REKLAMA

Myślisz o zakupie samochodu? Tego typu inwestycję warto dokładnie rozplanować. Produkty bankowe zaprojektowane specjalnie dla zakupu pojazdu mogą być nieocenioną pomocą w szybszym spełnieniu naszych motoryzacyjnych marzeń. O czym powinniśmy pamiętać ubiegając się o kredyt samochodowy? Jakie są zalety tego typu zobowiązania? Z jakich rodzajów kredytu samochodowego możemy skorzystać?

Kredyt na używany samochód – czy to możliwe?

Uzyskanie kredytu na używany pojazd w większości przypadków będzie przebiegało podobnie do procedury kupna nowego samochodu. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii może być rok produkcji, przebieg i stan techniczny pojazdu. Jako że nasz nabytek do momentu spłacenia należności będzie głównym zabezpieczeniem zaciągniętego zobowiązania – bank z pewnością dołoży wszelkich starań, żeby poznać jego historię i ewentualne uchybienia.

Opisy, które możemy znaleźć na aukcjach internetowych często przedstawiają pojazd w korzystnym dla sprzedawcy świetle, przez co wiele faktów z jego przeszłości może pozostać dla nas nieznanych. Korzystając z narzędzi, takich jak vinnumberlookup.org możemy w szybki sposób poznać szczegółowy raport na temat interesującego nas pojazdu i podjąć decyzję o tym, czy dana oferta jest w rzeczywistości warta naszej uwagi.

Kredyt samochodowy – wymagania

Kredyt samochodowy ze względu na swoją charakterystykę z reguły bywa znacznie łatwiejszy do uzyskania niż standardowy kredyt gotówkowy. Jest to spowodowane szerszym wachlarzem zabezpieczeń, jakie mamy do dyspozycji w wypadku tego zobowiązania. Zestaw rejestrowy, cesja praw polisy AC czy przekazanie kredytodawcy karty pojazdu z pewnością przyczynią się do poprawy naszej wiarygodności w oczach instytucji udzielającej nam kredytu.

Zakup samochodu na raty będzie wymagał przedłożenia dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach i dowód zakupu ubezpieczenia AC i OC. W większości przypadków zostaniemy dodatkowo poproszeni o dokonanie przynajmniej jednej z wymienionych we wcześniejszej części artykułu formy zabezpieczenia kredytu. Co jednak możemy zrobić w sytuacji, w której z przyczyn niezależnych od nas pozostajemy bierni zawodowo? Czy emeryci i renciści mogą otrzymać kredyt samochodowy? Informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie pozyczkiinfo.pl.

Rodzaje kredytu samochodowego

Niewielu z nas wie o tym, że samochód w ratach możemy kupić na kilka sposobów. Są to między innymi:

Tradycyjny kredyt samochodowy

Spłacany w podobnych ratach odsetkowych, powiększonych o ustaloną z kredytodawcą wartość zobowiązania. Z reguły okres jego uregulowania wynosi od 5 do 10 lat. Od kredytu gotówkowego różni się jedynie koniecznością dokonania zabezpieczenia. Dzięki temu koszty kredytu samochodowego są niższe, a same środki łatwiejsze do uzyskania niż w przypadku zobowiązania zaciąganego na nieokreślony cel.

Kredyt z ratą balonową

Finansowanie zakupu samochodu, które zazywczaj otrzymujemy bezpośrednio u dealera pojazdu. Przebiega według zbliżonego schematu – początkowo wpłacamy ok. 20% wartości pojazdu, po czym w ratach przekazywanych przez 3 do 4 lat przekazujemy sprzedawcy dodatkowe 50% ogólnej sumy zakupu samochodu. Po tym czasie mamy wybór – oddać dealerowi samochód, a jego wartość potraktować jako wkład własny do zakupu nowego pojazdu lub zapłacić ostatnią ratę, wynoszącą brakującą kwotę zakupu (w tym wypadku 30% wartości pojazdu).

Kredyt 50/50

Ten rodzaj kredytu również otrzymamy głównie u dealera samochodowego. W praktyce polega on na opłaceniu naszego zakupu w dwóch jednakowych ratach, wynoszących każdorazowo połowę wartości samochodu. Pierwszą część przekazujemy w momencie zakupu, drugą zaś w umówionym z dystrybutorem terminie – najczęściej wynoszącym rok od nabycia pojazdu. Istnieje także możliwość rozłożenia w ten sposób zakupu na 4 raty spłacane każdego roku, wynoszące ¼ wartości samochodu każda.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki