niedziela, 19 maja, 2024

Teren pod budowę Izery – sprawdzamy w terenie słowa listu Pawła Silberta

Strona głównaEkosektorTeren pod budowę Izery - sprawdzamy w terenie słowa listu Pawła Silberta

Teren pod budowę Izery – sprawdzamy w terenie słowa listu Pawła Silberta

- Advertisement -

W liście otwartym Pawła Silberta znalazło się wiele stwierdzeń na temat terenu pod budowę fabryki Izery. Nie do końca wiemy, czy chodzi tylko o fabrykę, czy o cały teren przeznaczony pod wycinkę. Jednak nasz przyrodnik Piotr Grzegorzek wyruszył, aby sprawdzić teren, o którym napisał w otwartym liście prezydent.

 Czy to las czy nie las?

Fragment listu:

Nie znajdziecie przyrodnika, który znajdzie na tych dwustu kilkudziesięciu hektarach nawet metra kwadratowego naturalnego siedliska – pisał Paweł Silbert w liście otwartym.

Jeśli chodzi o naturalne siedliska roślin chronionych, to jeśli autor miał na myśli to, że na terenie kiedyś była ingerencja człowieka, to i tak mamy złe informacje. Na terenie zrekultywowanej hałdy znaleźliśmy na 4m2 aż 5 okazów chronionych storczyków. W opinii Piotra Grzegorzka okazy chronione mogą zajmować prawie 1000 m2.

Zdjęcie z lokalizacją GPS wgraliśmy na mapę Google:

O pozostałych chronionych okazach w filmie:

https://youtu.be/Tnf-mst5WWE

Jeśli chodzi o teren pod budowę fabryki czytamy w liście:

– (…) tam spoczywa osiem milionów ton pogórniczych odpadów. (…) Nie ma tam nawet wód gruntowych, bo płytkie korytarze sztolni kopalnianych skutecznie go zdrenowały. – pisał Pawel Silbert w liście otwartym.

 

Piotr Grzegorzek zadaje dwa pytania aby rozwinąć wątpliwości:

– Skoro to teren, na którym jest osiem milionów ton pogórniczych odpadów, to ile będzie kosztowało utwardzenie, czy palowanie takiego terenu? Czy jest to możliwe?

– Jeśli pod tym terenem znajdują się płytkie korytarze górniczych sztolni, to czy można na nim w ogóle budować?

Przyrodnik sugeruje, że za stabilność tej hałdy odpowiada właśnie zalesienie. Jeśli ten fragment lasu zostanie wycięty, hałda może odpłynąć wraz z wodami.

Odnośnie fragmentu listu:

„Dlatego jego woda ma taki ceglasty kolor. To jedyna woda jaka tam jest. Nie ma tam nawet wód gruntowych, bo płytkie korytarze sztolni kopalnianych skutecznie go zdrenowały.”

Znajdujemy inne cieki wodne, które wraz z danymi GPS nanosimy na mapę:

Komentarz Piotra Grzegorzka w materiale wideo.

Dla wszystkich chętnych tematem Izery, Piotr Grzegorzek zaprasza  na wycieczkę krajoznawcza po terenie gdzie ma powstać fabryka. Zbiórka w sobotę 28 sierpnia, o godzinie 11:00 na przystanku Promienna, można dojechać tam autobusem linii 370.

Wydarzenie na facebooku https://fb.me/e/1Lvf6qqOZ

 

 

Napotkany grzybiarz

Komentarz redakcji:

Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego rozwoju miasta. Jednak nie możemy nie pokazywać każdej ze stron tego tematu. Naszą rolą jest pokazywanie argumentów zarówno zwolenników i przeciwników. 

Naszym zdaniem treści w liście Pawła Silberta są momentami manipulacją, w której brak  jest prawdziwego przyznania się do tego ile faktycznie mamy wyciąć lasu, a ile to teren po rekultywacji. (Dodamy, że nawet motyw z malowaniem kominów przez Donalda Tuska jest przekłamaniem). To prowokuje nas do powiedzenia „sprawdzam”.

Uprawianie skandalizującego PR oraz politycznych wojenek nie przynosi dobrych efektów, czego dowodem była wojna o węzeł A4 w Jeleniu. Sztuka dyplomacji i przekazywania argumentów do wiadomości opinii publicznej jest robiona w naszym mieście w przedziwny sposób, dlatego efekty tego są zazwyczaj inne niż te pożądane.

[vc_facebook]

Działki do wycięcia pod Izerę i JOG – lista działek ze zdjęciami

Tego lasu wkrótce tu nie będzie. Zobacz las który wytną pod budowę #Izera w Jaworznie

 

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...