Jakub Orzechowski jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Jaworznie, chodzi do klasy 3e o profilu matematyczno-informatycznym i jako trzeci przedmiot z rozszerzeniem wybrał fizykę.

Jakub Orzechowski na zamku Eger na Węgrzech
REKLAMA

– Moje tegoroczne osiągnięcia – mówi – to wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, Wyróżnienie w Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym Mini Matura, Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym Fraszka, jestem Laureatem Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus, zająłem III miejsce w Międzynarodowym konkursie informatycznym Bóbr oraz dziesiąte miejsce na indywidualnych Mistrzostwach Juniorów Śląska w szachach klasycznych. W przyszłości zamierzam pracować w zawodzie związanym z matematyką lub grać zawodowo w szachy. Moje pasje to szachy, piłka nożna, skoki narciarskie, matematyka i Gwiezdne Wojny. 

Ela Bigas: Jak przebiegał konkurs literacki? Co sprawiło Ci w nim największą radość?
Jakub Orzechowski: Konkurs literacki przebiegał dość spokojnie. Było parę pytań, z którymi miałem problemy, ale na szczęście ze statystyki jestem dobry i myślę, że na większość takich pytań odpowiedziałem poprawnie. 

Czy chcesz być pisarzem?
Nigdy nie zastanawiałem się, czy chcę być pisarzem. Raczej nie, a w ostateczności mógłbym pisać książki science fiction, ponieważ uważam je za ciekawe i względnie przyjemne w pisaniu. 

Co oznacza dla Ciebie wyśmienita literatura? Jakiego pisarza cenisz najbardziej i z jakiego powodu?  
Dla mnie wyśmienita literatura to taka, przy której się nie zasypia, albo taka która pozwala nam spojrzeć na świat z innej perspektywy. Jeżeli chodzi o mojego ulubionego pisarza to Marek Aureliusz, ponieważ podobają mi się jego przemyślenia na temat życia.

Co dodałabyś do szkolnej listy lektur obowiązkowych?
Do szkolnej listy lektur obowiązkowych dodałbym oryginalną trylogię Gwiezdnych Wojen, ponieważ uważam, że to uniwersum jest nie dość, że ciekawe to jeszcze można w nim znaleźć wiele motywów maturalnych. 

Jakub ze strasznym wężem

Gdybyś mógł zajrzeć do każdej biblioteki,  w Polsce lub za  granicą, to jaka byłaby to biblioteka?
Jeżeli miałbym wybrać jedną bibliotekę na świecie, którą chciałbym odwiedzić, byłaby to Biblioteka Aleksandryjska, ponieważ uwielbiam czasy starożytne i chciałbym zobaczyć jak dawno wyglądały biblioteki. 

Co teraz czytasz, a co masz w planach? 
Aktualnie czytam „Światło Jedi” Charlesa Soula a następnie zamierzam przeczytać „Eskadre Alfabet” Alexandra Freeda. 

Czy powracasz do już przeczytanych książek?
Raczej nie powracam do już przeczytanych książek, z wyjątkiem tych, które były naprawdę ciekawe.

Dlaczego niektórzy nie czytają książek lub może dlaczego czyta tak mało osób? Uważam, że coraz mniej osób czyta książki, bo zabiera to zdecydowanie mniej czasu w przeciwieństwie do obejrzenia filmu. 

Dziękuję za rozmowę. Życzę dalszych sukcesów – Ela Bigas 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki