Na stronie airvisual.com opublikowano ranking najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 regionów na świecie. Niestety, Jaworzno nie ma się czym w kwestii czystości powietrza pochwalić. Jak się okazuje, jaworznickie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie!

REKLAMA

Ranking dotyczy PM2,5, czyli pyłu zawieszonego o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra. Przez Światową Organizację Zdrowia uznawany jest on za najbardziej szkodliwy dla zdrowia wśród zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje skróceniem długości życia (10 miesięcy to średnia polska), a krótkotrwałe  powoduje nasilenie objawów chorób układu oddechowego.

W rankingu europejskim Jaworzno znalazło się w czołówce – bo na 5. miejscu. Zanieczyszczenie pyłem PM2,5 wyniosło w Jaworznie 38,9 mikrograma na metr sześcienny. Według przyjętej klasyfikacji oznacza to zagrożenie dla osób z chorobami układu oddechowego, chorobami serca, dzieci i osób starszych. Nasze miasto wyprzedziły tylko trzy miasta z Bośni i Hercegowiny (Lukavac, Zivice i Tuzla), oraz jedno z Macedonii Północnej (Tetowo).

W światowym rankingu, gdzie pod względem zanieczyszczeń dominują miasta z krajów azjatyckich, Jaworzno zajęło 234. miejsce. Pierwszy był indyjski Gurgaon, drugi Ghaziabad (również indyjski), a trzeci pakistański Fajsalabad.

W rankingu najbardziej zanieczyszczonych krajów Polska znalazła się na 29. pozycji na świecie. Najbardziej zanieczyszczonym krajem został Bangladesz, przed Pakistanem i Indiami.

Ranking miast na świecie dostępny jest TUTAJ, a tych w Europie TUTAJ.

Ranking krajów znajduje się TUTAJ.

Obecny stan powietrza możecie sprawdzić TUTAJ.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

8 KOMENTARZE

    • Niestety, to tylko dowodzi tego, że sami się trujemy albo pozwalamy truć sąsiadom.
      Przy okazji – ile mandatów nałożono w Jaworznie na trucicieli „kominowych”? A ile mandatów i zatrzymań dowodów rejestracyjnych za uszkodzone DPFy?

  1. Paskudnie to wygląda. O ile centrum miasta i większe blokowiska nie są najgorsze, to dzielnice z zabudową jednorodzinną przypominają komory gazowe. W godzinach 13-16 oraz 18-21 idą takie kopty, że spacerowicz może puścić pawia od smrodu i jednocześnie łzy z podrażnionych oczu. Pewne odcinki trzeba brać na wstrzymanym oddechu.
    Nie będzie poprawy bez zakazu ogrzewania paliwami stałymi, bo w egzekwowanie ich wymogów jakościowych chyba nikt już nie wierzy.

    • Bądź więc starym pelikanem i pokaż te profesjonalne wyniki. Niech się wreszcie okaże, że Jaworzno wraz z okolicznymi miastami mają czyste powietrze, a pokazywany „syf” to tylko jakiś światowy (niemiecki? żydowski? masoński?) spisek, by bardziej nas pognębić.