Czym jest PIT 0%?

REKLAMA

Jest to pit zerowy – jeden z postulatów tak zwanej nowej piątki PIS. PIT 0 to ulga podatkowa dla młodych osób do 26 roku życia. Wchodzi ona w życie od 1 sierpnia 2019 roku.

 

Co to tak naprawdę oznacza?

Osoby, które mają 26 lat lub mniej będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Kolejna ulga jest taka, że jeśli czyjeś dochody nie przekraczają w danym roku podatkowym 85 528 złotych, to będą dochodami wolnymi od podatku. 

Na co warto zwrócić uwagę?

Należy trzymać się ograniczeń wiekowych, gdyż miesiąc ukończenia 26 roku życia zapowiada ostatni okres z udogodnieniami PIT 0%. Później podatek trzeba będzie płacić normalnie. Warto również pamiętać, aby po przekroczeniu przez pracownika limitu przychodu w postaci 85 528 złotych, osoba zatrudniająca ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i wpłacać je do urzędu skarbowego. 

Rozliczenia podatkowe za 2019 rok

Odnosząc się do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019 r. Nadpłacony podatek zostanie zwrócony po złożeniu PIT-u. Ustawodawca rozpatrzył również taki wariant, że podatnik (np. pracownik) złoży płatnikowi (pracodawcy) oświadczenie, że jego przychody będą w całości korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT. To powoduje możliwość korzystania ze zwolnienia już w 2019 roku, nie musząc płacić nadpłaty.

W 2019 roku limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie wówczas obowiązywać przez 5 miesięcy. 

Która umowa umożliwia korzystanie z PIT 0%?

Otóż nie jest to takie oczywiste, jakby się mogło wydawać. Ulga podatkowa będzie możliwa przy podpisaniu umowy o pracę lub umowy zlecenie podpisywanej z firmami. Niestety nie obowiązuje to umów o dzieło oraz zakładania własnej działalności gospodarczej przed 26 rokiem życia. 

Studenci

Cóż się dzieje w przypadku studentów poniżej 26 roku życia? Otóż, kiedy nie przekroczą limitu przychodu będą zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz nie będą musieli płacić składek ZUS.

Korzyści dla młodych

Według wyliczeń osoba zarabiająca pensję minimalną w 2019 roku, zyska około 133 polskich złotych. Zaś osoba, która zarabia 5000 złotych netto zyska ponad 500 złotych więcej „na rękę”.

Środki na program PIT 0%

Ten pomysł obciąży budżet państwa na ponad 2 miliardy złotych. Według premiera Mateusza Morawieckiego Polska jest w stanie sobie na to pozwolić ze względu na wcześniejsze uszczelnienie systemu podatkowego. 

Cel powyższej ulgi podatkowej

Według rządu PIT 0% ma zachęcić młodych do pozostawania w kraju i pracowania w Polsce. Czy tak będzie? Na rezultaty przyjdzie Polakom poczekać kilka miesięcy. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki powiedział, iż chce, aby w portfelach młodych pozostało jak najwięcej pieniędzy.

Kontrowersje

PIT zerowy wzbudza kontrowersje nie tylko ze względu na ogromne koszta, ale również dlatego, iż według niektórych narusza równość wobec prawa poprzez nieuwzględnianie umów o dzieło oraz własnej działalności gospodarczej.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Walterowicz z Poznania, zajmującą się doradztwem podatkowym i prawnym.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki