REKLAMA

Czy wiesz z jaką prędkością mogą poruszać się piłki golfowe? Przekraczają one 200 km/h. Czy zauważyłeś, że przy wietrznej pogodzie zawodnicy uderzają piłeczki do golfa, tak aby poruszały się po bardziej płaskiej trajektorii niż przy pogodzie bezwietrznej? Wynika to stąd, że tuż nad powierzchnią ziemi wiatr tłumiony jest przez zarośla. Gracze w zależności od aury dobierają piłki, które pozwalają im mieć lepszą kontrolę nad przebiegiem gry. Golf wydaje się prostą grą a zatem i piłeczki golfowe powinny być niewyszukane.

Kto wymyśla konstrukcje piłki do golfa?

Pierwsze piłki do golfa miały postać drewnianych kulek i prawdopodobnie zostały zaadaptowane z innych gier uprawianych z użyciem kijów. Nieco później zaczęto stosować piłki skórzane wypełnione pierzem. Reagowały inaczej na uderzenie niż sztywne kulki drewniane. Były jednak podatne na rozerwanie, namoknięcie. Dalsza historia rozwoju piłeczki golfowej jest dowodem tego, że golfista niemal wszędzie dostrzega piłki.

W 1848 r. Robert Adams Paterson wynalazł pierwszą piłkę z wysuszonego soku z malezyjskiego drzewa sapodilla. Miał on gumowy charakter i dawał się kształtować na ciepło.

W 1898 roku Coburn Haskell z Cleveland w stanie Ohio będąc w zakładzie przemysłowym zaczął zwijać w kulkę gumową nić po czym odkrył, że rzucona wspaniale odbija się. Wkrótce potem w sprzedaży była dostępna gumowa piłka golfowa Haskell.

Piłki do golfa powstają także w odpowiedzi na potrzeby graczy. W 1905 roku angielski inżynier i producent William Taylor uzyskał patent na wgłębienie w piłce. Był on wynikiem badań, dlaczego używana piłka do golfa łatwiej może zostać wysłana na dużą odległość niż piłka nowa.

W połowie 1960 roku, przez firmę DuPont w charakterze mieszanki do pokrywania piłek golfowych została użyta żywica syntetyczna o nazwie Surlyn. Wyparła ona z użytku piłki z balata.

W 1973 roku pojawiła się na rynku piłeczka do golfa, która zawierała w sobie transponder radiowy. Ułatwiał on znalezienie piłki. Równie szybko jak wprowadzona została zakazana.

Póki co w sprzedaży jest świecąca piłka do golfa. Zaczyna świecić na skutek uderzenia i emituje światło przez około 5 minut. Dzięki temu łatwiej odnaleźć ją, gdy golfistę zaskoczy zmrok.

Oryginalnym pomysłem jest piankowa piłka golfowa. Jest to piłka treningowa, która przy identycznym uderzeniu pokonuje o 30% mniejszą odległość niż tradycyjna piłka golfowa.

Piłka do golfa i jej systematyka

Piłki golfowe najlepiej udać się do sklepu i powiedzieć sprzedawcy na jakim poziomie się gra, co chce poprawić i czego szuka. Zazwyczaj będzie miał kilka propozycji. Taką rozmowę warto odbywać przynajmniej raz w sezonie. Zmiana piłki do golfa Bogigolf może przynieść zauważalną poprawę wyników gry.

Nowy nabytek można ocenić dopiero w praktyce. A co, jeśli okaże się, że jest to nietrafiona piłka do golfa? Będziemy bogatsi o: doświadczenie i piłeczki golfowe na wymianę z innymi zawodnikami. Jeżeli będzie to nowinka, wówczas obdarowani chętnie skorzystają z możliwości ich wypróbowania. Najprawdopodobniej zrewanżują nam się, gdy sami nabędą nowość.

Szczególnie możemy polecić piłki marki Titleist: https://bogigolf.com.pl/titleist_prov1_12pack

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki