REKLAMA

Zapiekanki to popularny street food, który wiele osób kojarzy z krakowskim Kazimierzem. W innych miastach ta prosta potrawa także, coraz bardziej zyskuje na popularności. Trudno się temu dziwić – ciepłe i proste połączenie chrupiącej bułki, sera i dodatków daje nieskończoną ilość możliwości. Ważne jest także, żeby użyć odpowiedniego urządzenia do podgrzania tego dania. Najlepszy będzie profesjonalny opiekacz do zapiekanek.

 

Dlaczego opiekacz do zapiekanek?

Zalety opiekacza do zapiekanek w gastronomii

Opiekacz do zapiekanek – na jakie funkcje zwrócić uwagę

Jak wybrać dobry opiekacz do zapiekanek?

Dlaczego opiekacz do zapiekanek?

Opiekacz do zapiekanek to urządzenie wyglądem przypominające piekarnik lub kuchenkę mikrofalową. Istnieją różne modele tego typu urządzeń, które występują także w różnych wymiarach. Dlatego można wybrać rozmiar, który zmieści się zarówno w małym foodtrucku lub też w dużej kuchni. Spory wybór tego typu sprzętów można znaleźć na przykład tutaj: GastroProdukt.pl

Opiekacz do zapiekanek jest wykonany zwykle ze stali nierdzewnej. Urządzenie ma w środku grzałki, w wielu modelach wykonane z kwarcu, które błyskawicznie się rozgrzewają, nawet w pół minuty. Dlatego wystarczy włączenie sprzętu na chwilę przed włożeniem przygotowanych zapiekanek. W zależności od modelu średnia ilość przygotowanych w ten sposób kanapek to około 300 na godzinę. Większe opiekacze mają nawet dwa lub trzy ruszty, a mniejsze modele to zwykle jeden ruszt. Podstawową funkcją tego urządzenia jest to, że ma zabezpieczenie przed przegrzewaniem się i kilka trybów temperatury, który pozwala na podgrzanie lub zapieczenie potrawy. Wygodnie jeśli uchwyty są wysuwane, można wtedy zadbać o czystość urządzenia. Podstawowym wyposażeniem jest także szuflada na okruchy, która zapobiega zabrudzeniom lub przypaleniom. Ważne są także grzałki, na górze i na dole sprzętu, które gwarantują równomierne wypieczenie zapiekanek. Większe piece mają także funkcję pieczenia, dzięki której można upiec własną pizzę lub chleb. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz_1-1-1024x683.jpg

Zalety opiekacza do zapiekanek w gastronomii

Opiekacz do zapiekanek jest urządzeniem wielofunkcyjnym i bardzo przydatnym w lokalach gastronomicznych.Dzięki niemu można nie tylko szybko podgrzewać dania, ale także upiec je lub przyrządzić zupełnie od podstaw. Spośród wielu rodzajów najlepiej po prostu wybrać ten, który zapewni mnóstwo korzyści związanych z użytkowaniem urządzenia. Opiekacze najczęściej można spotkać w małych barach lub w food truckach, ale także w większych gastronomicznych punktach sprawdzą się znakomicie. Dzięki właściwemu wyposażeniu kuchni można przyrządzić każdą potrawę i mieć pewność, że ma się nieograniczone możliwości w komponowaniu menu. 

Ważną kwestią jest sprawdzenie opinii o sprzęcie. Najlepiej wybrać taki model, który ma gwarancję i jest bezawaryjny. Spośród wielu modeli należy przeanalizować parametry i właściwości sprzętu, tak, żeby jak najbardziej precyzyjnie dopasować sprzęt do potrzeb lokalu. Wiele mniejszych punktów gastronomicznych docenia opiekacze zapiekanek i zastępuje nimi większe sprzęty – jak duże piece. Zajmują mało miejsca, pobierają niewielką ilość energii i kosztują nawet kilkakrotnie mniej. Opiekacze do do zapiekanek nowej generacji mają zbliżony przedział temperatury, w którym działają. Dlatego też są niezastąpione nie tylko przy przyrządzaniu zapiekanek, ale też pizzy, kanapek. 

Opiekacz do zapiekanek – na jakie funkcje zwrócić uwagę

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych wariantów opiekacza do zapiekanek. Wybór zależy od tego jakie potrawy będą w nim przyrządzane. Do zwykłego opiekania zapiekanek, kanapek czy panini sprawdzi się prosty opiekacz z kwarcowymi grzałkami. Jednak do przyrządzania większych potraw stanowczo lepszą opcją będzie piec konwekcyjny. Na rynku można spotkać połączenie pieca do pizzy i opiekacza do zapiekanek, ale w przypadku profesjonalnej działalności związanej z pizzą, dużo lepszy będzie tutaj piec do pizzy. 

Z ważnych parametrów technicznych, na które należy zwrócić uwagę jest moc urządzenia. Tutaj im większa jest ta wartość, tym szybsza będzie praca sprzętu i czas potrzebny na przyrządzanie zapiekanek się skróci. Dobrze jeśli urządzenie zostało wyposażone w regulator temperatury, a także timer, które zwiększą funkcjonalność urządzenia i sprawią, że potrawy będą przygotowywane o wiele bardziej komfortowo, bez konieczności sprawdzania co chwilę czy są już gotowe. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest też jakość i wytrzymałość użytych materiałów. Warto mieć tutaj na uwadze, że wybór profesjonalnego sprzętu do gastronomicznego użytku to inwestycja na kolejne lata działalności, bez zastanawiania się nad naprawami. 

Jak wybrać dobry opiekacz do zapiekanek?

Wybór dobrego opiekacza do zapiekanek zależy od kilku kwestii. Należy przemyśleć potrzeby punktu gastronomicznego, ale także przeprowadzić dokładny research wybranych modeli. Warto popytać wśród znajomych z branży, który sprzęt użytkują, który polecają, a który odradzają. Dzięki temu w kuchni stanie najlepszy opiekacz do zapiekanek.

 

undefined