REKLAMA

Joga co prawda wywodzi się z tradycji Indii, lecz od lat zyskuje coraz większą popularność w krajach zachodnich. Świetnie sprawdza się zarówno u osób z większym sportowym doświadczeniem, jak u tych, które swoją przygodę z aktywnością chcą dopiero rozpocząć lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą się forsować. Tak więc, joga co to jest? Jakie korzyści dla zdrowia niesie i czy istnieją przeciwwskazania do praktykowania jogi?

Joga co to jest?

Te spokojne, monotonne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ zarówno dla ciała jak i psychiki. Opierają się one na przyjmowaniu i utrzymywaniu przez pewien czas określonych pozycji, których zadaniem jest delikatne rozciąganie ciała. Praktyka ta nie obciąża organizmu, ciężko tu o nadwyrężenia mięśni czy nawet dotkliwe zakwasy. 

Korzyści z praktykowania jogi

Joga to nie tylko rozciąganie ciała, lecz także ćwiczenia oddechowe. To połączenie pozwala zwiększyć świadomość swojego ciała, prawdziwie się odprężyć i odstresować, a także ćwiczyć uważność, czyli bycie tu i teraz. To zasłużony czas, który poświęcić można wyłącznie sobie, wsłuchać się w swój organizm, prawdziwie się odprężyć i uspokoić. Ćwiczyć można zarówno rano, aby rozciągnąć ciało po wielu godzinach snu, a także wieczorem, by dzięki relaksowi móc łatwiej zasnąć.

Praktykowanie jogi to także ogromne korzyści dla ciała;

  • łagodzenie przykurczów mięśniowych
  • dotlenienie organizmu
  • regulacja ciśnienia krwi i usuwanie toksyn z organizmu
  • rozciąganie kręgosłupa
  • polepszenie metabolizmu i wysmuklenie sylwetki

 

Joga – dla kogo?

Różnorodność ćwiczeń sprawia, że praktykować jogę mogą wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia, nawet kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Ważne, by nie rozpoczynać swojej przygody z jogą od trudnych, obciążających organizm ćwiczeń. Do wprawy dochodzi się powoli, potrzeba do tego cierpliwości i sumienności. Osobom starszym, dzieciom i ciężarnym kobietom zaleca się zaczynanie od ćwiczeń oddechowych, a tym, którzy są bardziej doświadczeni – bardziej zaawansowane ćwiczenia rozciągające.

Znaczenie ma także długość ćwiczenia, deska tzw. plank jest najpopularniejszą formą znaną wśród wielu sportowców. Rozpocząć można od kilkunastu minutowych ćwiczeń, aby w końcu dojść do wprawy i bez wysiłku ćwiczyć nawet przez godzinę. Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, w jodze także od długości treningu ważniejsza jest regularność, lepiej poświęcić na ćwiczenia kilka minut dziennie, niż raz na jakiś czas wykonywać godzinny trening.

Jak ćwiczyć jogę w domu?

Aby zacząć praktykowanie jogi w domu na samym początku nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu. Ćwiczenia można wykonywać na rozłożonym na podłodze kocu, a niektóre także leżąc na łóżku. Niestety, sam koc może się przesuwać i utrudniać praktykę. Warto więc zaopatrzyć się w antypoślizgową matę. Korzystając ze strony Ceneo.pl można łatwo sprawdzić rodzaje, a także wybrać matę w najkorzystniejszej cenie.

Do ćwiczeń potrzebne jest wygodne ubranie. Zacząć można od zwykłych legginsów i koszulki, lecz z czasem, gdy nabierze się wprawy, oraz rozpocznie bardziej zaawansowane rozciąganie ciała, może okazać się, że tradycyjne legginsy będą ograniczać ruchy. Warto zakupić legginsy specjalnie dedykowane do jogi, oraz w przypadku kobiet – wygodny, sportowy stanik.

Niektóre ćwiczenia wymagają opierania głowy o podłogę, lub też nierozciągnięte mięśnie mogą potrzebować podparcia. Idealnie w tym celu sprawdzą się poduszki, lecz nie zwykłe, miękkie, a przeznaczone do medytacji, wypełnione np. łuskami gryki. Dzięki nim łatwiej o zachowanie prostej i mocnej pozycji kręgosłupa.

Gdzie szukać akcesoriów do jogi?

Poszukując idealnych akcesoriów do praktykowania jogi warto skorzystać ze strony https://dbam-o-siebie.pl, dzięki której można zobaczyć co jest niezbędne, aby w bezpieczny sposób rozpocząć ćwiczenia.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki