Czy bloki z wielkiej płyty są bezpieczne?

Bloki z Wielkiej Płyty to temat, który od jakiegoś czasu jest na ustach wszystkich Polaków, którzy w nich mieszkają. Podobnie jest w Jaworznie. Dlatego spotkaliśmy się z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik Maciejem Bochenkiem, aby wyjaśnić ten problem raz na zawsze.

REKLAMA

W Polsce obecnie jest około 60 tysięcy bloków wykonanych z wielkiej płyty. W styczniu bieżącego roku Instytut Techniki Budowlanej opublikował raport, z którego wynika, że przeprowadzono kontrole na 300 budynkach z czterech różnych województw: mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim oraz oczywiście śląskim. Eksperci zgodnie uznali, że nawet najstarsze budynki wykonane tą techniką, nie zagrażają bezpieczeństwu. Na ten temat wypowiedział się prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, Maciej Bochenek.

Pan prezes uspokaja „Bloki mają się dobrze, nawet można powiedzieć super dobrze”. Związane to również jest z faktem, że na wielu terenach Jaworzna zostały zakończone prace górnicze, a to powoduje, że bloki stoją stabilnie i żadne wstrząsy nie wpływają na ich stan. Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik regularnie dba o stan swoich budynków, ociepla je, wymienia niektóre elementy i kontroluje ich jakość.

Badania prowadzone przez instytut były prowadzone pod względem trwałości, ze względu na obiegowe zdanie opinii publicznej w kraju, jak i w naszym mieście, która mówiła, że wytrzymałość tych budynków to maksymalnie 40 lat. Badania udowodniły, że jest to ponad 100 lat i prawdopodobnie prędzej tę budynki zostaną wyburzone i zastąpione nowymi, niż same się rozlecą.

„Mieszkańcy Jaworzna, mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, ci co mieszają w wielkiej płycie mogą spać spokojnie, nie ma na naszym terenie, w naszej spółdzielni bloków, które byłyby pod jakimś względem zagrożone”

Pan prezes przypomina, że pierwszy blok wykonany tą techniką powstał w Holandii po I Wojnie Światowej, później przeniosło się to na teren całej Europy. W Polsce największy rozkwit budynków z wielkiej płyty miał miejsce mniej więcej w latach 1958-88. Określa się, że w tych mieszkaniach mieszka blisko 58% ludności Polski. W samej Spółdzielni Górnik jest 179 budynków, a z wielkiej płyty jest mniej więcej połowa.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki