Projektor domowy może być doskonałą alternatywą dla telewizora. Ze względu na to, że jego użytkownicy mogą zdecydować się na wyświetlenie obrazu na różnych płaszczyznach, pozwala on lepiej zaaranżować przestrzeń i urządzić prawdziwe kino w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że liczba użytkowników tego typu sprzętu rośnie z roku na rok. Jeśli i wy chcielibyście wyposażyć się w projektor do wyświetlania filmów i innych materiałów multimedialnych, koniecznie zapoznajcie się  naszym nowym poradnikiem. 
Wszystkie zalety wynikające z zakupu projektora staną się waszym udziałem jedynie w przypadku, gdy wybierzecie model dostosowany do waszych potrzeb oraz specyfiki danego zastosowania. Dla osób, które o tej technologii nie mają dużego pojęcia, może to okazać się źródłem sporych problemów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, różniących się nie tylko jakością, ale też parametrami i, co za tym idzie, również przeznaczeniem. By pomóc wam w uniknięciu ewentualnych trudności, przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiadamy, jak wybrać projektor oraz jakie parametry powinien mieć idealny model projektora.

Jaki projektor wybrać do domu? Co sprawdzi się lepiej – projektory laserowe czy lampowe?

Zacznijmy od kwestii, która dla wielu użytkowników okazuje się najbardziej istotna – rodzaju źródła światła wykorzystywanego przez dany projektor. Na rynku znajdziemy przede wszystkim modele wyposażone w laserowe źródło światła oraz osiągające różną jasność lampy. To pierwsze rozwiązanie jest polecane przede wszystkim ze względu na dłuższą żywotność urządzenia. Najlepsze urządzenia tego typu są w stanie pracować przez nawet 30 tysięcy godzin, co jest wynikiem o kilkaset procent lepszym niż w przypadku projektorów lampowych. 
Na projektor lampowy warto natomiast zdecydować się z uwagi na niższą cenę oraz możliwość wymiany samej lampy. Mimo że służą one przez mniejszą liczbę roboczogodzin, to w razie zużycia tego elementu nie musimy kupować od razu całego urządzenia, co byłoby przecież dość dużym wydatkiem. 

Projektor multimedialny – od czego zależy jakość wyświetlania obrazu? Kluczowe parametry

By móc cieszyć się z korzyści takich jak doskonała jakość obrazu, przy wyborze projektora domowego należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników. Wśród nich największe znaczenie mają:
  • jasność obrazu: zasada jest prosta – im jaśniejszy będzie obraz, tym lepiej będzie się oglądać firmy w różnych warunkach oświetleniowych. Najlepsze projektory dostępne dziś na rynku pozwalają korzystać z multimediów nawet w jasnych pomieszczeniach;
  • ostrość obrazu: nawet przy dużym rozciągnięciu;
  • przekątna obrazu: ten parametr warto sprawdzić w praktyce. Producenci nawet w przypadku taniego sprzętu podają często duże wartości, sięgające nawet 150 cali. Podczas użytkowania okazuje się jednak, że już przy 100-calowym rozciągnięciu obraz jest rozmyty i pozbawiony głębi;
  • maksymalna rozdzielczość: dla komfortu oglądania najlepiej jest wybierać modele pracujące w rozdzielczości Full HD (do nabycia na https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,rozdzielczosc-podstawowa!full-hd-1920-x-1080-.bhtml) lub 4K *szeroki wybór takich projektorów znajdziecie na https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,rozdzielczosc-podstawowa!uhd-3840-x-2160,typ-matrycy!laser.bhtml). Niższa rozdzielczość będzie wiązała się z bardzo niską jakością obrazu (np. nieczytelnymi napisami).
REKLAMA

 

Szeroki wybór projektorów o zróżnicowanych parametrach znajdziecie na https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne.bhtml.

Zakup projektora do kina domowego. Co kupić – projektory DLP czy 3LCD?

Kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze to technologia generowania obrazu. Jednym z najnowocześniejszych i najpopularniejszych rozwiązań jest DLP. Ta technologia polega na wytworzeniu obrazu przez układ z własnym procesorem oraz pamięcią RAM, a następnie przepuszczeniu go przez tysiące mikroskopijnych luster i doprowadzenie do obiektywu. Najlepsze modele są wyposażone nawet w kilka procesorów, co w połączeniu z innowacyjną optyką sprawia, że projektory DLP są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o odwzorowanie czerni i kontrast. Projektory DLP znajdziecie między innymi w ofercie marki Optoma (do kupienia na https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,_Optoma.bhtml).
Najpoważniejszą konkurencją dla DLP jest technologia 3LCD. Zakłada ona użycie układu optycznego z trzema matrycami ciekłorystalicznymi, z których każda jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu w innym kolorze z palety RGB. Na projektor 3LCD warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na równomierne nasycenie światła białego i kolorowego, dużą jasność oraz idealne odwzorownaie kolorów. Technologia 3LCD to autorskie rozwiązanie firmy Epson – jej projektory są dostępne na https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,_Epson.bhtml.

Projektory multimedialne – jakie wybrać? Projektory LED vs projektory LCD

Projektory lampowe różnią się między sobą między innymi pod względem rodzaju źródła światła. Poza wspomnianą technologią DLP, dostępne są też modele ze zwykłymi diodami LED oraz matrycami LCD. Te pierwsze polecane są przede wszystkim jako modele podróżne – niekiedy mają wręcz kieszonkowe rozmiary. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej rozdzielczości i doskonałej jakości obrazu, lepiej jest wybrać model z matrycą LCD.

Jaki format obrazu będzie najlepszy do oglądania filmów i innych zastosowań?

Już na etapie wyboru konkretnego modelu warto dowiedzieć się, jak ustawić projektor i po tym względem prowadzić poszukiwania. Największe znaczenie ma oczywiście odległość projektora od ściany lub ekranu. Jeśli będzie ona duża, powinniście postawić na model z dużą przekątną obrazu – co ważne, sprawdzoną w praktycznych zastosowaniach. 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki