REKLAMA

Zaawansowaną technologicznie metodą obróbki metalu jest cięcie laserowe, które wypiera dotychczasowe przecinarki taśmowe i tarczowe. Popularność wynika z wielu zalet, a zwłaszcza z wysokiej precyzyjności i uniwersalnego zastosowania. Dowiedz się, na czym polega cięcie laserowe metalu. Dlaczego warto zdecydować się na ten sposób obróbki?

Na czym polega laserowe cięcie metalu?

Cięcie metalu laserem to rodzaj obróbki (rozdzielania termicznego), który wykorzystuje nowoczesną technologię. Najprościej mówiąc, wiązka lasera uderza w powierzchnię ciętego materiału i silnie go nagrzewa. W wyniku tego następuje: spalenie, stopienie lub całkowite odparowanie materiału i w efekcie rozdzielenie. Wybór metody wycinania laserowego zależy od rodzaju budulca, z którego wykonany jest element, jego rozmiarów, a także zastosowanego gazu technicznego (jest wykorzystywany w czasie procesu cięcia). Warto dodać, że mimo wysokiej temperatury, metal nie nagrzewa się do tego stopnia, by zaszły zmiany w jego strukturze chemicznej.

Cięcie laserowe metalu to uniwersalny rodzaj obróbki, stosowany m.in. do: przecinania aluminium, stali nierdzewnej, stali konstrukcyjnej, metali kolorowych, mosiądzu, pleksi, drewna czy ceramiki. Metody tej nie można jednak zastosować w przypadku materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła. W takiej sytuacji wiązka lasera odbija się od powierzchni i może być bardzo niebezpieczna dla oczu.

Zalety laserowego cięcia metalu

Cięcie laserem jest szeroko stosowane z uwagi na szereg korzyści. Oto najważniejsze zalety:

  • wysoka prędkość przecinania – dostępne obecnie maszyny umożliwiają bardzo szybkie cięcie metalu, co oszczędza czas
  • wysoka powtarzalność – działania można zautomatyzować, a efekty za każdym razem są takie same
  • doskonała precyzja – dokładność cięcia laserem wynosi 0.1 milimetra i jest to jedną z najlepszych, umożliwia to wycinanie bardzo drobiazgowych geometrii w dowolnym kształcie (szczególnie istotne w przemyśle lotniczym, elektro
  • wszechstronne zastosowanie – żadna inna technologia nie umożliwia cięcia tak wielu różnych rodzajów materiałów
  • ekonomiczność – pozwala na optymalne i oszczędne wykorzystanie materiału, bez uszkodzeń i strat, co wpływa na końcowy koszt projektu
  • nie jest potrzebna dodatkowa obróbka końcowa.


Koszty

Koszt usługi cięcia laserem zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest rodzaj materiału i jego parametry fizyczne. Inna jest cena cięcia laserem blachy ze stali konstrukcyjnej, a inna aluminium. Można przyjąć, że im grubszy materiał, tym wyższy koszt jego cięcia laserem. Najtańsze jest zwykle cięcie blachy, ale tej ze stali nierdzewnej już droższe. Wpływ na ostateczną cenę ma również wielkość zamówienia, a także stopień trudności obróbki konkretnego materiału.

Decydując się na obróbkę metalu z użyciem lasera, najlepiej zgłosić się z projektem do doświadczonej firmy, która oferuje szybką wycenę zleceń, zarówno standardowych, jak i
nietypowych.

Usługa laserowego cięcia metali w JFK Group

JKF Group, wiodący producent zbrojeń budowlanych na polskim rynku, specjalizuje się także w obróbce metalu. W ofercie firmy znajdują się usługi profesjonalnego cięcia metali przy pomocy nowoczesnych urządzeń laserowych. 

Firma dysponuje najwyższej klasy, nowoczesnymi wycinarkami, które gwarantują najlepszą jakość i wysoką precyzję. Realizują wszystkie rodzaje zleceń, nawet te najbardziej nietypowe. Istnieje także możliwość wykonania projektów wieloseryjnych (z ewentualnymi modyfikacjami). Wycinarki laserowe JFK Group zapewniają bowiem doskonałą powtarzalność procesów i zachowanie każdego detalu, bez zmiany właściwości obrabianego materiału.

Fachowa wiedza, doświadczenie w branży, nowoczesne maszyny oraz profesjonalna ekipa pracowników to gwarancja realizacji zlecenia na najwyższym poziomie i w możliwie krótkim czasie. Warto podkreślić, że JFK Group oferuje usługi cięcia laserowego w atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Firma zapewnia również szybką wycenę każdego zlecenia i profesjonalną obsługę.