piątek, 26 kwietnia, 2024

Czy warto wrócić do Polski z emigracji? Jakiej pracy warto szukać w Polsce?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzy warto wrócić do Polski z emigracji? Jakiej pracy warto szukać w...

Czy warto wrócić do Polski z emigracji? Jakiej pracy warto szukać w Polsce?

- Advertisement -

Na powrót z emigracji do Polski decyduje się coraz więcej osób, o czym świadczą statystyki. Nie dla każdego jest to łatwa decyzja, chociażby ze względu na ryzyko trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Sprawdź, jak otrzymać pracę po powrocie do Polski.

Czy wracać do Polski z emigracji?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy warto wracać do Polski z emigracji: wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego emigranta. Niektórzy boją się problemów z przystosowaniem na nowo do polskich realiów, a inni ze znalezieniem zatrudnienia. Doświadczeniami w tym temacie można podzielić się na forum o pracy w Polsce.

Powrót z emigracji do Polski nie jest łatwą decyzją. W większości przypadków ma on związek z życiem rodzinnym, na przykład tęsknotą za bliskimi czy koniecznością sprawowania opieki nad starszymi rodzicami. Powroty do Polski z Anglii zapoczątkował Brexit, a ze Stanów Zjednoczony – kryzys gospodarczy, który pozbawił wielu emigrantów pracy. Niektóre osoby nie planowały pozostania za granicą na zawsze i zakładały powrót po osiągnięciu pewnego celu, np. zabezpieczenia finansowego na przyszłość, czy środków wystarczających do budowy domu. Inni z kolei uważają, że nasz kraj rozwija się coraz lepiej, więc warto zamieszkać w nim na stałe. 

Ile osób wraca do Polski?

Można jednak zauważyć, że na ten krok decyduje się coraz więcej osób. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 2018 roku maleje liczba Polaków przebywających za granicą. Wtedy właśnie odnotowano największy spadek – skala emigracji zmniejszyła się o 85 tys. osób. Z kolei w 2019 roku – o 40 tys. Odwrócenie trendu jest szczególnie widoczne w przypadku Wielkiej Brytanii – w ciągu dwóch lat liczba polskich emigrantów spadła aż o 115 tys., czyli 14,5 proc. 

Powrót do Polski: co z kwalifikacjami i stażem pracy?

Po powrocie do Polski po pracy za granicą wiele osób zastanawia się, jak może udokumentować zdobyte umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Ze względu na to, że stanowią one atut podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zwiększają szanse na odniesienie sukcesu, bardzo ważne jest, aby zostały uznane. Uznawanie kwalifikacji jest regulowane przez przepisy prawa Unii Europejskiej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku stażu pracy za granicą. Przepisy regulują, w jaki sposób udokumentowany okres zatrudnienia w innym kraju jest zaliczany do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych. 

Kwalifikacje zawodowe

Jeśli chodzi o uznanie kwalifikacji zawodowych, osoba zainteresowana musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania oraz złożyć niezbędne dokumenty, na przykład świadectwa lub dyplomy. W przypadku uznania stażu pracy za granicą konieczne jest, aby osoba zainteresowana posiadała dokumenty takie jak świadectwo pracy, umowa o pracę, odcinki wypłat wynagrodzenia, zaświadczenie wystawione przez pracodawcę i zaświadczenie o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.

Powrót do Polski – gdzie szukać pracy?

Poszukiwanie pracy dobrze zacząć przed powrotem do Polski. Idealną sytuacją jest znalezienie zatrudnienia jeszcze za granicą, ale nie każdemu się to udaje. Pomoc w znalezieniu pracy w Polsce można uzyskać w instytucjach takich jak powiatowe urzędy pracy, organizacje pracodawców, Akademickie Biura Karier, agencje doradztwa personalnego, Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej czy stowarzyszenia i fundacje zajmujące się pomocą w znalezieniu zatrudnienia. Poza tym liczne oferty można znaleźć w internetowych serwisach pracy. 

A gdzie najczęściej zatrudniają się Polacy po powrocie z emigracji? Z badań wynika, że są to branże: edukacyjna, handlowa, administracyjno-biurowa, usług specjalistycznych, spedycyjno-logistyczna czy transportowa. 

- Advertisment -

Jaworznicka szkoła muzyczna – Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprosiła na Dzień Otwarty. Tak więc mali kandydaci wraz z rodzicami poznawali wszelkie zakamarki tej...

Paweł Silbert zwołał nadzwyczajną Sesje Rady Miejskiej

Paweł Silbert zwołał nadzwyczaj sesję Rady Miejskiej, która ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Będzie to dodatkowa sesja przed oficjalnym ślubowaniem nowej Rady Miejskiej,...

Kolejny Dzień Otwarty: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw sztucznych. Inwestorzy zapraszają na kolejny Dzień Otwarty, podczas, którego...