piątek, 26 kwietnia, 2024

Jakie dokumenty są potrzebne przy zatrudnianiu obcokrajowca?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJakie dokumenty są potrzebne przy zatrudnianiu obcokrajowca?

Jakie dokumenty są potrzebne przy zatrudnianiu obcokrajowca?

- Advertisement -

Kryzys związany z migracją uchodźców z Afryki, choć był często poruszany w mediach społecznościowych oraz środowiskach politycznych, nie miał tak dużego wpływu na polski rynek pracy jak otwarcie granic ze wschodnim sąsiadem Polski, czyli Ukrainą. Szacuje się, że liczba obywateli tego kraju, którzy znaleźli się na polskim rynku pracy, wynosi ok. pół miliona osób. Stwarza to konieczność masowego załatwiania odpowiednich dokumentów przez tysiące firm, które umożliwiają pracę obcokrajowcom w Polsce.

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca w Polsce?

Ze względu na położenie oraz członkostwa międzynarodowe, w Polsce największymi formalnościami obarczone jest przyjmowanie do pracy obywateli tych krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej. Podstawowe dokumenty, które powinien posiadać obcokrajowiec podczas podejmowania pracy to zezwolenie na pracę, a także karta pobytu, wydawana w następujących formach:

  • Karta pobytu stałego,
  • Karta pobytu czasowego,
  • Karta długoterminowego rezydenta w Unii Europejskiej,
  • Tzw. Niebieska karta Unii Europejskiej.

Przy braku powyższych dokumentów, firma zatrudniająca jest narażona na wysokie kary finansowe, wynikające z nieprzestrzegania przepisów dotyczących przyjmowania obcokrajowców do pracy w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.tgc.eu/obsluga-cudzoziemcow.

Jak usprawnić proces zatrudnienia obcokrajowca?

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją międzynarodową w rozmaitych jej przejawach (takich jak dążenie Ukrainy do wejścia do Unii Europejskiej czy napływ migrantów z Białorusi w związku z sytuacją polityczną w tym kraju), prawo pracy odnośnie cudzoziemców podlega zmianom. Aby rzetelnie dopełnić wszystkich wynikających z niego obowiązków, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, świadczonej np. przez kancelarię TGC Corporate Lawyers (https://www.tgc.eu/).

Jakie korzyści zapewnia profesjonalna pomoc?

Przede wszystkim jest gwarancją doradztwa w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę prawną. Dzięki niej zainteresowana firma uniknie wszelkich konsekwencji, jakie wynikają z nieprzestrzegania przepisów prawa pracy odnośnie zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Szczegółowe informacje w tym zakresie są dostępne pod adresem https://www.tgc.eu/prawo-pracy.

- Advertisment -

Rozmowa z prof. Łukaszem Błaszczykiem

Jaworznicka Orkiestra Kameralna Archetti zagrała bardzo udany koncert pod batutą prof. Łukasza Błaszczyka. To ciekawe muzyczne wydarzenie działo się 21 kwietnia na scenie ATElier...

Poznać, pokochać, chronić. Gąsiorowa Góra

Gąsiorowa Góra była kolejnym celem przyrodnika Piotra Grzegorzka, który co miesiąc w cyklu Poznać, pokochać, chronić zabiera nas w podróż po przyrodniczo wartościowych miejscach...

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...