wtorek, 14 maja, 2024

Ciąża u psa – jak przebiega i co trzeba o niej wiedzieć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCiąża u psa - jak przebiega i co trzeba o niej wiedzieć?

Ciąża u psa – jak przebiega i co trzeba o niej wiedzieć?

- Advertisement -

Ciąża u psa — jak przebiega i co trzeba o niej wiedzieć?

Dla każdego opiekuna czworonoga psia ciąża, to wyjątkowy i jednocześnie stresujący czas. Mimo że często pozbawiamy naszym pupili możliwości rozmnażania się, czasami dopuszczamy też powiększenie się psiej rodziny. Robią to zarówno hodowcy, jak i prywatni właściciele. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Dobrze jest też poznać garść teoretycznych informacji, które pozwolą przygotować na to, co będzie się działo.

Psia ciąża — jak to wygląda?

Ciąża u psa trwa około 2 miesięcy, a dokładnie około 58-63 dni. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Często pierwszym sygnałem jest zmieniające się zachowanie suki. Zazwyczaj staje się bardziej czujna, senna, może mieć też większy apetyt. Potwierdzenie ciąży najlepiej jest zrobić wykonując badanie usg w gabinecie weterynaryjnym. Nie będzie wtedy żadnych wątpliwości co do aktualnego stanu i spodziewanego potomstwa.

Niestety, ale równie często jak oczekiwanie na szczeniaki pojawia się u psów ciąża urojona. Może ona dawać zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy. Suka może mieć powiększone sutki, a w zachowaniu objawiać rozwijający się instynkt macierzyński. Objawy ciąży urojonej są często mylne i niejednoznaczne. Dlatego zawsze musi je potwierdzić lub wykluczyć lekarz weterynarii.

Przebieg porodu u psa

Jeśli mamy już pewność, że nasz piesek jednak będzie miał szczeniaki czas przygotować się do tego wydarzenia. Warto zapoznać się z licznymi informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych takimi jak: https://www.petmex.pl/ciaza-u-psa.html czy https://funkydiva.pl/ciaza-u-psa-jak-wyglada-ile-trwa-o-czym-warto-pomyslec-zanim-pojawia-sie-szczeniaki/.

Najważniejszą kwestią jest świadomość, że poród jest zjawiskiem fizjologicznym i często nie wymaga żadnej interwencji ze strony człowieka. W naturze zwierzę musi poradzić sobie samodzielnie. Jednak mimo tych przesłanek warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Poród psa ma podobnie jak u człowieka kilka faz. W pierwszym etapie suka szuka bezpiecznego miejsca, gdzie będzie mogła urodzić. Później pies układa się na boku i zaczynają się skurcze. Ich długość prowadząca do ostatecznego rozwiązania jest różna i zależy też od liczny szczeniaków, które mają się pojawić na świecie. Od pierwszych skurczów do urodzenia pierwszego szczeniaka mija zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Przerwy między pojawiającymi się pieskami również mogą mieć bardzo różną długość. Gdy urodzą się już wszystkie, podobnie jak u człowieka następuje wydalenie łożyska.

undefined

- Advertisment -

Owce pojawiły się na Sadowej Górze

Rozpoczął się sezon owczego wypasu. Owce pojawiły się na terenach Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Uroczysko Sadowa Góra. 13 maja w Jaworznie rozpoczął się sezon owczego wypasu....

Kolizja na ul. Jana Pawła II z udziałem czterech aut. Sprawca miał 2,5 promila alkoholu

Kolizja z udziałem czterech aut osobowych na ulicy Jana Pawła II. Sprawca był pijany, miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. 13 maja na ulicy Jana...

Rozmowa z Moniką Urbaniak, czyli co to wombaty i o innych sprawach

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła milusińskich na kolejne już spotkanie z cyklu „Całe Jaworzno czyta dzieciom”. Tym razem – we wtorek 14 maja - ilustratorka...