wtorek, 14 maja, 2024

Urząd miejski ostrzega przed wypalaniem traw

Strona głównaŻycie miastaUrząd miejski ostrzega przed wypalaniem traw

Urząd miejski ostrzega przed wypalaniem traw

- Advertisement -

Już od wielu lat początek wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk, nieużytków i lasów. Spowodowane jest to niestety głównie nieodpowiedzialnością ludzi, którzy wypalają trawy i pozostałości roślinne, przyczyniając się tym samym do bezmyślnego niszczenia przyrody oraz brutalnego zabijania wielu gatunków zwierząt.

Za ponad 94 proc. pożarów terenów zielonych w okresie wczesnowiosennym odpowiedzialny jest człowiek. Każdego roku powraca bowiem zły i bardzo niebezpieczny nawyk wielu osób – wypalanie traw. Ludzie wierzą, że użyźnia to ziemię i bardzo trudno ich przekonać, że jest wręcz przeciwnie. Samo wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, a przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Wypalanie traw powoduje nieodwracalne zmiany w środowisku. W czasie pożaru zniszczeniu ulegają rośliny (ich korzenie i pędy, a także duże drzewa) oraz giną ogromne ilości zwierząt, wśród nich są: krety, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie, a także ssaki leśne – zające, lisy, borsuki, norki, kuny, młode sarny. Śmierć w płomieniach czyha też na ptaki i ich gniazda – zagrożone są np.: bażanty, przepiórki i skowronki. Giną również pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, nicienie, biedronki, trzmiele, pszczoły, osy, motyle – ich jaja i larwy, biegacze, dżdżownice i inne często objęte ochroną organizmy. Śmierć dosięga też wszystkie płazy. Nie zapominając, iż ofiarami płomieni stają się również i ludzie.

Należy pamiętać, że trawy palą się bardzo szybko, a pożary nierzadko obejmują ogromne przestrzenie. W efekcie bardzo często dochodzi do niekontrolowanych pożarów łąk, lasów, a także zabudowy mieszkalnej. Powoduje to, że zagrożone zostaje życie ludzkie – przypominają funkcjonariusze jaworznickiej straży pożarnej.

Wypalanie traw niesie ze sobą także inne zagrożenia. Gęsty dym może utrudniać poruszanie się po drogach – ogranicza widoczność, co może prowadzić do kolizji i wypadków. Oprócz tego, do atmosfery wydzielają się szkodliwe dla zdrowia gazy, a każdy pożar wymaga kosztownych interwencji Straży Pożarnych.

***

Pola, łąki i nieużytki zajmują ponad 42 proc. powierzchni Jaworzna. Każdego roku pożary pustoszą ogromne połacie miasta, przyczyniając się do degradacji siedlisk i śmierci ogromnej ilości zwierząt.

Pamiętajmy, że każdy pożar wywołuje negatywne skutki:

  • wyjaławia glebę,
  • intensyfikuje erozję wietrzną i wodną,
  • powoduje powstawanie dymów zawierających tlenki siarki, węgla, azotu oraz związki rakotwórcze, szkodliwych dla zdrowia człowieka, jak i pozostałych organizmów,
  • niszczy zadrzewienia śródpolne oraz skupiska roślinności spełniające funkcje osłonowe, filtrujące zanieczyszczenia,
  • powoduje śmierć organizmów żyjących w glebie,
  • przerywa cykl życiowy roślin i zwierząt,
  • obniża żyzność gleby (zniszczenie 2,5 cm warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 10%, zaś nakład próchnicy tej grubości tworzy się od 300 do 1000 lat!!!),
  • stwarza zagrożenie przerzutu ognia na tereny leśne, budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze mieszkańców gminy,
  • stwarza zagrożenie zdrowia i życia ludzi.

Surowe kary – grzywna, a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to utrata dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również inne dotkliwe kary. Przykładowo, zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o dopłaty rolno-środowiskowe. W przypadku jego złamania, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w skrócie: ARiMR) może nałożyć na rolnika kary finansowe. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty dofinansowania, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

źródło: UM Jaworzno

[vc_facebook]

- Advertisment -

Festyn Rodzinny w SP 14

W Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie w miniony weekend odbył się Festyn Rodzinny. Szkoła przygotowała wiele atrakcji, a także poczęstunek. Odbył się nawet...

Problem śmieci na cmentarzu na Osiedlu Stałym

Jedna z mieszkanek zgłosiła naszej redakcji problem śmieci na cmentarzu na Osiedlu Stałym. Jedna z mieszkanek Jaworzna zgłosiła do reakcji jaw.pl problem śmieci na cmentarzu...

19. edycja Plenerów Film Spring Open – ruszyła rejestracja na warsztaty

Marzysz o karierze filmowca? Chcesz poznać tajniki pracy z kamerą? Zapraszamy na warsztaty edukacyjne Plenery Film Spring Open. Z radością ogłaszamy, że tegoroczna, już...