piątek, 26 kwietnia, 2024

„Wykon 2019” czyli pożytki z teatru

Strona głównaKultura„Wykon 2019” czyli pożytki z teatru

„Wykon 2019” czyli pożytki z teatru

- Advertisement -

Teatr Sztuk zakończył właśnie pierwszą edycję festiwalu etiud „Wykon 2019”. Wydarzenie powołała dyr. Teatru Sztuk Ewa Sałużanka. Do konkursu zgłoszono 19 etiud. Szanowne jury to grono osób doskonale z teatrem obeznanych.

Przewodniczącą jury była Urszula Warszawska – Adamczyk – zastępca dyrektora C.K. Teatr Sztuk, od lat związana z pracą z teatrem, absolwentka Studium Zawodowego o kierunku teatralnym. Ponadto w jury zasiadali: Anna Korczyk – polonistka, od lat reżyser i instruktorka teatralna w Młodzieżowym Centrum Kultury, założycielka „Teatru Oddzielnego”, Ewa Sałużanka – dyrektor C.K. Teatr Sztuk, reżyser, wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, założycielka „Teatralnej Grupy Wielozadaniowej”, Dominik Socha – polonista, lektor, instruktor dykcji w C.K. Teatr Sztuk.

Laureaci i jury – (od lewej) Anna Korczyk, Urszula Warszawska – Adamczyk, Dominik Socha, Ewa Sałużanka, Alicja Wojnarowska, Grupa „Andrzej Michalski i przyjaciele”,

Etiudy nie są najłatwiejszą formą teatralną, musi być krotko, na temat i na dokładkę o rzeczach najważniejszych. Stąd też teksty powinny być przemyślane, bez żadnych zbędnych i nieuzasadnionych ględzeń. Widz więc nad swym żywotem się zastanowi, to i owo odkryje, może coś zmieni i ulepszy. Oto pożytki z takiego minimalistycznego teatru.

Jako pierwszy prezentował się Michał Kaszak w etiudzie „Decyzja”. Ten absolwent białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie zmierzył się z opowieścią o ludzkich maskach, wielkim udawaniu i porzucaniu marzeń.

W drugiej etiudzie „Pijcie Ocet Panowie” zagrali Paulina Kaźmierczak i Jarosław Brzeziński, aktorzy jaworznickiego teatru „5 twarzy Krzysia”. Etiuda zapowiadała się na bardzo zabawną, oto bohaterka otrzymuje list a w nim wiadomość o ślubie jej byłego partnera. Wprawdzie bardzo jest dobrze „ożenić się z osobą, z którą chce się ożenić” ale nie jest to radosna wiadomość jeśli idzie o faceta najwyraźniej bohaterce nieobojętnego. W dalszej części etiudy tekst całkowicie publikę zaskoczył. Drugi bohater opowiadał o swoich makabrycznych morderstwach. Zakończyło się więc turpistycznie. Publice prawdziwie krew zmroziło.

Grupa „Andrzej Michalski i przyjaciele” zaprezentowała się w etiudzie pt. „Ludzie Ptaki”. Grupę tworzą Andrzej Michalski, absolwentem Akademii Sztuki Teatralnej w Krakowie, wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Radek Lis to student tej samej uczelni, natomiast Mateusz Wierzbicki jest studentem AST w Krakowie również wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Była to surrealistyczna opowieść o ludzkich nieszczęściach.

Alicja Wojnarowska w etiudzie „Rzecz o Wojnie” przedstawiła spojrzenie na wojnę małej dziewczynki. Alicja jest siódmoklasistką, uczęszcza do grupy teatralnej „Ferment” w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Na zakończenie finałowych prezentacji etiudę „Tylko dla mężczyzn” zagrała Beata Śliwińska, absolwentka AST w Krakowie. Były to zabawne obserwacje przy okazji promocji w markecie past rybnych.

Ostatecznie jury postanowiło podzielić nagrodę pomiędzy dwóch zwycięzców. Nagroda powędrowała do grupy „Andrzej Michalski i przyjaciele” oraz do Alicji Wojnarowskiej.

Alicja Wojnarowska odbiera nagrodę od Urszuli Warszawskiej – Adamczyk
Urszula Warszawska – Adamczyk i Ewa Sałużanka wręczają nagrodę grupie „Andrzej Michalski i przyjaciele”

Jak podkreśliła Urszula Warszawska każdy nagrodzony prezentował wysoki poziom wykonawczy. Duże wrażenie wywarła Alicja Wojnarowska. Jej występ uznano za „prześliczną prezentację, działającą na emocje”. Natomiast grupa „Andrzej Michalski i przyjaciele” to teatr formy, koncentrujący się w mniejszym stopniu na przekazie bardziej zaś na formie. To spektakl, w którym aktorzy świetnie zagrali ciałem. Nagrodzonym gratulujemy.

- Advertisment -

Rozmowa z prof. Łukaszem Błaszczykiem

Jaworznicka Orkiestra Kameralna Archetti zagrała bardzo udany koncert pod batutą prof. Łukasza Błaszczyka. To ciekawe muzyczne wydarzenie działo się 21 kwietnia na scenie ATElier...

Poznać, pokochać, chronić. Gąsiorowa Góra

Gąsiorowa Góra była kolejnym celem przyrodnika Piotra Grzegorzka, który co miesiąc w cyklu Poznać, pokochać, chronić zabiera nas w podróż po przyrodniczo wartościowych miejscach...

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...