REKLAMA

Kosmetyki naturalne to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Obecnie są niezwykle popularne i szeroko poszukiwane – ludzie zdali sobie sprawę, że liczne, chemiczne dodatki nie są zdrowe i nie wpływają korzystnie na urodę. Nawet jeśli więc pewne środki wspomagają działanie różnych substancji i są potrzebne dla uzyskania odpowiednich efektów, najlepiej by wszystko bazowało na naturze – bo właśnie w niej kryją się jeszcze ogromne sekrety! Część z nich już udało nam się poznać – inne zaś pozostają jeszcze nieodkryte. Nic dziwnego, że nadal prowadzonych jest wiele badań, odkrywających przed nami moc jaka kryje się w składnikach pochodzących z natury. Czym dokładnie są kosmetyki naturalne i jakie punkty muszą zostać spełnione, by móc nazwać jakiś kosmetyk naturalnym? Dlaczego warto je stosować?

Kosmetyk naturalny – co to znaczy?

Kosmetyki naturalne to produkty, które w swoim składzie mają składniki pochodzenia naturalnego – roślinnego lub mineralnego. Nazywane są również kosmetykami ekologicznymi lub eko-kosmetykami. Znane są też jako bio-kosmetyki. To produkty, które nie posiadają w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, choć zdarzają się wyjątki – na przykład kremy ze śluzem ślimaka. Co natomiast zawierają? Przeróżne ekstrakty czy wyciągi. Kosmetyk naturalny może być organiczny, co oznacza, że został przygotowany w sposób jeszcze bardziej restrykcyjny. Kosmetyki organiczne nie posiadają parabenów, sztucznych barwników czy konserwantów – są zatem jeszcze bardziej naturalne i jeszcze bezpieczniejsze. 

Zalety kosmetyków naturalnych

Naturalne kosmetyki posiadają szereg zalet, decydujących o tak dużej ich popularności. Zwykle są proste w składzie – a w zasadzie im ich skład jest prostszy, tym bardziej są poszukiwane i chętniej wybierane. Mała ilość lub brak sztucznych substancji jest ich oczywistym, ogromnym plusem. Kosmetyki naturalne oddziałują na skórę czy włosy w podobny sposób jak inne typy kosmetyków, co wiąże się z ich skutecznością. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że przy regularnym stosowaniu są efektywniejsze. Ich zadaniem jest pielęgnacja skóry dzień po dniu, delikatnie, ale skutecznie. Dobiera się je do różnych typów cery czy problemów z nią, przez co różnią się składem. Zawierają same sprawdzone składniki – zarówno te znane od wieków ze swoich właściwości, jak i te, których zalety odkryto niedawno. Co więcej, kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego, a ma to wielkie znaczenie w świecie, który jest tak zanieczyszczony. Zamiast dokładać kolejną cegiełkę do zanieczyszczenia, które niszczy nasze zdrowie dzień po dniu, lepiej wprowadzać przynajmniej drobne zmiany, które będą posiadały długofalowe, pozytywne skutki.

Podsumowując, kosmetyki naturalne:

  • zawierają bezpieczne i przyjazne skórze składniki pochodzenia naturalnego
  • posiadają prostsze składy
  • zawierają mniej chemicznych środków
  • ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia podrażnień – nadają się nawet dla cery alergicznej
  • są tak samo skuteczne jak inne rodzaje kosmetyków, a czasem nawet skuteczniejsze
  • są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego.

Jakie kosmetyki naturalne wybrać?

Kosmetyki naturalne po prostu przyjemnie jest stosować! Zwykle pięknie pachną i nakładając je, mamy wrażenie robienia czegoś dobrego dla swojego ciała. Są też w tej chwili powszechnie dostępne – produkuje je coraz więcej marek kosmetycznych. Każda osoba znajdzie coś dla siebie, niezależnie od problemów z jakimi się zmaga. Mogą być zatem stosowane przez całą rodzinę. W sprzedaży znajdziemy między innymi naturalny szampon, mydło, kremy do twarzy, balsamy do ciała, ale wśród naturalnych kosmetyków nie brakuje także i tych przeznaczonych do wykonywania makijażu. 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki