REKLAMA

To, jak zadbasz o swoje ciało podczas ciąży, będzie miało odbicie zarówno w twoim zdrowiu, jak i zdrowiu dziecka. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia dieta i suplementacja w okresie ciąży i karmienia piersią. Jakie witaminy w ciąży są niezbędne?

Organizm kobiety w ciąży jest poddawany ciągłym wyzwaniom, którym musi sprostać, aby wydać na świat zdrowego potomka. Nie tylko dziecko, ale także matka powinna dostawać w tym czasie szczególną opiekę i odżywienie, dzięki którym będzie mogła przygotować się na trudne pierwsze miesiące z maluszkiem. Suplementacja witamin to ważna część tych przygotowań, jednak podstawę powinna stanowić zdrowa dieta, brak stresu i regularna, lekka aktywność fizyczna. Pokazujemy, jakie witaminy są niezbędne dla twojego dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju dziecka.

Kwas foliowy

Kwas foliowy powinien być brany już w trakcie starań o dziecko. Kwas foliowy jest niezbędny do wykształcenia cewy nerwowej. To dzięki niemu rozwija się prawidłowo układ nerwowy płodu. Kwas foliowy pomaga także utrzymać ciążę. Jego niedobór prowadzi do poważnych niepełnosprawności jak rozszczep kręgosłupa, a nawet bezmózgowie. Ilość kwasu foliowego, jaką powinna przyjmować kobieta w ciąży, jest zależna od jej stanu zdrowia i przebytych wcześniejszych poronień. Standardowa dawka kwasu foliowego to 0,4 mg dziennie. 

Witamina D

Witamina D powinna być zażywana przez osoby mieszkające w Polsce regularnie, ponieważ ilość światła słonecznego jest zbyt mała, by syntezować ją naturalnie. Jednakże to dla ciężarnych witamina D ma szczególne znaczenie. Niedobór witaminy D stwarza ryzyko rozwinięcia się wad kości zarówno u matki, jak i u płodu. Często prowadzi też do niskiej masy urodzeniowej malucha oraz może spowalniać jego późniejszy rozwój. Ilość witaminy D, jaką należy przyjmować, jest zależna od jej startowego stężenia w krwi i masy matki. Z tego względu najlepiej zbadać ilość witaminy D przed rozpoczęciem suplementacji. 

Jod

Odpowiednia podaż jodu w czasie ciąży może uchronić dziecko przed uszkodzeniami słuchu i niepełnosprawnością intelektualną. Niedobór jodu może także wywołać poronienie. Jod jest jednym z pierwiastków odpowiadających za funkcjonowanie tarczycy, dlatego zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może upośledzić jej działanie. Z tego powodu jod powinien być przyjmowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże. Warto też pamiętać, że w Polsce mamy powszechnie dostępną sól jodowaną, za której sprawą duża część zapotrzebowania na jod zostaje pokryta wraz z dietą.

Żelazo 

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, a ta z kolei transportuje tlen. Niedobór żelaza ma realny wpływ na wzrost płodu, a także niesie za sobą ryzyko poronień i porodów przedwczesnych. Anemia spowodowana niedoborem żelaza jest powszechna w społeczeństwie, zwłaszcza u osób stosujących diety roślinne. Żelazo nie wchłania się łatwo z pożywienia, zwłaszcza kiedy spożywasz kawę czy produkty mleczne. Z tego względu planując ciążę, warto sprawdzić swój poziom żelaza i w razie konieczności rozpocząć suplementację pod okiem lekarza. 

Witamina C

Witamina C wzmacnia odporność, a jak wiadomo u kobiet ciężarnych przebieg chorób może być cięższy lub niebezpieczny dla dziecka. Dodatkowo witamina C uszczelnia naczynia krwionośne tak u mamy, jak i u dziecka. To sprawia, że dzięki witaminie C rzadziej będą ci się zdarzać krwawienia z nosa, a ciążowe hemoroidy będą mniej irytujące. Co więcej, witamina C jest w pełni bezpieczna, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem. 

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko odklejenie się łożyska, przedwczesnego porodu oraz depresji poporodowej. Dla dziecka stanowią istotny element zdrowego rozwoju układu nerwowego. Są szczególnie ważne u osób, które nie spożywają morskich ryb. Kwasy omega-3 należy suplementować tylko ze sprawdzonych źródeł, bez domieszek innych witamin.

Zobacz też: https://poprostuzdrowo.pl/witamina-b-complex

Pamiętaj, że żadne suplementy nie zastępują zbilansowanej diety i że przyjmowanie witamin w ciąży powinno być spersonalizowane i uzgodnione z lekarzem.