REKLAMA

Każdy mężczyzna powinien posiadać przynajmniej jeden garnitur w swojej garderobie. Bardzo często się przydaje, zwłaszcza podczas wydarzeń, które wymagają od nas założenia bardziej formalnego stroju. Garnitury męskie cieszą się niesłabnącą popularnością, ale garnitury dwurzędowe, zwane również dwurzędówkami, nieco mniejszą. Czy słusznie?

Garnitur dwurzędowy

Jak już wcześniej zostało to wspomniane: garnitur dwurzędowy nie zyskuje takiej popularności jak inne rodzaje garniturów (na przykład rodzaj jednorzędowy). Trzeba jednak przyznać, że formalny strój, którego podstawą jest garnitur dwurzędowy, może robić i robi ogromne wrażenie, wywołując i w osobie go noszącej, i w ludziach z otoczenia, wyjątkowe doznania estetyczne. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Takie garnitury są rzadkim widokiem i zwracają na siebie uwagę. Poza tym są formą znajdującą się pomiędzy garniturem trzyczęściowym, a tym prostszym, dwuguzikowym.

W wieku XIX dwurzędówki stanowiły powszechne zjawisko, zwłaszcza w przypadku surdutów, jednak od początku XX wieku stroje wieczorowe stawały się coraz częściej jednorzędowe. Okres panowania marynarek dwurzędowych przypada na lata dwudzieste XX wieku, a moda na nie utrzymywała się na stabilnym poziomie aż do późnych lat sześćdziesiątych. Później zniknęły na dwie dekady, by powrócić w latach osiemdziesiątych i pojawiać się w późniejszym czasie (również współcześnie), chociaż rzadziej niż podczas pierwszego szczytowego okresu popularności.

To oczywiście nie oznacza, że garnitury dwurzędowe popadły w zapomnienie. Aktualne wydarzenia modowe pokazują, że dwurzędówki są tworzone przez znanych producentów, chociażby Versace. W Wielkiej Brytanii moda na dwurzędówki nigdy nie ustała, a brytyjska arystokracja w pewnym sensie przyczyniła się do popularyzacji tego typu garniturów męskich. A jeśli ty poszukujesz garnituru dwurzędowego dla siebie, sprawdź ofertę sklepu filiplebelt.com.

Jak nosić garnitur dwurzędowy?

Warto zaczynać od stonowanych garniturów dwurzędowych o ostrych klapach. Chodzi o ciemne barwy, na przykład ciemnoszarą lub granatową. Dzięki wyborowi takiej kolorystyki garnitur staje się bardzo wszechstronny i może również pełnić funkcję stroju dziennego.

Jedną z zalet wykorzystywania garniturów dwurzędowych jest niewątpliwa elegancja stylizacji, w której dwurzędówka jest elementem głównym. Nie można jednak zapominać o kilku kwestiach. Szerokość klap powinna wynosić około dziesięciu centymetrów, a marynarka posiadać patkę, by całemu strojowi nadać charakter bardziej formalny. Równie istotne są ramiona. Moda na wypchane ramiona minęła, więc warto wybierać takie marynarki, które będą naturalnie układać się na ciele. Unikać należy zatem takich, w których odstaje cokolwiek, bo zwisanie jakiejkolwiek części stroju wywiera efekt odwrotny od zamierzonego.

Materiał dwurzędówki jest równie ważny, jak jej krój. Stuprocentowa wełna lub bawełna będzie dobrym wyborem, ostatecznie dodatki w postaci włókien syntetycznych można zaakceptować, ale w marynarkach nieco mniej formalnych. Kolejna istotna część garnituru dwurzędowego: butonierka. Najkorzystniej wybierać garnitury z takimi, które są wykonywane całkowicie ręcznie.

Kilka pozostałych rzeczy, o których należy pamiętać: garnitur dwurzędowy zapina się zawsze wtedy, kiedy ciało znajduje się w pozycji stojącej. Jeśli zaś chodzi o pozycję siedzącą: niektórzy są zwolennikami rozpinania marynarki, inni zaznaczają, że warto pozostawiać ją zapiętą.

Marynarka dwurzędowa nie musi być wyłącznie elementem stroju formalnego. Świetnie współgra w nieco luźniejszych stylizacjach (marynarka sportowa) z jeansami czy trampkami.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement