REKLAMA

Odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, choć najczęściej nie zwracamy na nie uwagi. Zarówno z punktu widzenia skutecznego marketingu, jak i zwykłej dbałości o produkt, są niezastąpione. Opakowania kartonowe w odróżnieniu od swoich plastikowych i styropianowych odpowiedników mają także swój wkład w czystość naszej planety, nie dziwi więc, że w ostatnich latach robią prawdziwą furorę. Skoro zatem używanie ich jest tak popularne, warto skupić się na wyborze najlepszych, dostępnych na rynku pod względem wytrzymałości oraz estetyki.

Wytrzymałość opakowań tekturowych.

 Różnorodność opakowań spowodowała konieczność ich skatalogowania pod względem przeznaczenia, techniki wytwarzania oraz sposobów składania. W tym celu powstał międzynarodowy katalog FEFCO, zakładający osiem podstawowych opakowań kartonowych:

 • Pudła klapowe;

 • Tektura falista;

 • Pudła dwuczęściowe;

 • Pudła wysuwane;

 • Pudła składane i tacki;

 • Pudła wytrzymałe;

 • pudła sklejane;

 • Wyposażenie wewnętrzne.

 Ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe, do produkcji kartonów wykorzystuje się tekturę falistą oraz litą. Materiały opakowaniowe z tych materiałów świetnie zdają egzamin jako kartony do przeprowadzek, opakowania zbiorcze do sklepów internetowych, czy nawet pudełek ozdobnych.

 Na trwałość produktu wpływ ma zastosowana gęstość tektury oraz rodzaj fal. Przyjmuje się, że większa gramatura wraz z ilością warstw skutecznie podnosi parametry wytrzymałościowe.

W przypadku fal obowiązuje następujący podział:

 • E – grubość 1,5 mm, 3 warstwy;

 • B – grubość 3 mm, 3 warstwy;

 • C – grubość 4 mm, 3 warstwy;

 • EE, EF – grubość 2,5 mm, 4 warstwy;

 • EB – grubość 4,5 mm, 5 warstw;

 • BC – grubość 6,5 mm, 5 warstw.

 Nie można zapominać, że większa grubość materiału utrudnia swobodne formowanie i składanie opakowań, zatem w tej kwestii wskazane jest odpowiednie planowanie logistyczne.

Przeznaczenie opakowań.

 Niezwykle istotne w kontaktach z producentem opakowań kartonowych, jest wcześniejsze uwzględnienie zastosowania kartonów pod względem metody transportu, a także rodzaju zawartości opakowań. Trzeba mieć na uwadze fakt, że niektóre artykuły wymagają ochrony nie tylko z zewnątrz, należy je także odpowiednio unieruchomić w środku. W takim wypadku optymalne są kartony fasonowe, niewymagające dodatkowego szycia lub klejenia. Idealne do tego celu są opakowania kartonowe z Bielska, które dzięki przemyślnej konstrukcji można dostosować do każdego rodzaju przesyłki. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania, jest możliwość wielokrotnego wykorzystania, co w znacznym stopniu obniża ogólne koszty transportu.

 Podobnie jest w przypadku opakowań z Tych. Produkty charakteryzujące się wymogiem zachowania odpowiedniej pozycji, nienaruszalności struktury oraz przestrzeni wewnętrznej wymagają rozwiązań indywidualnych. Firma oferuje możliwość dostosowania kartonów pod konkretny produkt. Dotyczy to między innymi transportu artykułami spożywczymi, motoryzacyjnymi, ceramicznymi itp. Niewątpliwą zaletą tego typu opakowań jest praktycznie nieograniczona zdolność producenta do formowania dowolnych kształtów tacek i opakowań, pod kątem preferencji zamawiającego.

Transport morski.

 Działy logistyczne zajmujące się szeroko rozumianym frachtem, często borykają się z dylematem, jak połączyć bezpieczeństwo z niewysoką wagą ładunku. Oczywiście wiąże się to z ładownością pojazdów, jak i opłatami frachtowymi. Tu z pomocą przychodzą opakowania do transportu morskiego, które muszą uwzględniać liczne zagrożenia wynikające z długotrwałych obciążeń. Istotna jest także maksymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej kontenerów, a co za tym idzie możliwość zamówienia wspomnianych opakowań z uwzględnieniem gabarytów podanych przez klienta.

 Najistotniejsze jest, by opakowania przemysłowe skutecznie spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Ogromne znaczenie ma przy tym współpraca z producentem oraz elastyczność stosowanego wzornictwa. Zatem wybór najodpowiedniejszych produktów powinien być rozważany pod kątem profesjonalizmu i doświadczenia wytwórcy opakowań. Nie bez znaczenia jest także możliwość konsultacji zamierzeń logistycznych z fachowcami tej branży.

 Wszelkie pytania w tym zakresie można kierować za pomocą formularza kontaktowegolicząc na bezpłatną, szybką i wyczerpującą odpowiedź.