Apel Jerzego Nieużyły po spotkaniu w Urzędzie Miasta w sprawie dworca w Jaworznie Szczakowej.

Czy wyobrażają sobie Państwo Paryż bez wieży Eiffla, Kraków bez Sukiennic na rynku, a Jaworzno bez historycznego dworca kolejowego w Szczakowej?

REKLAMA

Niestety , to nie jest pytanie retoryczne. Są w naszym mieście tacy, którzy chcą to wyobrażenie dotyczące dworca w Szczakowej zamienić w rzeczywistość, stworzyć następny nowoczesny miejski potworek zamiast historycznej budowli. Czy wolelibyście Państwo, żeby symbolem Jaworzna był budynek „Galeny” a może hali widowiskowo-sportowej (która prezentuje już trzeci z kolei wygląd)?

Tym człowiekiem, który chce zburzyć większą część dworca i postawić tam metalowo-szklany kontener zastępujący dworzec, jest nasz pan prezydent Paweł Silbert?

W tym celu pan prezydent Silbert spotyka się z ministrem Adamczykiem, aby uzyskać jego poparcie i wsparcie finansowe dla jego niecnych planów względem historycznego budynku dworca PKP w Szczakowej.

Na szczęście dworzec w Szczakowej (wiekiem zbliżony, a nawet starszy od wieży Eiffla) trwa niezmieniony od dziesiątków (a nawet już setek) lat i oby przetrwał dla następnych pokoleń Jaworznian. Dworzec kolejowy w Szczakowej jest miejscem szczególnym w historii naszego miasta. To historyczny początek miasta Szczakowa i nasze okno (a w zasadzie wrota ) na świat. To jedyne miejsce w Jaworznie, które łączy wszystkie pokolenia mieszkańców miasta urodzonych w ciągu ostatnich 200 lat. Niemal każdy z nich zostawił swój ślad w tym budynku. Tak naprawdę ten budynek dworca, to jedyny symboliczny pomnik łączący wszystkie minione pokolenia zamieszkujące współczesny obszar Jaworzna. To symbol naszej historii, tradycji i kultury. Powinniśmy go szanować i otaczać należytą troską.

Ten dworzec przypomina nam nie tylko o naszej tradycji, jest niemym świadkiem naszej historii, ale również źródłem refleksji na temat zmian w kulturze podróżowania. To miejsce wyjątkowe w naszym nowoczesnym, zabieganym, ciągle spieszącym się świecie. Świadek czasów , gdy podróżowanie koleją było przyjemnością, ucztą kulturalną, poznawczą i również kulinarną. Dlatego postarajmy się zachować jego wygląd, charakter i dawny klimat. Postarajmy się przywrócić piękno parku botanicznego na placu dworca. A nasz stary dworzec, niech, jak dawniej, służy mieszkańcom i podróżnym. Tylko tyle i aż tyle oczekujemy od samorządu miasta. Dlatego nie przyjmujemy do wiadomości propozycji częściowego, czy całościowego wyburzenia budynku dworca.

Wyburzenie tego historycznego budynku byłoby świętokradztwem, aktem barbarzyństwa i zbrodnią.

Budynek powstał i przetrwał czasy zaborów, pierwszą i drugą wojnę światową. Nie zburzyli go Niemcy ani komuniści, a chce go zburzyć (pomimo fatalnych skojarzeń z takim działaniem w obecnym, jakże tragicznym czasie) prezydent naszego miasta.

Czy zgadzacie się Państwo na taki akt wandalizmu? Jeżeli nie, to wyraźcie swój zdecydowany sprzeciw.

Pokażmy, że ta sprawa jest dla nas ważna. Wykrzyczmy wspólnie, że każdy kto przyłoży rękę do decyzji o wyburzeniu dworca, musi się liczyć z tym, że zostanie nazwany zdrajcą Jaworzna, jego tradycji, historii i kultury.

Panu prezydentowi i radnym naszego miasta zadedykujmy słowa wiersza Adama Asnyka (z drobną zmianą jednego słowa):

Ale nie burzcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść:
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!

Jerzy Nieużyła
Radny RM w latach 1994-98, 2011-2018
Inicjatywa „Ratujmy Dworzec PKP w Szczakowej”

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE