Mierznica czarna

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

REKLAMA

W pierwszym epizodzie proponuję mierznicę czarną – Ballota nigra z rodziny jasnotowatych. Wkrótce wyjdzie z ziemi i pokaże swoje owalne pomarszczone listki. Roztarte ziele ma mocny, charakterystyczny, czasem odrzucający zapach.

Dla wielu to uporczywy chwast. Niektórzy cenią ją za to, że jest niezłym ziółkiem. Do celów medycznych należy wykorzystywać szczyty kwitnących pędów. Generalnie gwarantuje nam siłę spokoju. Poza tym w medycynie ludowej jej ziele było stosowane w leczeniu zastojów żółci, nieżytów żołądka i kaszlu. Trudno w krótkim materiale przedstawiać wszystkie zalety tego ziela.

Najważniejsze, abyście sobie zapamiętali jak wygląda, zanim zakwitnie, aby wiedzieć, gdzie latem pójść po kwitnące szczytowe pędy. Poza tym jest ona w pewien sposób urokliwa przez swoje bardzo kosmate wargi tworzące koronę kwiatu. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki