Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na otwarcie wystawy Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy, które zaplanowano na 31 maja 2022 r. o godzinie 11.00 na Rynku w Jaworznie.

Wystawę zorganizowało Muzeum Miasta Jaworzna we współpracy z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 czerwca.

REKLAMA

 

Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem
RWD-6. Fot. NAC.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot
i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych .Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim.

 

W 90. rocznicę tych wydarzeń Muzeum Miasta Jaworzna przygotowało dla Państwa wystawę
upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł. Realizację wystawy dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

Model cyfrowy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury o rejestracji SP-AHN.
Opracował Tomasz Sadzinica.

Autor scenariusza wystawy: Adrian Rams
Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski
Recenzja merytoryczna: dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTiE w Jarosławiu
Recenzja graficzna: Paulina Żak

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki