W ciągu najbliższych kilku miesięcy ma zostać wznowiona budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski, tymczasem w ostrą polemikę wdali się poseł Wojchech Saługa, wielokrotnie interweniujący w sprawie losów wstrzymanej inwestycji, i związkowiec Waldemar Sopata, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność” Tauron Wydobycie SA.

REKLAMA

Waldemar Sopata atakował: – Objawił nam się poseł Wojcech Saługa ze swoimi happeningami i zaczął bezpardonowo żerować na trudnościach związanych z ukończeniem szybu – mówił dla wnp.pl związkowiec Waldemar Sopata.

 

– Teraz ten sam poseł Saługa „zmienił front” i zaczął się szybem „Grzegorz” bezczelnie chwalić; wmawia wszystkim, iż to za rządów Platformy rozpoczęły się prace umożliwiające jego budowę, co jest kompletną bujdą i kłamstwem. Mam propozycję – jeśli chcesz zbić na „Grzegorzu” jakikolwiek kapitał polityczny, najpierw pokaż, co zrobiłeś, żeby ten szyb powstał. Nasz związek zawodowy ma tutaj „czyste sumienie” – czytamy na https://solidarnoscpkw.pl/index.php/artykuly/artykuly-2021/prawdziwy-przelom-szyb-grzegorz-jednak-powstanie

Poseł we wpisie na FB odniósł się do słów Waldemara Sopaty, które ten wypowiedział dla portalu wnp.pl.

Zamiast skutecznie walczyć o prawa pracownicze górników, wziął się za tłumaczenie tauronowych decydentów – zarzuca związkowcowi Wojciech Saługa.

Jaworznicki poseł zarzuca Sopacie również atak na poprzedni rząd: – Mieliśmy dwie kadencje rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, podczas których nie zrobiono literalnie nic, by inwestycja przedłużająca żywotność ZG Sobieski nawet o kilkadziesiąt lat w ogóle mogła powstać. Projekt trafił do przysłowiowej szuflady. Dopiero kolejna zmiana polityczna umożliwiła rozpoczęcie prac – cytuje wypowiedź związkowca Saługa.

Saługa powiedział „sprawdzam” i przytoczył faktyczne kwoty, jakie przeznaczono na budowę szybu w okresie ostatnich lat.

Na stronie internetowej Taurona poszukałem twardych faktów. W rocznych sprawozdaniach zarządu z działalności grupy kapitałowej znalazłem informacje, że w 2013 roku na budowę Szybu Grzegorz wydano 17,9 mln zł, w 2014 roku – 22,5 mln zł, zaś w 2015 roku – 15,8 mln zł. Prace trwały, choć wtedy PiS raczej nie rządził… Warto dodać, że sprawozdanie za 2015 rok podpisał już PiS-owski zarząd powołany po jesiennych wyborach. Czy zatem ktoś dziś manipuluje faktami? – pisze Saługa.

Całość: https://www.wnp.pl/gornictwo/tauron-wydobycie-dokonczy-budowe-szybu-grzegorz-w-zg-sobieski,562067.html

Przyznam szczerze, że sprawą tej inwestycji interesuję się od lat, bez względu na to, kto rządzi i co o tym sądzi pan Sopata. Pytam, piszę, poruszam temat w Sejmie i będę to robił dalej, bo taki jest interes Jaworzna, górników z Tauron Wydobycie i naszej gospodarki – wyjaśnia poseł.

Przypomnijmy, że Saługa już pod koniec 2020 roku przeprowadził kontrolę poselską w sprawie szybu.

Ciekawe były też komentarze na miejskich jaworznickich profilach, które wychwalały Sopatę i jego interwencję. Po kilku godzinach zaczęły jednak znikać lub zostały edytowane. Przodował w tym miejski profil Jaworzno PL.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że miejsce zatrudnienia Waldemara Sopaty owiane jest tajemnicą.

Podobno Sopata zmienił zakład pracy i nie pracuje już w jaworznickiej kopalni. Zmienił zakład pracy na taki, który ma być wygaszany, co pozwala na skorzystanie z górniczych przywilejów i osiągnięcie wyższej i szybszej emerytury. Na ten temat związkowcy milczą. Do tematu jeszcze powrócimy.

Tak więc na ten moment mamy dwóch ojców sukcesu, a przypuszczalnie ich polemika dopiero się zaczyna. 

Foto: Waldemar Sopata  https://www.facebook.com/SolidarnoscZGSobieski

Budowa szybu Grzegorz o kilkadziesiąt milionów złotych droższa niż zakładano

Utopiono 280 mln zł w budowę Grzegorza? Kontrola poselska w TAURON Wydobycie

STOP dla węgla z Rosji. Saługa apeluje o wznowienie budowy Szybu Grzegorz

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki