REKLAMA

 

Czy parkiet drewniany sprawdzi się w mieszkaniu?

Bez względu na to, jak potężną reklamę wprowadzą na rynek producenci i dystrybutorzy paneli podłogowych, tradycyjny parkiet drewniany zawsze znajdzie swoich zwolenników. To miłośnicy naturalnych materiałów, pięknego drewna i ekologicznych surowców. Parkiet najczęściej wykonuje się z prostokątnych klepek, które układa się na podłodze w powtarzalny wzór. Poszczególne elementy parkietu łączy się na pióro oraz wpust i mocuje do podłoża. Chociaż najczęściej można zobaczyć jeden wzór parkietu, tak naprawdę kompozycje drewna są nieograniczone. 

Jakie drewno najlepsze na parkiet? 

Parkiet drewniany układa się najczęściej z dostępnych i krajowych gatunków drewna, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać drewno egzotyczne. Podstawową wersję parkietu układa się z deszczułek z litego drewna, tzw. klepek. Gatunki drewna wykorzystywane do tego celu, to najczęściej: dąb, buk, brzoza, jesion. W takim wydaniu klepki układane na podłodze mają długość ok. 30 cm. Jeżeli inwestor zdecyduje się na parkiet wykonany z drewna egzotycznego, ma zwykle do wyboru: badi, merbau, drewno tekowe, jatoba, doussie, sucupira, kempas czy ipe. Przykłady klepek egzotycznych są zwykle 50cm długości. 

Nie bez znaczenia jest również grubość klepek, zwykle oscyluje ona wokół 16-22cm oraz ich szerokość, najczęściej 3-15cm. Im grubszy parkiet drewniany, tym dłużej wytrzyma i częściej można go cyklinować, czyli ścierać zewnętrzną warstwę lakieru, bejcy a nawet farby lub tylko cienką warstwę samego drewna. Podłoga drewniana układana jest z dwóch warstw drewna, skomponowanych w taki sposób, by układ słojów każdej warstwy był krzyżowy. Warstwa wierzchnia posiada układ podłużny a spodnia poprzeczny. 

Nowoczesny parkiet drewniany składa się z warstwy wierzchniej, o grubości 4-6mm, pochodzącej najczęściej z buku, jesionu czy drewna egzotycznego i warstwy spodniej z bardziej miękkiego drewna iglastego lub liściastego. Tego rodzaju klepka jest odporna na odkształcenia i sprawdza się we współczesnych mieszkaniach i ogrzewaniu podłogowym. Warstwy klepki są zabezpieczane jeszcze na etapie ich produkcji, dzięki czemu drewniana podłoga może być natychmiast użytkowana. 
Sprawdź całą ofertę parkietów drewnianych na: http://www.comfortplus.pl

Jak dbać o parkiet drewniany?

Drewniane parkiety przygotowane fabrycznie posiadają już właściwości impregnujące. Podłoga drewniana pokryta jest wówczas powłoką ochraniającą drewno przez zabrudzeniami, ścieraniem oraz wilgocią. Nie zmienia to jednak faktu, że niezbędna jest właściwa pielęgnacja, która przedłuży życie podłodze i ma wpływ na jej trwałość. Dodatkowo gotową, ułożoną podłogę pokrywa się lakierem bezbarwnym o właściwościach impregnujących. Jednak aby prawidłowo użytkować drewnianą podłogę, wymóg lakierowania jej nie jest obligatoryjny i wielu inwestorów preferuje możliwie najbardziej naturalne podłoże. Pielęgnacja takiej podłogi wymaga jednak dużo większych starań, ale efekt jest spektakularny. 

Jeżeli inwestor zdecyduje się na lakierowanie czy impregnat, pielęgnacja takiej podłogi wymaga specjalnych preparatów do tego rodzaju nawierzchni. Najczęściej preparaty  produkowane są na bazie wody z dodatkami poliuretanu, w opcjach matowej i błyszczącej. Przed nałożeniem preparatu, podłogę należy wyczyścić z kurzu na sucho i nałożyć na nią równomiernie pastę, a następnie kolistymi ruchami wetrzeć ją w podłogę. Podłoga przed dalszym użytkowaniem musi całkowicie wyschnąć. 

Podłoga drewniana lakierowana wymaga stałej uwagi. Cienka warstwa lakieru, pod wpływem piasku nanoszonego butami, może z czasem uleć ścieraniu. Dlatego parkiet drewniany powinien być systematycznie odkurzany czy zamiatany miękką zmiotką i delikatną, wilgotną ściereczką. Należy również uważać przy przemeblowywaniu czy też stałemu przesuwaniu mebla, fotela czy rozkładania łóżka w pokoju. 

Innym sposobem na pielęgnację drewnianej podłogi jest jej olejowanie, które utworzy na powierzchni parkietu ochronną warstwę zabezpieczającą podłogę przed brudem i wilgocią. Podłogę należy po raz pierwszy pokryć olejem zaraz po ułożeniu a następnie tę czynność okresowo powtarzać. 

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement