Platforma Obywatelska przygotowała Pakiet Ratunkowy dla Polskich Rodzin, w którym znalazły się rozwiązania mające pomóc rodzinom w przetrwaniu kryzysu.

REKLAMA

Plan przedstawili na konferencji, która odbyła się w Katowicach 19 kwietnia , posłowie Wojciech Saługa, Izabela Leszczyna i Wojciech Król.

Pakiet obejmuje obejmuje 20-procentową podwyżkę dla pracowników sektora publicznego, pomoc dla kredytobiorców (rata kredytu nie wyższa niż w grudniu 2021) oraz emisję obligacji antydrożyźnianych chroniących oszczędności przed inflacją.

– Wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej m.in. nauczycieli, pielęgniarek i urzędników od 2 lat rosną wolniej niż inflacja – argumentowała I. Leszczyna. – Ceny rosną szybciej niż pieniądze w ich portfelach. Ci ludzie tworzą państwo polskie, nie mogą więc zarabiać coraz mniej, muszą zarabiać coraz więcej. Stąd projekt naszej ustawy o 20-procentowej podwyżce, który w tym tygodniu będziemy składać w Sejmie.

Dodatkowo, posłowie zaproponowali emisję obligacji przez NBP. 2-letnie obligacje miałyby być być oprocentowane wskaźnikiem wzrostu cen. Dostępne byłyby dla każdego do kwoty 50 tys. zł. Emisja miałaby chronić oszczędności przed inflacją.

Trzecia propozycja to pomoc dla kredytobiorców.

– Trzecia propozycja dotyczy kredytobiorców, czyli osób, które dostają po głowie przez nieodpowiedzialną politykę rządu PiS i prezesa Glapińskiego. Ci ludzie uwierzyli w kłamstwa Glapińskiego, że nie grozi nam inflacja, że szansa na podniesienie stóp procentowych jest zerowa, a dzisiaj są w takiej sytuacji, że rata ich kredytu wzrosła nawet o tysiąc złotych – informuje PO.

– Mamy niezwykle trudną sytuację – szalejącą inflację, drożyznę w sklepach, przedsiębiorcy zmuszeni są do cięcia kosztów, a nawet redukcji zatrudnienia, mieszkanie staje się towarem niedostępnym, luksusowym – powiedział poseł Wojciech Król. – Premier Morawiecki, według zasady, że ciemny lud wszystko kupi, próbuje lansować tezę, że drożyzna to wynik wojny na Ukrainie i działań Putina. Ale sam prezes Adam Glapiński powiedział, że wojna to 2 proc. inflacji. Reszta to drożyzna spowodowana przez nieodpowiedzialne działania rządu – mówił podczas dzisiejszej konferencji poseł Wojciech Saługa.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

25 KOMENTARZE

 1. Politycy Platformy przez ostanie 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości najczęściej komentowali posunięcia prospołeczne tego rządu takie jak Rodzina 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, czy program 300 plus jako tzw. rozdawnictwo.
  W przypływie szczerości część tych polityków, mówiła wręcz o tym, że jak dojdą do władzy, to z tych najbardziej kosztownych programów prospołecznych się po prostu wycofają, bo przecież budżet tego nie udźwignie.
  Przewodniczący Tusk a za nim jak papuga poseł Saługa i inni jednym posunięciem zakwestionowali tę ponad 6-letnią narrację swojej partii, składając bardzo hojne propozycje dodatkowych wydatków budżetowych, sumarycznie na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.
  Skoro nie pomogła strategia „ulica i zagranica”, to w celu poprawy słupków poparcia społecznego, trzeba sięgnąć po propozycje, które przez ponad 6 lat nazywało się rozdawnictwem.

  • Mylisz biedaku płacenie godziwej pensji za pracę, z kupowaniem głosów za pieniądze podatników.
   Marne pensje nie przyciągają pracowników np nauczyciele uciekają, pielęgniarek już praktycznie nie ma.
   500+ nie poprawiło demografii przyrost naturalny mamy katastrofalny, z tego punktu widzenia to rozdawnictwo.
   Wcześniejsza emerytura to ściema, jest tak niska że wielu z moich znajomych na nią się nie wybiera bo nie da się z niej żyć wolą dorobić te kilka lat i mieć większe świadczenia.
   Wg PiS budżet udźwignie wszystko – wystarczy zwiększyć zadłużenie, „dodrukować” trochę gotówki, zarobić na inflacji, podnieś marże w Państwowych spółkach paliwowych itd.
   Wiesz jak przez ostatnie sześc lat urosło zadłużenie państwa? Czy nie przypomina to Gierka??

   • Podnoszenie płac akurat w momencie, gdy inflacja jest dwucyfrowa, dodatkowo wzmocni popyt na rynku, a więc pomoże inflacji dalej rosnąć, a zamrożenie rat kredytów zniweluje wpływ podwyżek stóp procentowych na obniżanie popytu, co mogłoby pomóc obniżać inflację, a więc utrudni tę walkę.
    Tusk to zwykły populista, który dla zdobycia władzy zrobi wszystko a przecież przydałaby się w Polsce sensowna opozycja.

    • Czyli podwyżki pensji posłów i rządzących nie mają wpływu na inflację ale podwyżki dla budżetówki to już nakręcanie inflacji?? Podnoszenie płac już się dzieje w sektorze prywatnym który dba o dobrych pracowników i pilnuje żeby nie odeszli. Tymczasem budżetówka ma ich w głębokim poważaniu, nie podnosi im wynagrodzeń od lat. Dlatego kasjerka w supermarkecie zarabia więcej niż niejeden nauczyciel czy pielęgniarka. Dlatego np w szpitalach od lat nie ma młodych pielęgniarek, a obecnie zaczynamy mieć ten sam problem z nauczycielami, informatykami i poszukiwanymi zawodami technicznymi w państwowych spółkach.

     Walczyć z inflacją można na wiele sposobów ale rząd ich nie stosuje bo np musiałby ograniczyć wydatki i rozdawnictwo, zachęcić ludzi do oszczędzania – stopy kredytów i depozytów nigdy nie były tak daleko od siebie ale bankster Morawiecki nic z tym nie robi, jego koledzy bankowcy świetnie na tej różnicy zarabiają. Dodatkowo nie zapominajmy o nakręcaniu inflacji przez rekordowe marże Orlenu windujących ceny paliw mających znaczący wpływ na inflację.
     Zamrożenie rat kredytów zniweluje wpływ podwyżek stóp procentowych? Niby jak skoro mowa o ile wiem tylko o już wziętych kredytach hipotecznych prywatnych osób? Poza tym to to Glapiński właściwie zachęcał do brania kredytów kiedy inflacja się rozkręcała mówiąc że „stopy procentowe pozostaną bez zmian do połowy 2022 r. i jest zdecydowanie zbyt wcześnie na zacieśnianie polityki pieniężnej. Dodał, że inflacja będzie rosnąć, przejściowo nawet powyżej 3,5 proc., ale NBP nie będzie reagował na podażowe wzrosty cen” to jest wypowiedz sprzed roku najlepszego z najlepszych namaszczonego przez prezesa na kolejną kadencję.
     Sensowna opozycja by się przydała ale nie powstanie w kraju z tubą propagandową zamiast mediów. Nikt kto odważy się skrytykować działania PiSu nie będzie tam zapraszany, a na pewno będzie opluwany. Warunki do budowania opozycji jak za PZPRu.

     Używasz słów których znaczenia nie znasz „Populizm (z łac. populus „lud”) – zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”. ”
     Przypomnij sobie że PiS opowiada o wykształciuchach, zdradzieckich elitach III RP przed którymi broni „prawdziwych Polaków”. Swoich politycznych przeciwników lub krytyków przedstawia jako nie-Polaków, zdrajców itp. Opowiadając bajki o „reprezentowaniu prawdziwego Narodu” PiS przejął dla siebie i swoich ludzi władzę we wszystkich instytucjach, no może poza sądami. I wg Ciebie to Tusk jest populistą.

 2. Tak jest populistą bo stosuje retorykę demagogiczną i posługuje się argumentami nierzeczowymi, które budzą emocje słuchaczy i odwracają uwagę od kwestii istotnych.
  Poczytaj sobie co o propozycjach mędrców z Platformy mówią ekonomiści . Wszyscy nie zostawili na nich suchej nitki nawet zagorzały zwolennik PO tow. Balcerowicz skrytykował ten pomysł jako absurdalny. Pokaż mi który z ekonomistów wypowiedział się z aprobatą o tych idiotycznych propozycjach, gdzie nie wskazuje się z czego miałyby być one realizowane .
  Niejaka Leszczyna stojąca obok naszego jaworznickiego „męża stanu” stwierdziła „Wydatkiem budżetowym jest tylko jedna z naszych propozycji, czyli 20 proc. podwyżka dla sfery budżetowej. Rzeczywiście to jest wydatek, ale według naszych wyliczeń ten wydatek w całości może być pokryty przez tzw. podatek inflacyjny, czyli to wszystko, co Polacy oddadzą do budżetu ponad to, co zaplanował rząd w ustawie budżetowej”.
  Ha ha ha, skoro 11 proc. inflacja pozwoli na sfinansowanie 20 proc. podwyżek, to po co z nią walczyć. Niech idzie w górę 50 proc.+, a wtedy będzie można sfinansować 100 proc. wzrosty płac. Genialne, takie rzeczy to tylko wśród ekonomistów PO.

  • Definicja populizmu jest inna niż ci się zdaje. Zresztą wg. Twojej definicji każdy polityk to populista, żaden nie mówi z czego jego propozycje będą finansowane.

   Jak już pisałem zatrzymanie plac w budżetówce powoduje odpływanie wartościowych pracowników, państwo zaczyna działać byle jak, bo nie ma doświadczonych wykształconych pracowników.
   A PiS uznał za wartych podwyżek jedynie swoich partyjnych kolegów. Dla swoich finansowanie znaleźli, bo im się należało, a reszta ma pracować za pensje wysokości 2-3 mandatów za stłuczkę parkingową.
   Edukacja i służba zdrowia w każdym rozwinięty państwie są najważniejsze, tymczasem PiS woli wydawać na komisję Macierewicza, Rydzyka, TVPiS, miesięcznice itp głupoty służące partii a nie Państwu.

   A podatek inflacyjny to zwyczajne okradanie obywateli, niestety PiS korzysta w pełni z tej możliwości.

     • Niewygodny temat ha ha ha on jest niewygodny dla totalnych ignorantów z PO którzy złożyli tak idiotyczne z punktu widzenia ekonomii propozycję . Dla mniej kumatych powtórzę jeszcze raz wolno i wyraźnie „propozycje PIS obciążają budżet ,propozycje PO nie obciążają i nie są rozdawnictwem. Oto logika paranoika.” O czym tu dyskutować o propozycjach skrytykowanych przez WSZYSTKICH łącznie z tow. Balcerowiczem . To nie jest niewygodny temat to jest zwykły platformerski humbug.

     • Ano niewygodny skoro w koło klepiesz to samo o bzdurnej propozycji PO i ani słowem o tym co w zamian proponuję PiS. A pomysł PiSu przedstawił Morawiecki dość dosadnie jako „zapier*alanie za miskę ryżu”.
      Teraz k.. my w pełnej krasie. Swoim wszystko a reszta ma pracować za pensje wysokości kilku mandatów za stłuczkę na parkingu.

     • To że ja „klepię o bzdurnej propozycji PO” nie ma znaczenia ,istotne że WSZYSCY ekonomiści z lewa i prawa również to samo „klepią” . Pytasz co w zamian? Jeśli ktoś zaproponuje ci, że cię okradnie co przedstawisz mu w zamian? Nie ośmieszaj się ,w zamian można tylko nie dyskutować o tych kretyńskich pomysłach by nie kopać leżącego bo to nie przystoi.

 3. No właśnie co w zamian, nic grunt że propozycja PO jest krytykowana, nic sensownego w zamian nie proponujesz ani ty ani PiS.
  Uważasz że okradanie państwa przez obecny rząd jest OK? I uważasz że galopujaca inflacja na której rząd zarabia i ją nakręca nie wymusza podwyżek dla budżetówki, oczywiście z wykuczeniem „specjalisto” z PiSu – im się należy, reszta miska ryżu i do roboty.
  Wklej jeszcze raz to samo będzie już pewnie piąty raz tych, ty faktycznie nic poza kopiuj wklej nie potrafisz.

   • Nienawiść i frustracja to akurat wypływa z praktycznie każdego twojego wpisu, oduczyli Cie tu wyzwisk i utemperowali trochę Twoje wrodzone chamstwo, ale tylko trochę. Nadal zapytany o konkrety kiedy brakuje Ci argumentów (czyli bardzo często) wklejasz w koło to samo z partyjnego przekazu. Jedyna zmiana to zamiast cytatów ludzi którym nie jesteś godzien czyścić butów wklejasz obrazki z „niezależnej” prasy utrzymywanej za państwowe pieniądze szerzącej propartyjną propagandę.

    Co zrobią Polacy dopiero zobaczymy bo fala niezadowolenia dopiero będzie narastać wraz z szalejącą inflacją (mamy kolejny rekord) i zarobkami na powyżej opisanym poziomie. Zaczną się białe miasteczka, strajki w szkołach i administracji publicznej.
    Do tego niedługo pojawi się problem kosztów obsługi zadłużenia, a zadłużenie mamy rosnące w szalonym tempie, a którego wysokość PiS próbuje ukryć – różnica między zadłużeniem obliczanym według krajowych i unijnych standardów wynosi rekordowe 260 mld zł i ciągle rośnie. Ta kreatywna księgowość PiSu powoduje że te pieniądze są poza kontrolą parlamentu i pieczę nad nimi sprawuje wyłącznie rząd – skutkiem tego wydaje je na partyjne potrzeby np „niezależną” prasę. Te pieniądze przejada aparat partyjny i propagandowy (jak widać po Twoich wpisach wkopiuj/wklej jest skuteczny) zamiast inwestować je w przedsięwzięcia wspierające rozwój i wzrost dochodów państwa w przyszłości, którymi będzie można spłacić zadłużenie.
    Ale tego i wielu innych informacji nie znajdziesz w TVpis i niezależnej. Tam piszą tylko o PKB, resztę pomijają bo za trudna dla elektoratu a gdyby przypadkiem zrozumiał zawaliłby się cały przekaz propagandowy.

    • „Świetna” argumentacja godna Pieskowa, Ławrowa lub innego propagandysty z Kacapii. Nikt o zdrowych zmysłach nie popiera propozycji PO z wyjątkiem Ciebie .
     W takim razie by nie drażnić pacjenta uznaję że propozycja jest znakomita i jedynie słuszna, jej realizacja nie przyniesie powiększenia inflacji i nie obciąży budżetu jak twierdzi Leszczyna . Zresztą wszystko co robiło i robi PO jest racjonalne , mądre i dobre dla Polaków tylko oni nie wiedzieć czemu głosują na zły PIS.
     Trochę mi Ciebie żal, bo masz marzenia „Co zrobią Polacy dopiero zobaczymy bo fala niezadowolenia dopiero będzie narastać wraz z szalejącą inflacją (mamy kolejny rekord) i zarobkami na powyżej opisanym poziomie. Zaczną się białe miasteczka, strajki w szkołach i administracji publicznej’. Jak widać życzysz „dobrze” Polsce a to niestety tylko marzenia które roją się w twojej głowie opanowanej przez propagandę antypolską. Na tym forum był tu już jeden gieroj co cieszył się że Polska utraciła na rzecz sowietów swoje ziemie na Wschodzie . Widzę ,że grono ludzi cierpiących na ojkofobię jest szersze .
     Twój szacunek do Polaków pokazujesz we wpisie „Tam piszą tylko o PKB, resztę pomijają bo za trudna dla elektoratu”. A po takim wpisie robisz nawijkę o chamstwie. Brawo Ty.

     • Co ma Twoje chamstwo do ograniczeń umysłowych ludzi wypranych propagandą? To dwie osobne kwestie, to że występują u Ciebie razem to Twój problem.
      „Nikt o zdrowych zmysłach nie popiera opozycji” – skąd w takim razie to wściekłe ujadanie na PO i wasza mantra „wina Tuska”? Po co tracicie energię na z góry wygraną walkę? A x% popierających opozycje obrzucacie błotem typu nie są prawdziwi patrioci Polacy, zdrajcy, nie są o „zdrowych zmysłach” 🙂 I ty piszesz cokolwiek o szacunku do Polaków?? Wolne żarty. W Twoim świecie każdy kto śmie myśleć inaczej niż partia kazała ten kułak wykształciuch, chory na umyśle itd. nic Ci to nie przypomina?? Podobno jesteś znawcą czasów słusznie minionych, powinieneś zauważyć analogię.

      Czytanie ze zrozumieniem jak zawsze poniżej wszelkich norm, gdzież ja napisałem „że propozycja jest znakomita i jedynie słuszna” ?? NIGDZIE. Zapytałem czy macie lepszą towarzyszu i to proste pytanie Cie położyło, piszesz w koło te same bzdury zamiast odpowiedzieć.
      Co do ” głowy opanowanej przez propagandę” to nie mierz innych swoją miarką. Jakaż to propaganda wtłoczyła mi przewidywanie protestów??? Masz jakiś obrazek lub inne źródło tej antypolskiej propagandy?? Ja wiem że myślenie jest Ci obce ale to prosty ciąg przyczynowo- skutkowy, spróbuj ogarnąć nie trzeba żadnej propagandy: protesty prędzej czy później będą, siła nabywcza wypłaty spadła dramatycznie, a ceny szybują dalej. Nikt nie będzie znosić w nieskończoność zaciskania pasa, zwłaszcza widząc jak podwyżkami i lukratywnymi stanowiskami partia obdziela swoich nieudaczników, bo przecież ekspertów jak to Fogel powiedział nie zatrudniacie. Popatrz np. na ceny węgla są abstrakcyjnie wysokie, nie ma go składach – i to w kraju który ma podobno węgla ile chce. Ciekawe skąd takie braki w zaopatrzeniu czyżby to zasługa PiSowskich „expertów” w zarządzie spółek wydobywczych ? Tego w TVPiS też nie było. Zresztą spytaj mamy i taty jak wzrosły koszty życia, utrzymania i ogrzewania domu/mieszkania i ile jeszcze zniesie podwyżek ku chwale partii:)

    • PS
     Podsumujmy.
     Donald Tusk:
     – chciał wprowadzić 500+
     – planował przekop Mierzei i CPK
     – miał dać podwyżki 20% wszystkim i obniżyć podatki
     – jako rusofob szykował się do rezygnacji z ruskiego gazu
     Niestety, w 2015 roku głupi Polacy podziękowali Platformie. Co za niewdzięczność.

     • Siwy piszesz nie pij.
      500+ miało poprawić demografię nic takiego się nie stało. Wyrzucone pieniądze, no chyba że jednak chodziło o zakup głosów.
      Przekop się kopie, czy będzie ekonomicznie sensowny zobaczymy, są spore wątpliwości.
      CPK nie istnieje nawet lokalizacja, za to utrzymanie PiSowskiego zarządu kosztowało już kilkadziesiąt milionów zł – wiadomo czy się stoi czy się leży PiSowcom się należy.
      Co do gazu to sprawdź jak „eksperci” rozbudowują terminal – krócej go budowano.

 4. Napisałem „Nikt o zdrowych zmysłach nie popiera propozycji PO ” a Ty zacytowałeś „Nikt o zdrowych zmysłach nie popiera opozycji” ?sprawdź/ . wy już tak macie ,kłamaliście , kłamiecie i będziecie kłamać .Manipulacja to wasze drugie imię.
  Co do reszty wynurzeń to nie zasługują na jakąkolwiek odpowiedź.