REKLAMA

Stół w kuchni lokalu gastronomicznego narażony jest na szkodliwe działanie kwasów, wilgoci oraz niską lub wysoką temperaturę – dlatego powinien być wykonany z trwałego i higienicznego materiału, takiego jak stal nierdzewna. Jej zaletą jest odporność na korozję oraz inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jest także łatwa w czyszczeniu – w przeciwieństwie do drewna nie rozwijają się na jej powierzchni szkodliwe mikroorganizmy. W sprzedaży możemy spotkać kilka modeli stołów ze stali nierdzewnej – sprawdźmy atuty każdego z nich!

Rodzaje stołów ze stali nierdzewnej stosowanych w gastronomii

Stoły ze stali nierdzewnej spełniają różne funkcje w lokalach gastronomicznych, dlatego różnią się między sobą wyglądem. W profesjonalnych kuchniach możemy spotkać kilka rodzajów stołów:

  • przyścienne wiszące,
  • centralne,
  • z basenem,
  • ze zlewem,
  • załadowcze i wyładowcze,
  • grzewcze.

Wszystkie meble stosowane w gastronomii muszą posiadać certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo w kontakcie z jedzeniem.

Stoły ze stali nierdzewnej – ich najważniejsze atuty

Przemyślana i dopasowana przestrzeń w kuchni lokalu gastronomicznego usprawnia pracę, co przyczynia się do jakości przygotowywanych potraw i świadczonych usług. Dobór odpowiedniego stołu nierdzewnego pomaga stworzyć ergonomiczne stanowiska pracy.

Stoły przyścienne ze stali nierdzewnej mocowane są wokół kuchni, możemy w ten sposób stworzyć dużą przestrzeń roboczą. Niektóre modele nie posiadają nóg, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię do zagospodarowania pod blatem. Z kolei te wyposażone w tradycyjne nogi stanowią wyjątkowo mocną i stabilną konstrukcję. Popularne są też modele z dodatkowymi półkami pod blatem, szufladą lub szafką z przesuwnymi drzwiami. Stoły przyścienne są wyposażone w listwę zabezpieczającą ścianę przed zabrudzeniami resztkami pokarmów, co pozytywnie wpływa na zachowanie czystości w kuchni.

Stoły centralne są najczęściej wykorzystywane do czynności związanych z przygotowywaniem produktów spożywczych do dalszej obróbki. Wiele modeli jest wyposażonych w kółka, dzięki czemu z łatwością można przesunąć je w inne miejsce. Dla niewielkich kuchni polecane są szczególnie stoły centralne z przelotowymi drzwiami skrzydłowymi lub półkami – to dobre miejsce na przechowywanie akcesoriów i urządzeń kuchennych.

Stoły z basenem lub ze zlewem są niezbędne do oczyszczenia produktów spożywczych przed gotowaniem, umycia rąk lub odmrażania potraw. Zgodnie z wymogami sanepidu w każdej kuchni lokalu gastronomicznego muszą być przynajmniej dwie komory do mycia. Wmontowanie ich w stół nierdzewny pozwala na stworzenie wygodnego miejsca pracy. Mogą one być także wyposażone w dodatkowe szafki, półki lub mieć miejsce na zamontowanie zmywarki albo lodówki.

Stoły załadowcze i wyładowcze są dobrym rozwiązaniem dla usprawnienia pracy ze zmywarką. Na wytrzymały blat tych stołów lub na specjalnie do tego przeznaczoną półkę, można wyjąć czyste naczynia. Dodatkowa przestrzeń zapewnia zachowanie najwyższej higieny.

Z kolei zadaniem stołów grzewczych jest utrzymywanie potrawy i talerzy w stałej temperaturze – dzięki nim serwowane posiłki są ciepłe oraz zachowują prawidłową konsystencję. Stoły mogą być przyścienne lub przelotowe, różnią się między sobą także wymiarami (nie tylko szerokością i długością, ale także głębokością). Ich duży wybór umożliwia dopasowanie idealnego dla warunków lokalowych stołu nierdzewnego.

Wybór odpowiedniego stołu ze stali nierdzewnej nie jest prosty, dlatego warto skonsultować go z ekspertami w dziedzinie urządzeń i mebli gastronomicznych, jakimi są pracownicy firmy Multi Gastro. Firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie dystrybucji sprzętu gastronomicznego oraz doradztwa. Specjaliści z Multi Gastro oferują szkolenia, pokazy oraz usługi serwisowe.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki