Ulica Sienkiewicza wraz z otoczeniem to jedna z przestrzeni publicznych w centrum miasta, która wymaga nowego spojrzenia. Handel, który stał się tam tradycją i którego rozkwit obserwowaliśmy przez 20 lat, po roku 2010 z różnych przyczyn podupadł a po południu tzw. „Kocia” świeci pustkami.

Jeżeli chcielibyśmy mieć w tym miejscu ulicę handlową z prawdziwego zdarzenia, nowoczesną, aktywną, czy nawet inną funkcjonalną przestrzeń, ale taką, którą nie zawstydza i którą można się będzie chwalić, to Kocia potrzebuje zmian.

Źródło: Jaworzno.pl
REKLAMA

– Aby tę przestrzeń oddać pieszym, potrzeba zdecydować o regułach handlu targowego, o ile taka funkcja w tym miejscu powinna zostać. Trzeba także zastanowić się nad zasadami dostaw, statusem drogi, zakresem zmian funkcji, sposobami pobudzenia aktywności oraz samym wyglądem ulicy – wyjaśnia Małgorzata Nowacka-Wysogląd, Kierownik Referatu Zagospodarowania Przestrzennego w Wydziale Urbanistyki i Architektury.

Ważny jest w tej dyskusji głos mieszkańców miasta. Wraz z wiosną i budzeniem się aktywności handlu na Sienkiewicza nadeszła pora, by zwrócić się do jaworznian o ocenę Kociej i pomysły na jej przyszłość.

– Chcemy zapytać kupujących, co ich przyciąga w to miejsce, lub co ich odrzuca. Właścicieli i najemców o ich problemy i siłę do zmian. Mieszkańców o ich wolę, co do roli i charakteru miejsca, nowe funkcje oraz pomysły na zmiany – dodaje M. Nowacka-Wysogląd.

Niebawem na stronie internetowej www.jaworzno.pl ruszy ankieta dla mieszkańców. Zaplanowano także przeprowadzenie ankiet na „Kociej”, wywiady z właścicielami i najemcami, dyskusję z młodzieżą oraz warsztat z osobami, którym zależy na przyszłości tej ulicy.

Jeżeli nie odpowiada Ci obecny stan „Kociej”, masz jej własną wizję, pomysł jak można tą przestrzeń uregulować, przekształcić lub ożywić po godzinach handlu, skontaktuj się z nami, napisz do nas na adres kocia@um.jaworzno.pl, lub zadzwoń pod numer 32 61 81 691, 32 61 81 641.

Projekt pn. „Ulica Sienkiewicza („Kocia”) jako miejsce targowe w kontekście ładu przestrzennego” jest realizowany w ramach miejskiego programu „Jaworzno w dyskusji”. Podczas poszerzonych konsultacji społecznych mieszkańcy rozmawiają o możliwych kierunkach działań i przyszłości wybranych obiektów czy też obszarów w Jaworznie.

Konsultacje są prowadzone w czterech obszarach:
• Przyszłość byłego dworca kolejowego w Szczakowej.
• Ulica Sienkiewicza („Kocia”) jako miejsce targowe w kontekście ładu przestrzennego.
• Miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży – rewitalizacja skateparku w Parku Podłęże.
• Zielone polityki miejskie i koncepcje zagospodarowania przestrzeni w mieście.

Więcej informacji na stronie: www.jaworzno.pl

Źródło: www.jaworzno.pl

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki