REKLAMA

Marzy Ci się drewniana podłoga na Twoim tarasie? Na rynku znajdziesz szeroki wybór desek, wykonanych w najróżniejszych drzew, ale tylko niektóre są wytrzymałe na zmieniające się warunki pogodowe i zachowają swój estetyczny wygląd na lata. Praktycznym rozwiązaniem będzie więc wybór komponentów z modrzewia syberyjskiego. To rosnące w surowym klimacie drzewo cechuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, a także estetyką, dzięki czemu idealnie nada się na Twój taras albo balkon.

Modrzew syberyjski – cechy charakterystyczne

Jeżeli szukasz materiału na swój taras, który ma doskonały stosunek ceny do jakości, to modrzew syberyjski będzie najlepszym wyborem. Drzewo iglaste charakteryzuje się dużą trwałością, którą zachowuje nawet przez 15-20 lat. Surowe warunki klimatyczne panujące na Syberii powodują powolny proces wzrostu, a przez to znacznie mniejsze przyrosty roczne, dzięki czemu drewno nabiera gęstości (nawet rzędu 600 kg/m3). To znacznie trwalszy materiał niż krajowa odmiana – modrzew europejski.

Deski z modrzewia syberyjskiego, dostępne tutaj: https://julomax.pl/deski-tarasowe-modrzew-syberyjski, mają miodowy lub bladożółty odcień i widoczne są szare lub brązowe osłojenia z małymi sękami. W wyniku działania promieniowania UV bardzo szybko ulegają patynowaniu, co jednym się bardzo podoba, a inni wolą pierwotne ubarwienie drewna. Modrzew syberyjski można pokryć powłoką w dowolnym kolorze, najlepiej z właściwościami ochronnymi. Takie rozwiązanie przedłuży trwałość drewna oraz zabezpieczy go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, grzybami i pleśnią.

Jak wygląda montaż tarasu z desek z modrzewia syberyjskiego?

Deski z modrzewia syberyjskiego mają wilgotność na poziomie około 18%, przez co nadają się do zastosowania wyłącznie na zewnątrz. Drewniany taras należy montować na wcześniej przygotowanym podłożu (gruncie rodzimym, kostce brukowej lub na betonowych płytach), które musi być twarde, gładkie i stabilne. Należy także zadbać o odpowiedni odpływ wody z obszaru tarasu, dlatego bardzo często pod legary z modrzewia syberyjskiego stosuje się wsporniki, wykonane z materiału nienasiąkliwego (https://julomax.pl/wsporniki-regulowane-do-budowy-tarasow-podniesionych). Legary powinny być ułożone w odstępach 45 centymetrów.

Najpopularniejszym sposobem układania desek z modrzewia syberyjskiego jest montaż prostopadły do drzwi wejściowych, który wydłuża powierzchnię tarasu i optycznie niweluje nierówności, oraz równoległy, który wizualnie poszerza przestrzeń. Znany jest także sposób układania desek pod kątem. Po ułożeniu komponentów, warto je zabezpieczyć specjalnym olejem, który znajdziesz tutaj: https://julomax.pl/. Taras z modrzewia syberyjskiego to niezwykle estetyczne rozwiązanie. Naturalny materiał idealnie wkomponuje się w aranżację Twojego ogrodu.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki