REKLAMA

Jest coś satysfakcjonującego w uprawianiu własnych owoców. Niezależnie od tego, czy będą to jabłka, śliwki, wiśnie czy gruszki, owoce, które wyhodujesz we własnym ogródku, zawsze będą smakować lepiej niż te z marketu. Najlepsze jest to, że wiele z tych drzew owocowych jest bardzo łatwych w uprawie. Przy odpowiednim klimacie i dużej ilości słońca Twoje zbiory mogą być obfite! Oczywiście, nie musisz być ogronikiem, aby uprawiać drzewa owocowe — każdy może to zrobić, mając trochę czasu i cierpliwości. Przy tak wielu dostępnych opcjach wiemy, że wybranie tylko jednej sadzonki może być przytłaczające. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 drzew owocowych, które możesz zasadzić na swoim podwórku w 2022 roku.

 

Jabłon – Czasami wszystko, czego potrzebujesz, to soczyste, chrupiące jabłko do chrupania podczas spaceru po swoim podwórku. Dzięki szerokiej gamie smaków są ulubionym drzewem owocowym do sadzenia w przydomowym ogrodzie i mogą być bardzo łatwe w uprawie. Najpopularniejsze odmiany jabłek to Papierówka, Gala, Florina czy Gloster. Kiedy już zdecydujesz, jaki rodzaj jabłka najbardziej Ci się podoba, poszukaj szczepionej jabłoni, która pozwoli Ci wyhodować wiele odmian na tym samym drzewie. W ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką mnóstwo ulubionych jabłek.

Gruszka – Nie tylko świetnie smakują, ale stanowią również doskonały dodatek do każdego przydomowego ogródka. Sadź je wczesną wiosną i zbieraj późnym latem do jesieni. Są łatwe w uprawie i po założeniu wymagają niewielkiej ilości wody. Jeśli mieszkasz na obszarze o mroźnych zimach, rozważ posadzenie ich w pobliżu południowej ściany lub ogrodzenia, aby uzyskać dodatkowe światło słoneczne w tych miesiącach. Gruszki to drzewka owocowe ,które są samopylne, więc nie potrzebujesz innego drzewa w pobliżu, ale jeśli w pobliżu rosną inne odmiany, wydadzą większe owoce.

Brzoskiwnia – Łatwe w uprawie drzewo owocowe, które może sprawić radość w każdym ogrodzie. Gdy posadzisz swoje pierwsze drzewo, zrozumiesz atrakcyjność uprawy własnych brzoskwiń. Są pyszne i pożywne, i można z nich zrobić pyszne desery! Poza tym skóra brzoskwini jest pełna przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać starzenie się. Jeśli szukasz zdrowego, trwałego drzewa owocowego do posadzenia na swoim podwórku, rozważ brzoskwinie. Kwitną wiosną, a latem pysznie owocują. Drzewa te można wyhodować z nasion, ale trwa to znacznie dłużej niż kupowanie szczepionego drzewa ze szkółki drzew owocowych. Oprócz szybszego uzyskiwania owoców, drzewa szczepione są mniej podatne na choroby niż drzewa wyhodowane z nasion.

Czereśnie – . Są nie tylko pyszne do spożycia na świeżo, ale również stanowią doskonały dodatek do lodów i innych deserów. Jedyny minus? Nie są bardzo odporne i mogą być trudne do uprawy w chłodniejszym klimacie. Ale jeśli mieszkasz w wystarczająco ciepłym klimacie, te pyszne owoce są warte wysiłku! Drzewa również potrzebują dobrze przepuszczalnych gleb, które nie są zbyt piaszczyste ani gliniaste.

Wiśnie – Nie jest tajemnicą, że wiśnie są ulubionymi owocami — na całym świecie ludzie uwielbiają je za ich wszechstronność i słodko-cierpki smak. Są również niskokaloryczne, bogate w witaminę C, potas i przeciwutleniacze. Więc co może być lepszego niż posiadanie własnego drzewa, z którego możesz wybierać, kiedy tylko chcesz? Niewiele! Wiśnie to doskonały wybór do przydomowego sadu. Istnieją odmiany odporne na ciepło dla obszarów z ciepłymi latami i mroźnymi zimami — po prostu upewnij się, że wybierzesz taką, która pasuje do Twojej strefy klimatycznej!

Śliwki – Śliwki to jedne z najpopularniejszych owoców, dlatego warto je hodować na swoim podwórku. Śliwki są łatwe w pielęgnacji i dają pyszne owoce, które można spożywać na świeżo lub przerabiać na dżemy i przetwory. Występują w różnych rozmiarach i kolorach, więc znajdzie się taki, który będzie pasował do każdej przestrzeni ogrodowej. Wiele odmian śliwki oferują szkółki drzew owocowych ,gdzie można kupić szczepione sadzonki. 

Orzechy włoskie – Orzechy włoskie rozwijają się w ciepłym klimacie i wytwarzają orzechy o smaku podobnym do orzechów makadamia. Te drzewa są również piękne i zapewniają doskonały cień. Orzech jest ulubionym produktem szefów kuchni. 

Morwy –  Drzewo jest łatwe w uprawie i jest odporne na wszystkich rodzajach gleby. Morwy nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są długowiecznymi drzewami, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przynosić owoce przez ponad 40 lat! Te drzewa mają bardzo krótki okres spoczynku, co oznacza, że każdego roku będziesz mieć morwy w okresie letnim. Owoce są bogate w witaminę C i błonnik, a także inne składniki odżywcze, takie jak żelazo i wapń. Można je jeść świeże lub suszone, a nawet przyrządzać domowe galaretki i konfitury. Sadząc je na swoim podwórku, każdego lata będziesz mieć dostęp do świeżych morw. 
Każda szkółka drzew owocowych poleci Ci przy wyborze drzewa owocowego właśnie morwę! 

Gdzie kupić sadzonki ? 

Kiedy będziesz gotowy do sadzenia drzew owocowych na swoim podwórku, masz jedną możliwość – kupić i zasadzić!.  Szczepione sadzonki drzew owocowych wysokiej jakości można kupić tutaj: https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki