych części elementów urządzeń, dzięki dobrym warunkom ich smarowania i chłodzenia, wynikającym ze stosowania cieczy.

Stąd też napędy hydrauliczne są obecne przede wszystkim tam, gdzie wymagane są duże siły.

Napędy hydrauliczne w prasach tworzyw sztucznych

Prasa hydrauliczna to jedno z pierwszych urządzeń hydrauliki siłowej (kliknij, aby dowiedzieć się więcej na hydraulika siłowa – Fluiconnecto.pl). Wykorzystuje prawo Pascala do wywierania dużego nacisku. Przy obróbce tworzyw sztucznych prasy służą do wulkanizacji produktów gumowych oraz tworzyw termoutwardzalnych. Znajdują też zastosowanie w obróbce wtórnej tworzyw sztucznych. Przebrane odpadki tworzyw sztucznych danego rodzaju są prasowane, a przygotowane w ten sposób bloczki transportowane do zakładu, w którym następuje ich rozdrobnienie do postaci granulatu. Plastikowe wypraski do zniczy i inne nieduże elementy również są wykonywane przez prasy hydrauliczne.

Napędy hydrauliczne w wytłaczarkach tworzyw sztucznych

Wytłaczanie polega na uplastycznianiu tworzywa sztucznego i przepychaniu go po homogenizacji przez głowicę, gdzie formowany jest pożądany profil. W ten sposób uzyskuje się długie elementy o zadanym przekroju. Do przemieszczania tworzywa stosuje się ślimaki lub tłoki. W przypadku wytłaczarek tłokowych do wytworzenia siły nacisku często używa się możliwości oferowanych przez hydraulikę siłową.

Napędy hydrauliczne we wtryskarkach

Wtryskiwanie polega na formowaniu tworzyw sztucznych przez maszyny zwane wtryskarkami; masa tworzywa w odpowiedniej temperaturze (w przypadku tworzyw termoutwardzalnych musi to być temperatura niższa niż temperatura utwardzania) jest topiona, a następnie wtryskiwana do formy, gdzie natychmiast zastyga w przypadku tworzyw termoplastycznych lub jest wygrzewana w temperaturze utwardzania w przypadku tworzyw termoutwardzalnych. Składająca się z dwóch rozłącznych części forma często jest kolosalnym, stalowym blokiem wielkości samochodu. Ze względu na wymaganą siłę docisku form, osiągającą setki i tysiące ton, napędy hydrauliczne są często wykorzystywane jako część systemu docisku i opróżniania formy. Co do zasady, układ docisku formy również jest prasą hydrauliczną.

Napędy hydrauliczne we walcarkach i kalandrach

W przemyśle tworzyw sztucznych i gumowym, walcowanie to powszechna i wydajna metoda produkcji. Maszyną do walcowania jest walcarka z ogrzewanymi walcami. Walcarki i kalandry są szczególnie istotne w przetwórstwie polichlorku winylu (PCV). Z ich pomocą wykonuje się płyty podłogowe z PCV. Chociaż walcarki i kalandry wymagające użycia hydrauliki siłowej to domena przemysłu ciężkiego, to takie maszyny są również stosowane w wypadku tworzyw sztucznych.

undefined

- Advertisment -

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We wtorek jedna z mieszkanek Jelenie zauważyła w rzece Przemsza śnięte...

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców. Pan...

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła im pierwsza część egzaminu dojrzałości. Rozpoczęły się matury 2024. 7...