środa, 8 maja, 2024

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się podłoże dla żółwia?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneNa co zwrócić uwagę, gdy wybiera się podłoże dla żółwia?

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się podłoże dla żółwia?

- Advertisement -

Żółw to jeden z najczęściej wybieranych gadów do hodowania w domu. Jego wymagania są stosunkowo łatwe do spełnienia w porównaniu do wężów lub jaszczurek. Żółw jest również mało wymagający jeśli chodzi o codzienną opiekę. Nie trzeba wyprowadzać go na spacery i długo się z nim bawić, dlatego pupil przypadnie do gustu osobom zapracowanym i spokojnym dzieciom. Dbałość o żółwia powinna obejmować przemyślany wybór podłoża, gdyż zwierzak nie wychodzi z terrarium i przebywa na nim cały czas.

1. Dobre podłoże dla żółwia stepowego i lądowego, czyli jakie?

2. Podłoże zatrzymuje wilgoć i chroni żółwia

Żółw stepowy, lądowy lub wodny cieszy się dobrym zdrowiem przez długie lata, jeśli ma odpowiednią opiekę. W jej ramach należy przygotować dla pupila odpowiednie podłoże, które imituje środowisko naturalne i sprzyja utrzymaniu warunków zbliżonych do tych, które panują w naturalnym ekosystemie dla afrykańskich gatunków żółwi. Co powinno się wiedzieć o podłożu, które znajduje się w akwarium zamieszkiwanym przez żółwie lądowe i stepowe?

Dobre podłoże dla żółwia stepowego i lądowego, czyli jakie?

Żółw lamparci, żółw promienisty, stepowy lub grecki mogą żyć przez wiele lat, jednak by tak się stało, powinno się stworzyć dla nich warunki, jakie panują w ich naturalnym środowisku. Żółwie potrzebują wilgoci, dlatego podłoże dla żółwia stepowego lub lądowego powinno ją skutecznie zatrzymywać. Żółwie lamparcie, greckie, stepowe i lądowe preferują glinę i piasek. Naturalna mieszanka składa się z tych dwóch składników, zachowując jednocześnie teksturę idealną dla konkretnego gatunku.

Żółwie sucholubne preferują podłoża, w których jest więcej piasku. Gatunki tropikalne powinny z kolei mieszkać w terrariach wysypanych podłożem o większej zawartości glinki. Dzięki temu podłoże dla żółwia lądowego preferującego mniejszą ilość wody chroni go przed chorobami, a mokre, gliniaste podłoże nie dopuszcza do nadmiernego przesuszenia środowiska, w którym zamieszkuje tropikalny żółw.

Podłoże zatrzymuje wilgoć i chroni żółwia

Idealne podłoże dla żółwia zatrzymuje dokładnie tyle wilgoci, ile potrzebuje żółw. Pupil czuje się na nim „jak w domu”. Jest aktywniejszy, rzadziej choruje i ma więcej energii do wszystkich wykonywanych czynności. Wysokiej klasy podłoża do terrarium są kilkukrotnie płukane przez dopuszczeniem do sprzedaży. Dzięki temu nie ma w nich żadnych niepożądanych składników i zanieczyszczeń. Dokładne oczyszczenie podłoża sprawia również, że ogranicza się ryzyko wystąpienia chorób i infekcji grzybiczych u posiadanego pupila.

 

 

- Advertisment -

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jest to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Wydarzenie trwa...