REKLAMA

Odpowiednie odżywianie naszych ukochanych kotów to obszerne zagadnienie – obejmuje skład posiłków, ich formę, sposób podania i częstotliwość serwowania dań. Ile razy dziennie karmić kota, by nie był on głodny ani przejedzony? Sprawdź, ponieważ ma to istotny wpływ na kondycję jego ciała.

Kocie potrzeby

Koty to bezwzględni mięsożercy, którzy mają silny instynkt łowiecki oraz wyjątkowe wymagania. Mają naturalną potrzebę jedzenia dań o różnych konsystencjach i urozmaicania smaków.

Ważne jest zatem podawanie naszym ulubieńcom zarówno pełnoporcjowych karm mokrych, np. WHISKAS® (z wołowiną, tuńczykiem, jagnięciną, z kaczką w sosie lub galaretce – wybór jest ogromny!), jak i karm suchych. To właśnie ich połączenie, z niewielkim dodatkiem przekąsek, pozwoli spełnić wszystkie potrzeby kota – by miał siły do codziennych harców oraz zdrowie i dobrą kondycję! Pamiętajmy jednak, że niezwykle ważne są w tym wszystkim odpowiednie proporcje. Koty zazwyczaj piją zbyt mało wody, dlatego ich dieta powinna składać się głównie z karmy mokrej – jej stosunek względem karmy suchej powinien wynosić 9:1 pod względem masy. 

Ile razy dziennie karmić kota?

Koty – co wynika z ich natury – mogą jeść nawet kilkanaście razy dziennie, oczywiście przyjmując mniejsze porcje. Jeśli chodzi o karmę suchą, warto, aby kot miał do niej dostęp zwłaszcza wtedy, gdy nie ma nas w ciągu dnia w domu lub w nocy, kiedy śpimy. Mokrą karmę możemy zaś podawać na śniadania i kolację – jesteśmy wtedy obok i widzimy, czy kot zjadł całą porcję. Jeśli nie, możemy sprzątnąć pozostałości i nie martwić się o to, że w jego miseczce będą nieświeże resztki. Jeżeli jednak spędzamy dużą część dnia w domu, spokojnie możemy podawać karmy mokre częściej. Konieczne jest określenie konkretnej ilości pokarmu, która będzie zgodna z dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym pupila. 

Dużym ułatwieniem w serwowaniu kotom mokrych dań są gotowe saszetki, które eksperci przygotowują w taki sposób, by stanowiły dobrze wymierzoną porcję (którą, oczywiście, również należy dostosować do masy ciała naszego czworonożnego przyjaciela). 

Jeśli opisana tu odpowiedź na pytanie: „Ile razy dziennie karmić kota” budzi w Tobie zdziwienie, warto podkreślić, że częste, ale mniejsze posiłki dobrze odzwierciedlają sposób odżywiania dzikich kotów, z których wciąż wiele pozostało w naszych przyjaciołach. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku zwierząt, które towarzyszą nam w domach, to my – ich opiekunowie – odpowiadamy za ilość jedzenia, do jakiej mają dostęp. Owszem, mogą jeść często, lecz serwowane pożywienie powinno dostarczać taką ilość energii, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb naszego ukochanego kota. Ani niedobór kalorii, ani ich nadmiar – podobnie jak poszczególnych składników odżywczych – nie są wskazane. Przykładowo zbyt duża zawartość kalorii w diecie może prowadzić do nadwagi i otyłości, a niedobór wapnia do zaburzeń układu kostnego. 

 

Karmienie kota – odpowiednie porcje

 

Jak wspominaliśmy, większość kocich posiłków powinny stanowić karmy mokre – 90 proc. w zestawieniu z 10 proc. karm suchych (pod względem masy). Przewaga karm mokrych wspomoże nawodnienie organizmu naszego mruczka, co korzystnie zadziała między innymi na jego układ moczowy. Poza tym mokre jedzenie jest około cztery razy mniej kaloryczne od suchego, co sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Z kolei karmy suche pomogą zadbać o zdrowie jamy ustnej kota – rozgryzanie granulek karmy umożliwia mechaniczne oczyszczanie zębów i redukcję odkładającej się płytki nazębnej. 

 

Jeśli zaś chodzi o przekąski, znakomicie sprawdzą się jako forma nagrody, budowania relacji czy element zabawy. Możesz wykorzystać również specjalne akcesoria, takie jak maty węchowe, do tego, żeby urozmaicić formę podawania przekąsek, a przy tym zapewnić pupilowi ciekawą rozrywkę. Pamiętajmy jednak, że smaczki nie powinny dostarczać więcej niż 10 proc. dziennej dawki kalorii – by żywienie kota, poza frajdą, zapewniało też zdrowie i dobrą formę!