Kalina zakwita zimą

Zbliża się zima. To będzie już 21 grudnia. Większość roślin szykuje się do zimowego snu. Inne tak jak leszczyny, brzozy czy olsze wytworzyły kotki i czekają na wiosnę. Są jednak rośliny, które właśnie teraz rozpoczynają kwitnienie. Jedną z nich jest kalina wonna – Viburnum farreri.

REKLAMA

Ostatnio coraz częściej bywa uprawiana. W tym filmie zagra grupa krzewów z parku w Chrzanowie. Krzew zauważyłem jesienią 2018 roku. Jednakże po raz pierwszy sfilmowałem go 24 marca 2019 roku. Roślina jeszcze kwitła. Rozwijały się pierwsze liście.

Miesiąc później, bo w dniu 24 kwietnia 2019 roku rozwijających liści było więcej. Najmłodsze z nich są brązowe. Były też ostatnie kwiaty.

Latem nie interesowałem się tym krzewem. Roślinę wówczas tylko sfilmowałem. Potem była roczna przerwa. Minęła zima. Nadszedł 29 kwietnia 2021. Oto kolejne rozwijające się liście i ostatnie kwiaty.

Miesiąc później a dokładniej 25 maja na krzewie można było oglądać tylko rozwijające się liście. Tak było 20 czerwca. Zieleń liści jest jeszcze bardziej intensywna. Tak było do jesieni.

Jest 30 listopada. Teraz rozpoczął się nowy cykl. Liście opadły. Kwiaty się rozwinęły i tak powinno być do wiosny. Krzew z natury występuje w północnych Chinach. Poza czystym gatunkiem istnieje jej mieszaniec o nazwie kalina bodnanteńska-Viburnum ×bodnantense. Są one do siebie bardzo podobne. Tutaj jestem przekonany do swego typu, chociaż mogę się mylić.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki