Masz problem z pękającymi pętami? Szukasz lekarza specjalisty? A może chcesz zacząć dobrze się odżywiać? Zerknij na nasze propozycje oraz przeczytaj artykuły przygotowane przez specjalistów.

REKLAMA

 

Gdy twoje stopy wołają o pomoc…

W gabinecie specjalistycznym pielęgnacji stóp

Hyperkeratozy – nadmierne zrogowacenia

Częstym problemem naszych stóp są nadmierne zrogowacenia. Każdy z nas chce by nasze stopy były wizualnie ładne, miały jasną skórę i niezgrubiały naskórek. By zrozumieć istotę powstawania zmian niepożądanych, musimy trochę znać się na budowie skóry. Na stronie podeszwowej jest ona trochę inaczej zbudowana. Jest grubsza, nie posiada gruczołów łojowych, słabiej ukrwiona ze względu na odległość od pompy sercowej. Wzbogacona o gruczoły potowe często daje objawy nadmiernej potliwości.

Stopy niosą nas przez całe życie, dźwigają bagaż materialny a także emocjonalny. Ściśle powiązane z całą osią mięśniowo-stawową, dają często objawy związane z dysfunkcją całego kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. To w jaki sposób chodzimy jest przyczyną powstawania nadmiernych zrogowaceń. Czyli prostym językiem mówiąc, tam gdzie nadmiernie obciążamy, czy uciskamy, ściskamy, tam powstaje zrogowacenie mniejsze lub większe. Bolesnym problemem są modzele, odciski i pękające pięty.

Modzel- to miejsce wzmożonej, rozlanej keratynizacji skóry. Przypomina żółty owal. Miejsce jest twarde i daje objawy bólowe podczas chodzenia.

Odcisk- powstaje w miejscu silnie obciążanym , lub ściskanym np. między palcami. Charakteryzuje się posiadaniem rogowego korzenia, który podczas chodu sprawia przeszywający ból.

Pękające pięty powstają kiedy nadmiernie zrogowaciała skóra, pęka pod obciążeniem i tworzą się bolesne, często krwawiące rozpadliny. Często winą jest nadmierna waga ciała.

Hyperkeratozy są także wynikiem chorób ogólnoustrojowych np. dermatoz: egzema, łuszczyca, rogowce skórne. Choroby tarczycy predysponują do powstawania suchości i zrogowaceń. Choroby naczyń żylnych i związane z tym niedotlenienie, niedokrwienie daje objawy osłabionej struktury skóry, wysuszonego naskórka, zrogowaceń miejscowych i pęknięć. Cukrzyca predysponuje do złej jakości skóry stóp ze względu na problemy naczyniowe lub neurologiczne. Silna nadpotliwość stóp daje nam obraz żółtego, zgrubiałego, zmiękczonego naskórka często o przykrym zapachu. Taka stopa łatwo zaraża się grzybicą i brodawkami tzw.kurzajkami. Najczęściej jednak to wady stóp takie jak: płaskostopie poprzeczne, halluksy, palce młotkowate są przyczyną problemów.

Jak dbać o skórę stóp, czy złuszczać, jak często smarować i czym? Jakie obuwie, wkładki, separatory? Jakie ćwiczenia usprawniające biomechanikę chodu? O tym wszystkim dowiecie się w Gabinecie Podologicznym. Specjalista oceni stan skóry , wdroży terapie a także w przypadkach koniecznych odeśle do lekarza specjalisty.

W skrócie co sami możemy zrobić dla naszych stóp:

  • Usuwamy naskórek raz w tygodniu, delikatnie, bez wstępnego rozmoczenia by nie usunąć za dużo. Pamiętajmy! Nie wytwarzajmy podczas tarcia nadmiernego ciepła na skórze. Naskórek usuwany w nadmiarze zbuduje się nam dwukrotnie więcej. To odpowiedź skóry na niepożądany bodziec.
  • Używajmy tylko tarek z papierem ściernym o odpowiedniej gradacji przystosowanej do stanu skór. Nie używajmy tarek metalowych i pumeksów. Metalowe kaleczą naskórek a pumeksy są siedliskiem bakterii i grzybów. Po użyciu wymyjmy tarkę, sparzmy gorącą wodą a po wysuszeniu zdezynfekujmy.
  • Teraz zróbmy kąpiel naszym stopom z dodatkiem soli, ziół, oliwy z oliwek z cytryną. Po 15 minutach osuszmy dokładnie zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe i nakremujmy kremem do stóp.
  • Codziennie po myciu stóp aplikujmy krem regenerująco- nawilżający. To ważne by codziennie.

By nie tworzyły się hiperkeratozy należy dobrać odpowiednie obuwie, odciążenia oraz wkładki do korekcji ustawiania się stóp. W tym pomoże specjalista podologii. Także w gabinecie, bezboleśnie i fachowo pozbędziecie się odcisków, modzeli i wyleczycie pękające pięty. Dostaniecie odpowiednie zalecenia do zastosowania w życiu codziennym.

Działania podologa to 50% wkładu w wygląd i komfort Waszych stóp. Kolejne 50% to sumienna troska o swoje stopy każdego dnia i systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym. Dziękuję za uwagę.

Ewa Legutko Specjalista podologii

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki